ATORVOX PLUS

CO TO JEST I JAK DZIAŁA ATORVOX PLUS? – OPIS I WSKAZANIA

Lek Atorvox Plus zawiera dwie substancje czynne: amlodypinę i atorwastatynę. Amlodypina należy do grupy leków zwanych „blokerami kanałów wapniowych” i jest stosowana w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienie tętnicze). Atorwastatyna należy do grupy leków zwanych „statynami” i jest stosowana do zmniejszenia ilości tłuszczy (cholesterolu i trójglicerydów) we krwi.

Lek Atorvox Plus jest stosowany w zapobieganiu zdarzeniom sercowo-naczyniowym (np. dusznica bolesna, zawał serca lub udar) u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, u których występuje dodatkowy czynnik ryzyka chorób krążenia, taki jak np. palenie papierosów, nadwaga, zwiększone stężenie cholesterolu we krwi, choroby serca w rodzinie lub cukrzyca. Obecność takich czynników ryzyka w połączeniu z wysokim ciśnieniem tętniczym zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowonaczyniowych.

Jak działa lek Atorvox Plus
Nadciśnienie tętnicze to stan patologiczny polegający na utrzymywaniu się nieprawidłowo wysokiego ciśnienia tętniczego krwi. Stanowi ono jeden z czynników ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowonaczyniowych
(np. dusznica bolesna, zawał serca, udar). Działanie amlodypiny polega na rozluźnieniu naczyń krwionośnych, co umożliwia swobodniejszy przepływ krwi przez naczynia.

Cholesterol jest naturalnie występującą w organizmie substancją niezbędną do prawidłowego rozwoju. Nadmiar cholesterolu we krwi może jednak spowodować jego odkładanie się w ścianach naczyń krwionośnych, powodując zwężenie lub ostatecznie zablokowanie naczyń. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn chorób serca. Atorwastatyna obniża stężenie „złego” cholesterolu (LDL-C) i podnosi stężenie „dobrego” cholesterolu (HDL-C) we krwi; działa poprzez blokowanie w wątrobie enzymu, który organizm wykorzystuje do produkcji cholesterolu. Poprawia również zdolność organizmu do pozbywania się cholesterolu z układu krwionośnego.

SKŁAD ATORVOX PLUS, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancjami czynnymi leku są amlodypina i atorwastatyna.

Atorvox Plus, 5 mg + 10 mg,
Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg amlodypiny (w postaci bezylanu) i 10 mg atorwastatyny (w postaci wapnia).

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: wapnia węglan, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, hydroksypropyloceluloza, polisorbat 80, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka powlekająca: Opadry II white 85F18422 zawierający alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk.

Atorvox Plus, 10 mg + 10 mg,
Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg amlodypiny (w postaci bezylanu) i 10 mg atorwastatyny (w postaci wapnia).

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: wapnia węglan, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, hydroksypropyloceluloza, polisorbat 80, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka powlekająca: Opadry II blue 85F205038 zawierający alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3000, talk, indygotyna, lak (E 132).

JAKIE JEST DAWKOWANIE ATORVOX PLUS? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Dorośli
Dawka początkowa leku Atorvox Plus to zazwyczaj jedna tabletka (5 mg +10 mg) na dobę. W razie potrzeby lekarz może zwiększyć dawkę leku Atorvox Plus do jednej tabletki (10 mg +10 mg) na dobę.

Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Tabletki można przyjmować o dowolnej porze dnia, z jedzeniem lub bez. Należy jednak starać się przyjmować lek o tej samej porze każdego dnia.

Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących diety, szczególnie w przypadku diety z ograniczeniem tłuszczów, należy unikać palenia papierosów i regularnie zażywać ruchu.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Atorvox Plus jest zbyt silne lub zbyt słabe, należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci i młodzieży.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI ATORVOX PLUS, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

W przypadku zażycia zbyt wielu tabletek leku Atorvox Plus (więcej niż wynosi zwykła dawka dobowa), najbardziej prawdopodobnym działaniem niepożądanym będzie bardzo niskie ciśnienie tętnicze krwi (niedociśnienie). Należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą pozostałe tabletki leku, jego opakowanie oraz całe pudełko tak, aby personel szpitala mógł łatwo stwierdzić, jaki lek został przyjęty.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Lek Atorvox Plus można przyjmować o dowolnej porze dnia, z jedzeniem lub bez.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ ATORVOX PLUS W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Ciąża
Leku Atorvox Plus nie należy stosować u pacjentek w ciąży lub starających się zajść w ciążę.
Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczne metody antykoncepcyjne w trakcie przyjmowania leku Atorvox Plus.

Karmienie piersią
Leku Atorvox Plus nie należy stosować w czasie karmienia piersią.

ULOTKA LEKU ATORVOX PLUS – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE


CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – ATORVOX PLUS CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE


REZERWACJA LEKU W APTECE - ATORVOX PLUS CENA, REFUNDACJA

ATORVOX PLUS OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here