Klozapol jest lekiem przeciwpsychotycznym (niekiedy nazywanym neuroleptycznym), zawiera jako substancję czynną klozapinę i jest stosowany w leczeniu schizofrenii.
Stosowanie leku Klozapol zaleca się tylko w leczeniu pacjentów, którzy nie reagują na inne leki stosowane w leczeniu schizofrenii (tj. klasyczne neuroleptyki) bądź ich nie tolerują.
Jaki jest skład Klozapol, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest klozapina.
Jedna tabletka zawiera 25 mg lub 100 mg klozapiny.
Inne składniki leku to:
Klozapol 25 mg – skrobia ziemniaczana, laktoza, celuloza mikrokrystaliczna.
hydroksypropyloceluloza, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.
Klozapol 100 mg – skrobia ziemniaczana, laktoza, celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.
Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: Klozapina
Dawkowanie preparatu Klozapol – jak stosować ten lek?
W każdym przypadku o dawkowaniu decyduje lekarz. Aby leczenie było skuteczne, należy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza i nie przyjmować dawki innej niż przepisana.
W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Tabletki leku Klozapol są dostępne w następujących mocach: 25 mg i 100 mg.
Leczenie lekiem Klozapol rozpoczyna się od przyjmowania dawki 12,5 mg (1/2 tabletki 25 mg) jeden raz lub dwa razy na dobę w pierwszym dniu, w drugim dniu przyjmuje się jedną lub dwie tabletki 25 mg. W przypadku dobrej tolerancji leku, dawka dobowa może być powoli zwiększana o 25 lub 50 mg, aż do uzyskania w ciągu 2-3 tygodni dawki 300 mg na dobę. Następnie, w razie potrzeby dawka dobowa nadal może być zwiększona o 50 lub 100 mg co 3-4 dni lub lepiej w
odstępach tygodniowych. Zwykle stosowana dawka leku Klozapol wynosi 200 – 450 mg na dobę, w dawkach podzielonych. Leczenie powinno być prowadzone przez co najmniej 6 miesięcy.
Niektórzy pacjenci mogą być leczeni mniejszymi dawkami, inni wymagają większych dawek – do 600 mg, maksymalnie do 900 mg na dobę.
Stosowanie leku Klozapol u dzieci
Nie zaleca się stosowania leku Klozapol u pacjentów w wieku poniżej 16 lat.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się na najbliższy ostry dyżur do szpitala.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Klozapol – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Klozapol może być przyjmowany z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Klozapol w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Należy poinformować lekarza o zaistniałej ciąży lub jej podejrzeniu. Lekarz prowadzący poinformuje o korzyściach i zagrożeniach wynikających ze stosowania leku w czasie ciąży.
Niektóre kobiety przyjmujące leki przeciwpsychotyczne mają nieregularny okres lub go nie mają.
U takich kobiet po zmianie leku na Klozapol miesiączki mogą powrócić.
Wobec tego kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować odpowiednie środki kontroli urodzeń.
Ulotka Klozapol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Cena - ile kosztuje Klozapol?
Cena Klozapol i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Klozapol.Opinie o Klozapol - forum pacjentów
Stosujesz Klozapol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.
Na podstawie doświadczenia z bliską osobą stwierdziłem, że klozapol powoduje upośledzenie intelektualne, w tym zaburzenia pamięci.