Atorvastatin EGIS

Atorvastatin EGIS to lek, który reguluje przemiany lipidów (tłuszczów) w organizmie. Jest stosowany jako uzupełnienie leczenia dietetycznego w celu obniżenia podwyższonego stężenia całkowitego cholesterolu, cholesterolu LDL, apolipoproteiny B i triglicerydów. Lek ten jest dostępny na receptę. Atorvastatin EGIS może być stosowany u dorosłych, młodzieży oraz dzieci w wieku od 10 lat z hipercholesterolemią pierwotną, w tym heterozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną, lub z hiperlipidemią złożoną (mieszaną).

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Atorvastatin EGIS należy do grupy leków znanych jako statyny, które są lekami regulującymi stężenie lipidów (tłuszczu) we krwi.

Atorvastatin EGIS jest stosowany w celu zmniejszania stężenia lipidów – cholesterolu i triglicerydów we krwi, gdy reakcja na inne sposoby leczenia (np. dieta niskotłuszczowa, wysiłek fizyczny i zmniejszenie masy ciała) jest niewystarczająca u pacjentów:

– z zwiększonym stężeniem cholesterolu w krwi (hipercholesterolemia) lub podwyższonymi stężeniami tłuszczu w krwi (jednoczesna hipercholesterolemia i hipertriglicerydemia) wrodzonymi lub innego pochodzenia,

– lub ciężką postacią wrodzonego podwyższenia stężenia cholesterolu. Atorvastatin EGIS może być stosowany w tej grupie pacjentów jako lek wspomagający inne zmniejszające lipidy metody leczenia, jak również wtedy, gdy te metody są niedostępne.

U pacjentów ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, lek Atorvastatin EGIS tabletki powlekane może być także stosowany w celu zmniejszenia tego ryzyka, nawet wówczas, gdy stężenie cholesterolu jest prawidłowe.

Skład

Substancją czynną jest atorwastatyna. Każda tabletka powlekana Atorvastatin EGIS, 10 mg, zawiera 10 mg, każda tabletka powlekana Atorvastatin EGIS, 20 mg, zawiera 20 mg, a każda tabletka powlekana Atorvastatin EGIS, 40 mg, zawiera 40 mg atorwastatyny w postaci atorwastatyny wapniowej

Ponadto lek zawiera: jednowodną laktozę (DCL 11), krospowidon (XL 10), węglan wapnia 95MD Ultra 250 (Węglan wapnia, maltodekstryna, polisorbat 80), powidon (K 30), stearynian magnezu. Otoczka: Opadry-Y-1-7000 White (hypromeloza, dwutlenek tytanu (E 171), makrogol 400).

Dawkowanie

Lek Atorvastatin EGIS należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Atorvastatin EGIS należy połykać w całości popijając wodą. Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, podczas posiłku lub niezależnie od posiłków. Należy jednak starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia.

W butelce zawierającej lek Atorvastatin EGIS, oprócz tabletek znajduje się biały plastikowy cylinder, który służy do adsorbowania tlenu, utrzymując jakość produktu. Cylinder należy trzymać w butelce do czasu wykorzystania ostatniej tabletki powlekanej i pod żadnym pozorem nie wolno go połykać.

Zwykle stosowana dawka początkowa wynosi 10 mg leku Atorvastatin EGIS raz na dobę. W razie konieczności lekarz może zwiększyć tę dawkę do odpowiedniej dla pacjenta. Lekarz będzie dostosowywał dawkę leku w odstępach nie krótszych niż 4 tygodnie. Maksymalna dawka leku Atorvastatin EGIS wynosi 80 mg raz na dobę.

Dzieci
Leczenie lekiem Atorvastatin EGIS powinno być prowadzone wyłącznie przez specjalistów. Doświadczenie dotyczące leczenia dzieci jest ograniczone do małej liczby pacjentów (w wieku 4-17 lat) z ciężkim zaburzeniem metabolicznym. Zalecana dawka początkowa atorwastatyny w tej populacji wynosi 10 mg na dobę. Dawkę można zwiększyć do 80 mg na dobę w zależności od odpowiedzi i tolerancji leczenia. Nie przeprowadzono oceny danych dotyczących bezpieczeństwa działania leku na rozwój dzieci.

Przedawkowanie

W razie przypadkowego przyjęcia większej liczby tabletek leku Atorvastatin EGIS niż wynosi zwykła dawka dobowa, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala po poradę, gdyż może być potrzebna pomoc medyczna.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie należy wypijać więcej niż jedną lub dwie małe szklanki (100 – 250 ml) soku grejpfrutowego dziennie, ponieważ większe ilości soku grejpfrutowego mogą wpływać na działanie leku Atorvastatin EGIS.

Należy unikać regularnego nadużywania alkoholu (więcej niż 200 ml wina, 2 szklanki piwa lub 60 ml alkoholu dziennie w przypadku mężczyzn oraz więcej niż 100 ml wina,1szklanka piwa lub 30 ml alkoholu dziennie w przypadku kobiet) w trakcie stosowania leku.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować leku Atorvastatin EGIS, jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub stara się zajść w ciążę. Kobiety w wieku rozrodczym muszą w trakcie leczenia lekiem

Atorvastatin EGIS stosować odpowiednie środki antykoncepcyjne (prezerwatywa, wkładka domaciczna lub antykoncepcja hormonalna).

Nie należy stosować leku Atorvastatin EGIS podczas karmienia piersią.
Bezpieczeństwo stosowania atorwastatyny w ciąży i w okresie karmienia piersią nie zostało ustalone.

Ulotka Atorvastatin EGIS

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Atorvastatin EGIS (forum)

Stosujesz Atorvastatin EGIS? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Atorvastatin EGIS. Podziel się doświadczeniami na forum.