Ibandronat Apotex

Ibandronat Apotex należy do grupy leków zwanych bisfosfonianami. Zawiera substancję czynną kwas ibandronowy. Ibandronat Apotex może cofnąć utratę tkanki kostnej poprzez zahamowanie utraty kości i zwiększenie masy kostnej u większości kobiet, które stosują ten lek, nawet jeśli one same nie są w stanie zauważyć lub wyczuć tej różnicy. Ibandronat Apotex może pomóc zmniejszyć ryzyko złamań (pęknięć) kości. Wykazano zmniejszenie liczby złamań w przypadku złamań kręgów, ale nie w przypadku złamań szyjki kości udowej.

Lek Ibandronat Apotex został przepisany w celu leczenia osteoporozy, występującej w okresie pomenopauzalnym, ze względu na zwiększone ryzyko złamań. Osteoporoza jest chorobą polegającą na zmniejszeniu gęstości i osłabieniu kości, co występuje często u kobiet po menopauzie. W okresie menopauzy jajniki przestają wydzielać żeński hormon – estrogen, którego działanie pomaga utrzymać prawidłową strukturę kośćca.

Im wcześniej wystąpi u kobiety menopauza, tym większe jest u niej ryzyko wystąpienia złamań związanych z osteoporozą.
Do innych czynników, mogących zwiększać ryzyko wystąpienia złamań, należą:
• niewystarczająca ilość wapnia i witaminy D w diecie
• palenie papierosów lub nadmierne spożycie alkoholu
• brak wystarczającej ilości spacerów lub innych intensywnych ćwiczeń
• występowanie osteoporozy w rodzinie.

Zdrowy styl życia również pomaga osiągnąć największe korzyści z leczenia. Oznacza to:
• stosowanie zrównoważonej diety bogatej w wapń i witaminę D
• spacery lub inne intensywne ćwiczenia
• niepalenie tytoniu i ograniczenie nadmiernego spożycia alkoholu.

Jaki jest skład Ibandronat Apotex, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną jest kwas ibandronowy. Każda tabletka powlekana zawiera 150 mg kwasu ibandronowego co odpowiada 196 mg sodu ibandrononianu z glikolem propylenowym.
• Pozostałe składniki to:
• Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.
• Otoczka tabletki: hypromeloza 5 cP i makrogol 8000.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Ibandronat Apotex – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zazwyczaj stosowana dawka leku Ibandronat Apotex to jedna tabletka raz na miesiąc.

Przyjmowanie tabletki raz na miesiąc
Ważne jest dokładne przestrzeganie poniższych zaleceń. Zalecenia te opracowano po to, aby tabletka leku Ibandronat Apotex szybko dotarła do żołądka, zmniejszając tym samym ryzyko podrażnienia.
• Tabletkę leku Ibandronat Apotex 150 mg należy przyjmować raz na miesiąc.
– Należy wybrać określony dzień miesiąca, który będzie łatwy do zapamiętania. W celu przyjęcia tabletki leku Ibandronat Apotex można wybrać tą samą datę (np. pierwszy dzień każdego miesiąca) lub ten sam dzień (np. pierwszą niedzielę każdego miesiąca). Należy wybrać termin najlepiej odpowiadający przyzwyczajeniom.
– Lek Ibandronat Apotex należy przyjmować po upływie co najmniej 6 godzin od spożycia jakiegokolwiek posiłku lub napoju, z wyjątkiem wody.
• Tabletkę leku Ibandronat Apotex należy przyjmować:
– rano po pierwszym wstaniu z łóżka i
– przed zjedzeniem lub wypiciem czegokolwiek (na czczo).
• Tabletkę należy połknąć, popijając pełną szklanką wody (co najmniej 180 ml).
Nie popijać tabletki wodą o wysokiej zawartości wapnia, sokiem owocowym lub jakimkolwiek innym napojem. Jeśli istnieje obawa, że w wodzie z kranu jest duże stężenie wapnia (tzw. twarda woda), zaleca się stosować wodę o małej zawartości soli mineralnych.
• Tabletkę należy połykać w całości – nie żuć, nie rozgryzać i nie pozwolić jej rozpuścić się w jamie ustnej.
Przez następną godzinę (60 minut) po przyjęciu tabletki:
• nie kłaść się; jeśli nie zachowa się pozycji wyprostowanej (stojącej lub siedzącej), część leku może cofać się do przełyku.
• nic nie jeść
• nic nie pić (z wyjątkiem wody, jeśli zachodzi taka potrzeba)
• nie stosować żadnych innych leków.

– Po upływie godziny od zażycia leku Ibandronat Apotex można przyjąć pierwszy tego dnia posiłek i napój. Po jego spożyciu można się położyć lub przyjąć inne leki, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Kontynuacja leczenia lekiem Ibandronat Apotex
Ważne jest przyjmowanie leku Ibandronat Apotex w każdym miesiącu – tak długo, jak zaleca to lekarz.
Po 5 latach stosowania leku Ibandronat Apotex pacjent powinien skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia, czy nadal ma stosować lek Ibandronat Apotex.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli przez pomyłkę pacjentka przyjmie więcej niż jedną tabletkę, należy wypić pełną szklankę mleka i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Nie należy prowokować wymiotów ani kłaść się, gdyż może to spowodować podrażnienie przełyku przez lek Ibandronat Apotex.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ibandronat Apotex – czy mogę spożywać alkohol?

Nie stosować leku Ibandronat Apotex z jedzeniem. Lek Ibandronat Apotex jest mniej skuteczny, jeśli jest stosowany z jedzeniem.

Można pić wodę, ale nie należy pić żadnych innych napojów.

Po przyjęciu leku Ibandronat Apotex należy poczekać jedną godzinę zanim przyjmie się pierwszy posiłek lub napoje.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ibandronat Apotex w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ibandronat Apotex jest przeznaczony do stosowania u kobiet w wieku pomenopauzalnym i nie wolno go stosować u kobiet, które jeszcze mogą zajść w ciążę.

Nie należy stosować leku Ibandronat Apotex w ciąży i okresie karmienia piersią.

Przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Ibandronat Apotex i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Ibandronat Apotex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Ibandronat Apotex. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

IBANDRONAT APOTEX, 150 mg, tabletki powlekane (Acidum ibandronicum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ibandronat Apotex m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

IBANDRONAT APOTEX, 150 mg, tabletki powlekane (Acidum ibandronicum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Ibandronat Apotex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(12 ocen, średnia: 4,33 na 10)

14 OPINIE O LEKU

 1. Ja tez wzielam ten lek po pierwszej tab.makabra tak u innych temperatura mocny bol plecow kosci jak przy silnej grypie ale doszly jeszcze komplikacje w jamie ustnej rany na dziaslach luszczacy sie jezyk zanik sluzowki mam proteze bol przy gryzeniu rany pod nia ,po drugiej tab.pozostaly dolegliwosci w jamie ustnej ,a po trzeciej znow wrocilo wszystko i jeszcze doszedl bol ucha .Nie wiem co robic czy brac dalel lekarz rodzinny nie ma pojecia o tym leku a wizyte u specjalisty mam we wrzesniu.Jak ktos ma info.co robic w takich sytuacji to prosze piszcie

 2. Lekarz poradzil kontynuować branie leku. Uzbroić się w cierpliwość i na wszelki wypadek zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe. Nawet miałam zamiar kontynuować to leczenie, ale niestety 1czerwca zapomniałam wziąć te tabletkę. Ulotka niezbyt czytelnie informuje czy można zażyć ją z opóźnieniem 3-dniowym. Jeśli ktoś wie proszę o odpowiedź.

 3. Rozpoczelam branie tego leku 1 maja tego roku. Lekarz poinformowal mnie tylko, ze moga byc jakies problemy, zalezne od naszego organizmu. Nie spodziewalam sie tylko takiej strasznej reakcji. Juz tego samego dnia poczulam straszny bol w klatce piersiowej oraz calego kregoslupa. Nie moglam zlapac powietrza i mialam b.wysoka temperature 39 stopni. Nie bylam w stanie zmienic pozycji w lozku ze wzgledu na przeszywajacy bol kregoslupa. Nastepnego dnia rano czulam sie jakbym miala grype. W d.c.bol w klatce i jakbym miala polamane zebra. W poniedzialek skontaktuje sie z lekarzem co do dalszego leczenia.

 4. Alicja Zażyłam pierwszą tabletkę i czuję się fatalnie ,ból pleców,stawów jest okropny , przy pełnym oddechu bolą nawet żebra,masakra.Mam nadzieję ,że po kilku dniach przejdzie ale na pewno ie zażyję następnej tabletki.

 5. Wzięłam pierwszą tabletkę ,w pierwszy dzień samopoczucie względne ale na drugi dzień czułam się tak jakby po mnie walec przejechał ból pleców ,stawów niemożność wzięcia pełnego oddechu masakra.Trzeci dzień samopoczucie beznadziejne nadal ból pleców ramion przy każdy niekontrolowanym ruchu. Nie wiem jak będzie jutro ale na pewno nie zażyję następnej tabletki w następnym miesiącu.

 6. Ja wzięłam pierwszą tabletkę po której czułam się strasznie.W pierwszy dzień po zażyciu tabletki okropny ból pleców który zaczął przechodzić na klatkę piersiową co powodowało skrócenie oddechu. Na drugi dzień doszły bóle stawów i kości. Na trzeci dzień czułam się jak sparaliżowana i zaczęłam chodzić o kulach.Następne dwa dni ból pomału odchodził. 4 dni bez wychodzenia z domu.
  Myśląc że to może objawy jednorazowego użycia tabletki więc żeby sprawdzić za miesiąc przyjęłam drugą tabletkę.No i się zaczęło. objawy wyżej opisane przyszły bardzo szybko i już drugiego dnia nie mogłam chodzić nawet o kulach.Ażeby wstać do łazienki mąż mnie podnosił i prowadził. HORROR. Jak by tego było mało dostałam gorączki 39 stopni.Doszły drgawki całego ciała /być może od gorączki/.
  Ponieważ nie można brać leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych ratowałam się zimnymi okładami. Do tego jeszcze skóra zaczęła mnie palić żywym ogniem i też robiłam okłady żeby dotrwać chociaż do następnego dnia. Miałam wrażenie że to moje ostatnie chwile życia i nie chciałabym tak cierpieć podczas umierania.
  Czytając wypowiedzi innych forumowiczów i mając na względzie własne negatywne doświadczenia mam wątpliwości czy ten specyfik w ogóle leczy?
  JA DEFINITYWNIE KOŃCZĘ Z TYM LEKIEM.

 7. Biorę Ibandronat od dwóch lat bez przerwy, nie mam żadnych złych doświadczeń. Wynik badania densytometrii kości po dwóch latach nie poprawił się oczywiście, ale też nie pogorszył znacząco więc może ten lek pomaga trochę. Chciałabym zmienić lek na jakiś nowocześniejszy, jeśli istnieje oczywiście, może będzie bardziej skuteczny. Ale niestety lekarze nie bardzo wiedzą na jaki. Stosuję jedną tabletkę na miesiąc i ściśle trzymam się instrukcji stosowania.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.