Atorvastatin Orion

Atorvastatin Orion to lek z grupy statyn, który pomaga w regulacji przemian lipidów w organizmie. Jego głównym zadaniem jest zmniejszenie stężenia cholesterolu i triglicerydów we krwi, szczególnie w przypadku, gdy dieta ubogotłuszczowa i zmiany trybu życia nie przynoszą oczekiwanych efektów. Lek ten może być również stosowany w celu zmniejszenia ryzyka chorób serca, nawet w przypadku, gdy poziom cholesterolu jest prawidłowy. W trakcie leczenia zaleca się stosowanie diety o zmniejszonej zawartości cholesterolu, aby osiągnąć najlepsze efekty. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Atorvastatin Orion należy do grupy leków nazywanych statynami, które regulują przemiany lipidów (tłuszczów) w organizmie.

Lek Atorvastatin Orion jest stosowany do zmniejszenia stężenia lipidów, określanych jako cholesterol i triglicerydy we krwi, gdy sama dieta ubogotłuszczowa i zmiany trybu życia nie są skuteczne. Lek Atorvastatin Orion może także być stosowany w celu zredukowania ryzyka chorób serca, nawet wówczas, gdy stężenie cholesterolu jest prawidłowe. Podczas leczenia należy kontynuować standardową dietę o zmniejszonej zawartości cholesterolu.

Skład

– Substancją czynną leku jest atorwastatyna.
– Jedna tabletka powlekana zawiera atorwastatynę w postaci trójwodnej soli wapniowej, w ilości odpowiadającej 10 mg, 20 mg, 40 mg lub 80 mg atorwastatyny.

– Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, Sepitrap 80 (o składzie: polisorbat 80, krzemian magnezowo-aluminiowy), wapnia węglan, hydroksypropyloceluloza i magnezu stearynian.
Składniki otoczki tabletki Opadry II White 85G68918 to alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), talk, makrogol MW3350 i lecytyna sojowa (E 322).

Dawkowanie

Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zaleci stosowanie diety o niskiej zawartości cholesterolu; dietę tę należy kontynuować podczas leczenia lekiem Atorvastatin Orion.

Zazwyczaj stosowana początkowa dawka leku Atorvastatin Orion u dorosłych i dzieci w wieku 10 lat lub starszych to 10 mg na dobę. Dawka ta w razie potrzeby może być zwiększana przez lekarza, aż do dawki odpowiedniej dla pacjenta. Lekarz dostosowuje dawkę leku w odstępach co najmniej 4-tygodniowych. Maksymalna dawka leku Atorvastatin Orion to 80 mg raz na dobę.

Tabletki leku Atorvastatin Orion należy połykać w całości, popijając je wodą; mogą one być przyjmowane o dowolnej porze dnia, podczas posiłków lub niezależnie od posiłków. Należy jednak starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia.

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Czas trwania leczenia lekiem Atorvastatin Orion jest określany przez lekarza.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Atorvastatin Orion jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie

W razie przypadkowego przyjęcia zbyt wielu tabletek leku Atorvastatin Orion (więcej niż typowa dawka dobowa), należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem w celu uzyskania porady.

Jedzenie i picie (alkohol)

Sok grejpfrutowy
Nie należy spożywać więcej niż jedną lub dwie małe szklanki soku grejpfrutowego dziennie, gdyż większe ilości soku grejpfrutowego mogą zmieniać działanie leku Atorvastatin Orion.

Alkohol
Podczas przyjmowania tego leku należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Nie wolno stosować leku Atorvastatin Orion u kobiet w ciąży lub u kobiet zamierzających zajść w ciążę.
Nie wolno stosować leku Atorvastatin Orion u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznych metod zapobiegania ciąży.
Nie wolno stosować leku Atorvastatin Orion podczas karmienia piersią.
Nie udowodniono bezpieczeństwa stosowania leku Atorvastatin Orion w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią. Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Atorvastatin Orion

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Atorvastatin Orion (forum)

Stosujesz Atorvastatin Orion? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Atorvastatin Orion. Podziel się doświadczeniami na forum.