4147301

Kategorie powiązane:
C, Niskie ciśnienie (niedociśnienie),

Cortineff

Lek Cortineff należy do grupy leków zwanych steroidami (pełna nazwa to mineralokortykosteroidy). Są to hormony produkowane w organizmie przez korę nadnerczy. Wywierają one silne działanie na przemianę soli i związków mineralnych w organizmie. Odpowiadają także za rozmieszczenie wody (płynów) w organizmie.
Lek Cortineff zawiera syntetyczny (sztuczny) hormon kory nadnerczy.

Lek Cortineff jest wskazany do stosowania w leczeniu:
− pierwotnej niewydolności kory nadnerczy (zwanej chorobą Addisona),
− wtórnej niewydolności kory nadnerczy,
− zespołu nadnerczowo-płciowego z utratą soli.

Jaki jest skład Cortineff, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest fludrokortyzonu octan.
Jedna tabletka zawiera100 mikrogramów fludrokortyzonu octanu.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, żelatyna, magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających: .

Dawkowanie preparatu Cortineff – jak stosować ten lek?

Dawki leku Cortineff i okres leczenia ustala lekarz.

Zalecana dawka:
1 do 3 tabletek (od 100 mikrogramów do 300 mikrogramów) na dobę
lub
2 do 3 tabletek (od 200 mikrogramów do 300 mikrogramów) co drugi lub trzeci dzień.

Tabletek nie należy dzielić.
Lek należy przyjmowac doustnie.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy zaprzestać stosowania leku i niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cortineff – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Cortineff należy stosować między posiłkami. Lek ten zwiększa gromadzenie sodu w organizmie, co może powodować obrzęki i zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Dlatego należy ograniczyć spożycie soli w pokarmach.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cortineff w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku. Nie wolno stosować leku Cortineff u kobiet w ciąży.

Niewielkie ilości leku przenikają do mleka kobiecego. Należy rozważyć czy na czas karmienia piersią odstawić lek, czy ze względu na konieczność leczenia nie karmić piersią.

Ulotka Cortineff – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Cortineff, 100 µg, tabletki (Fludrocortisoni acetas)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Cortineff m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cortineff, 100 µg, tabletki (Fludrocortisoni acetas)

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Cortineff? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz