REKOSTIN

Działanie i wskazania

Lek Rekostin 70 mg jako substancję czynną zawiera trójwodny alendronian sodu – bisfosfonian, który wiąże się z hydroksyapatytami kości i w sposób wybiórczy hamuje aktywność osteoklastów, komórek aktywnie uczestniczących w procesie resorpcji i modelowania kości. Kwas alendronowy normalizuje nadmierną dynamikę przebudowy kości, która jest szczególnie nasilona u kobiet w okresie menopauzy. W konsekwencji, kwas alendronowy zmniejsza podatność kości na złamania. W czasie leczenia kwasem alendronowym tworzy się prawidłowa tkanka kostna.

Wskazania do stosowania leku Rekostin 70 mg
Lek Rekostin 70 mg wskazany jest w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie. Rekostin 70 mg zmniejsza ryzyko złamań kręgów i szyjki kości udowej.

Skład

Substancją czynną leku jest kwas alendronowy (Acidum alendronicum) 70 mg, w postaci alendronianu sodu trójwodnego 91,36 mg.

Inne składniki leku to cellaktoza 80 (laktoza jednowodna i celuloza, proszek), kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna (Aerosil 200), magnezu sterynian.

Dawkowanie

Lek Rekostin 70 mg należy stosować raz na tydzień.

W celu zapewnienia dostatecznego wchłaniania leku:
Rekostin 70 mg należy przyjmować co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem, napojem lub produktem leczniczym w danym dniu, popijać wyłącznie zwykłą, przegotowaną wodą. Pozostałe napoje (włącznie z wodą mineralną), potrawy oraz niektóre leki prawdopodobnie obniżają wchłanianie leku (patrz punkt Stosowanie leku Rekostin 70 mg z innymi lekami, w załączonej ulotce).

Instrukcja dotycząca stosowania leku
W celu ułatwienia przedostania się tabletki do żołądka i zmniejszenia tym samym ryzyka wystąpienia miejscowych podrażnień przełyku oraz działań niepożądanych (patrz 4.4) należy postępować w następujący sposób:
– pacjent powinien przyjmować lek rano, bezpośrednio po wstaniu z łóżka i popijać tabletkę pełną szklanką zwykłej przegotowanej wody (nie mniej niż 200 ml);

Nie wolno popijać tabletki:
– wodą mineralną
– kawą lub herbatą
– sokiem lub mlekiem.

– nie należy rozgryzać ani rozpuszczać tabletki w jamie ustnej ze względu na ryzyko wystąpienia owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej i gardła.
– lek Rekostin 70 mg należy zażyć w pozycji stojącej lub siedzącej co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem w danym dniu.
– po połknięciu tabletki nie wolno kłaść się, aż do przyjęcia pierwszego posiłku, który pacjent powinien spożyć nie wcześniej niż 30 minut po połknięciu tabletki.
– pacjent nie powinien kłaść się przez co najmniej 30 minut po zastosowaniu leku Rekostin 70 mg.
– leku Rekostin 70 mg nie należy stosować przed położeniem się ani przed rannym wstaniem z łóżka.

Pacjenci powinni przyjmować dodatkowo preparaty wapnia i witaminy D w przypadku ich niewystarczającej podaży w diecie.

Stosowanie u osób w podeszłym wieku: W badaniach klinicznych nie stwierdzono zależnej od wieku różnicy skuteczności lub bezpieczeństwa stosowania kwasu alendronowego. Z tego wględu nie jest konieczna zmiana dawkowania u osób w podeszłym wieku.

Stosowanie w niewydolności nerek: Nie jest konieczna zmiana dawkowania u pacjentów ze współczinnikiem przesączania kłębuszkowego (ang. glomelural filtration rate, GRF) większym niż 35 ml/min. Ze względu na brak danych, stosowania kwasu alendronowego nie jest zalecane u pacjentów z niewydolniścią nerek i GRF mniejszym niż 35 ml/min.

Przedawkowanie

Wielokrotne przekroczenie maksymalnej zalecanej dawki dobowej może spowodować zaburzenia elektrolitowe w krwi (hipokalcemia – małe stężenie wapnia we krwi, hipofosfatemia – małe stężenie fosforu we krwi) i zaburzenia dotyczące górnego odcinka przewodu pokarmowego, takie jak: zgaga, zapalenie i owrzodzenie błony śluzowej przełyku i żołądka. W celu związania kwasu alendronowego podaje się mleko lub leki zobojętniające. Ze względu na ryzyko podrażnienia przełyku nie należy wywoływać wymiotów, a chory powinien pozostawać w pozycji pionowej. Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, wziąć ze sobą pozostałe tabletki i opakowanie leku.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Rekostin 70 mg należy przyjmować co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem, napojem lub produktem leczniczym w danym dniu, popijać wyłącznie zwykłą, przegotowaną wodą

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować leku Regulon, kiedy pacjentka jest w ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa ciążę, powinna natychmiast zaprzestać stosowania leku Regulon oraz niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Nie zaleca się stosowania leku Regulon w okresie karmienia piersią. Jeśli pacjentka karmi piersią i chce stosować tabletki antykoncepcyjne, powinna skontaktować się z lekarzem .

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Weryfikacja ceny w aptece, dostępność

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here