Atorvagen należy do grupy leków nazywanych lekami obniżającymi stężenie lipidów we krwi (powszechnie znanych jako statyny). Atorvagen obniża stężenie cholesterolu oraz innych tłuszczów (triglicerydów) we krwi, gdy reakcja na inne sposoby leczenia (np. dieta niskotłuszczowa, wysiłek fizyczny i zmniejszenie masy ciała) jest niewystarczająca. Wysokie stężenia cholesterolu i triglicerydów mogą zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, gdyż tłuszcze mogąpowodować niedrożność naczyń krwionośnych. Jeśli u pacjenta występuje ryzyko choroby sercowo-naczyniowej (serca i naczyń krwionośnych), Atorvagen może zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu, nawet wówczas, gdy stężenie cholesterolu jest prawidłowe.
Lekarz prowadzący wyjaśni jak ważne dla pacjenta jest pozostawanie na diecie niskotłuszczowej oraz poinformuje o czynnikach zwiększających ryzyko chorób serca takich jak palenie tytoniu, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, nadwaga i brak ćwiczeń fizycznych.
Cholesterol jest substancją naturalnie występującą w organizmie niezbędną do jego prawidłowego wzrostu. Jeśli we krwi znajduje się zbyt dużo cholesterolu, może on odkładać się w ścianach naczyńkrwionośnych i powodować ich niedrożność. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn chorób serca. Przyjmuje się, że zwiększone stężenie cholesterolu zwiększa ryzyko chorób serca. Do innych czynników zwiększających ryzyko chorób serca należą wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, nadwaga, brak ruchu, palenie tytoniu oraz choroby serca w wywiadzie rodzinnym.
Jaki jest skład Atorvagen, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest atorwastatyna (w postaci atorwastatyny wapniowej trójwodnej).
Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg, 20 mg, 40 mg zawiera 40 mg lub 80 mg atorwastatyny w postaci atorwastatyny wapniowej trójwodnej.
Inne składniki to: krzemionka koloidalna bezwodna, sodu węglan bezwodny, celuloza mikrokrystaliczna, L-arginina, laktoza bezwodna, kroskarmeloza sodowa, hydroksypropyloceluloza, magnezu stearynian.
Otoczka zawiera: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), talk, lecytynę oraz gumę ksantan.
Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: Atorwastatyna
Dawkowanie preparatu Atorvagen – jak stosować ten lek?
DOROŚLI (w tym osoby w podeszłym wieku)
Zwykle stosowana dawka początkowa wynosi 10 mg jeden raz na dobę. Może być ona zwiększana w razie potrzeby przez lekarza co cztery lub więcej tygodni maksymalnie do 80 mg jeden raz na dobę.
Jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby lub jeśli pacjent spożywa duże ilości alkoholu, lekarz będzie dokładnie monitorował pacjenta.
DZIECI
Atorvagen należy podawać dzieciom wyłącznie pod nadzorem specjalisty. Bezpieczeństwo stosowania leku Atorvagen u dzieci nie zostało ustalone.
Tabletki należy połykać popijając szklanką wody, z jedzeniem lub niezależnie od posiłku.
Regularne ćwiczenia fizyczne i prawidłowa dieta są ważne w kontroli stężenia tłuszczu we krwi u
pacjenta. Lekarz prowadzący zaleci pacjentowi dietę niskocholesterolową do stosowania w czasie
leczenia lekiem Atorvagen
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie i pozostałe tabletki.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Atorvagen – czy mogę spożywać alkohol?
Nie należy wypijać więcej niż jedną lub dwie małe szklanki soku grejpfrutowego dziennie, ponieważ większe ilości soku grejpfrutowego mogą wpływać na działanie leku Atorvagen i prowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia, nawet jeśli pacjent zażywa prawidłową dawkę .
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Atorvagen w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie należy stosować leku Atorvagen jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub stara się zajść w ciążę. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Atorvagen, należy niezwłocznie odstawić lek i poinformować lekarza prowadzącego. Jeśli pacjentka stara się zajść w ciążę, lekarz prowadzący doradzi zaprzestanie przyjmowania leku Atorvagen na około jeden miesiąc przed planowanym poczęciem. Nie należy stosować leku Atorvagen w okresie karmienia piersią.
Ulotka Atorvagen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Cena - ile kosztuje Atorvagen?
Cena Atorvagen i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Atorvagen.Opinie o Atorvagen - forum pacjentów
Stosujesz Atorvagen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.