Leki na zbyt niskie ciśnienie

Lista leków stosowanych w leczeniu niedociśnienia, czyli zbyt niskiego ciśnienia krwi.

Zobacz także:

Anemia
Arytmia
Choroby krwi i układu krwiotwórczego (hematologiczne)
Hemoroidy
Leki przeciwzakrzepowe
Miażdżyca
Nadciśnienie
Niewydolność serca
Obniżenie stężenia cholesterolu
Zawał serca
Żylaki
Wszystkie leki kardiologiczne

Niskie ciśnienie – czym się charakteryzuje?

Niedociśnienie tętnicze zwane także hipotonią występuje w momencie, kiedy nasze ciśnienie tętnicze (zazwyczaj skurczowe) utrzymuje się poniżej 100 mm Hg. Jest to przypadłość, która najczęściej dotyka kobiety – szczególnie te bardzo szczupłe – oraz osoby intensywnie uprawiające sport. Bardzo często często pojawia się także u dzieci w okresie dojrzewania, szczególnie tych o niskiej masie ciała.

Niskie ciśnienie – jak je leczyć?

Niskie ciśnienie tętnicze zazwyczaj nie wymaga szczególnego leczenia i w większości krajów nie jest uznawana za chorobę. Po wykluczeniu niedociśnienia wtórnego warto wdrążyć zmiany w stylu życia, takie jak picie większej ilości płynów (w tym prawdziwej kawy), czy wdrożenie aktywności fizycznej u osób, które raczej z niej nie korzystają. Pamiętajmy także, że wbrew obiegowej opinii alkohol nie jest dobrym środkiem na podniesienie ciśnienia. W przypadku nawracających omdleń lekarze rekomendują stosowanie leków takich jak mineralokortykosteroidy – są to jednak przypadki rzadkie i uznawane za kontrowersyjne. Wielu lekarzy rekomenduje natomiast doraźne stosowanie kropel podwyższających ciśnienie. Działają one przez kilka godzin i mogą pomóc nam w sytuacji, kiedy objawy niedociśnienia stają się dokuczliwe i przeszkadzają nam w codziennych czynnościach. Chociaż farmakologiczne leczenie niskiego ciśnienia nie jest konieczne, warto na wszelki wypadek zaopatrzyć się w leki, które mogą pomóc nam doraźnie w momencie osłabienia.

Leki na receptę na zbyt niskie ciśnienie

  • leki sympatykomimetyczne, np. etylefryna, midodryna, które poprzez wybiórcze pobudzanie obwodowych receptorów alfa-adrenergicznych, powodują zwężenie naczyń tętniczych i żylnych, a co za tym idzie wzrost ciśnienia krwi,
  • fludrokortyzon – glikokortykosteroid, który poprzez zwiększenie objętości płynów wewnątrznaczyniowych, wywołuje wzrost ciśnienia krwi,
  • erytropetyna (epoetyna alfa, beta) – pomocna u osób z niedokrwistością połączoną z hipotonią ortostatyczną,
  • ergotamina i kofeina – wskazana u osób cierpiących z powodu choroby Parkinsona połączonej z hipotonią ortostatyczną,
  • desmopresyna – podawana donosowo, stosowana w nocnej poliurii (nadmiernym oddawaniu moczu), poprzez zwiększenie objętości płynów w naczyniach krwionośnych, zapobiega spadkom ciśnienia.

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, dławicy piersiowej, stabilnej choroby wieńcowej i innym schorzeń o podłożu kardiologicznym:

Amlodypina
Bisoprolol
Chinapryl
Cylazapryl
Doksazosyna
Enalapryl
Hydrochlorotiazyd
Indapamid
Irbesartan
Karwedylol
Kwas acetylosalicylowy
Lerkanidypina
Lidokaina
Lizynopryl
Losartan
Metoprolol
Nebiwolol
Olmesartan medoksomilu
Peryndopryl
Ramipryl
Rozuwastatyna
Telmisartan
Walsartan
Witamina B1 (tiamina)
Witamina E (α-Tokoferol)
Wodoroasparginian magnezu

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia żylaków i innych chorób zakrzepowo-zatorowych.

Enoksaparyna sodowa
Heparyna sodowa
Nagietek
Kasztanowiec
Rutozyd (rutyna)
Trokserutyna

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia hemoroidów:

Kasztanowiec
Tlenek cynku