IBANDRONAT APOTEX


12345678910
(11 ocen, średnia: 4,27 na 10)
Loading...

Podmiot odpowiedzialny: Apotex Europe B.V.

WSKAZANIA DO STOSOWANIA LEKU IBANDRONAT APOTEX

Jakie są wskazania do stosowania leku oraz jak działa ten lek?

Ibandronat Apotex należy do grupy leków zwanych bisfosfonianami. Zawiera substancję czynną kwas ibandronowy. Ibandronat Apotex może cofnąć utratę tkanki kostnej poprzez zahamowanie utraty kości i zwiększenie masy kostnej u większości kobiet, które stosują ten lek, nawet jeśli one same nie są w stanie zauważyć lub wyczuć tej różnicy. Ibandronat Apotex może pomóc zmniejszyć ryzyko złamań (pęknięć) kości. Wykazano zmniejszenie liczby złamań w przypadku złamań kręgów, ale nie w przypadku złamań szyjki kości udowej.

Lek Ibandronat Apotex został przepisany w celu leczenia osteoporozy, występującej w okresie pomenopauzalnym, ze względu na zwiększone ryzyko złamań. Osteoporoza jest chorobą polegającą na zmniejszeniu gęstości i osłabieniu kości, co występuje często u kobiet po menopauzie. W okresie menopauzy jajniki przestają wydzielać żeński hormon – estrogen, którego działanie pomaga utrzymać prawidłową strukturę kośćca.

Im wcześniej wystąpi u kobiety menopauza, tym większe jest u niej ryzyko wystąpienia złamań związanych z osteoporozą.
Do innych czynników, mogących zwiększać ryzyko wystąpienia złamań, należą:
• niewystarczająca ilość wapnia i witaminy D w diecie
• palenie papierosów lub nadmierne spożycie alkoholu
• brak wystarczającej ilości spacerów lub innych intensywnych ćwiczeń
• występowanie osteoporozy w rodzinie.

Zdrowy styl życia również pomaga osiągnąć największe korzyści z leczenia. Oznacza to:
• stosowanie zrównoważonej diety bogatej w wapń i witaminę D
• spacery lub inne intensywne ćwiczenia
• niepalenie tytoniu i ograniczenie nadmiernego spożycia alkoholu.

SKŁAD LEKU IBANDRONAT APOTEX

Jaki jest skład leku? Jaką zawiera substancję czynną oraz substancje pomocnicze?

• Substancją czynną jest kwas ibandronowy. Każda tabletka powlekana zawiera 150 mg kwasu ibandronowego co odpowiada 196 mg sodu ibandrononianu z glikolem propylenowym.
• Pozostałe składniki to:
• Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.
• Otoczka tabletki: hypromeloza 5 cP i makrogol 8000.

DAWKOWANIE LEKU IBANDRONAT APOTEX

Jakie jest zalecane dawkowanie leku? Jak prawdłowo i bezpiecznie stosować ten lek? Jak długo stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zazwyczaj stosowana dawka leku Ibandronat Apotex to jedna tabletka raz na miesiąc.

Przyjmowanie tabletki raz na miesiąc
Ważne jest dokładne przestrzeganie poniższych zaleceń. Zalecenia te opracowano po to, aby tabletka leku Ibandronat Apotex szybko dotarła do żołądka, zmniejszając tym samym ryzyko podrażnienia.
• Tabletkę leku Ibandronat Apotex 150 mg należy przyjmować raz na miesiąc.
– Należy wybrać określony dzień miesiąca, który będzie łatwy do zapamiętania. W celu przyjęcia tabletki leku Ibandronat Apotex można wybrać tą samą datę (np. pierwszy dzień każdego miesiąca) lub ten sam dzień (np. pierwszą niedzielę każdego miesiąca). Należy wybrać termin najlepiej odpowiadający przyzwyczajeniom.
– Lek Ibandronat Apotex należy przyjmować po upływie co najmniej 6 godzin od spożycia jakiegokolwiek posiłku lub napoju, z wyjątkiem wody.
• Tabletkę leku Ibandronat Apotex należy przyjmować:
– rano po pierwszym wstaniu z łóżka i
– przed zjedzeniem lub wypiciem czegokolwiek (na czczo).
• Tabletkę należy połknąć, popijając pełną szklanką wody (co najmniej 180 ml).
Nie popijać tabletki wodą o wysokiej zawartości wapnia, sokiem owocowym lub jakimkolwiek innym napojem. Jeśli istnieje obawa, że w wodzie z kranu jest duże stężenie wapnia (tzw. twarda woda), zaleca się stosować wodę o małej zawartości soli mineralnych.
• Tabletkę należy połykać w całości – nie żuć, nie rozgryzać i nie pozwolić jej rozpuścić się w jamie ustnej.
Przez następną godzinę (60 minut) po przyjęciu tabletki:
• nie kłaść się; jeśli nie zachowa się pozycji wyprostowanej (stojącej lub siedzącej), część leku może cofać się do przełyku.
• nic nie jeść
• nic nie pić (z wyjątkiem wody, jeśli zachodzi taka potrzeba)
• nie stosować żadnych innych leków.

– Po upływie godziny od zażycia leku Ibandronat Apotex można przyjąć pierwszy tego dnia posiłek i napój. Po jego spożyciu można się położyć lub przyjąć inne leki, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Kontynuacja leczenia lekiem Ibandronat Apotex
Ważne jest przyjmowanie leku Ibandronat Apotex w każdym miesiącu – tak długo, jak zaleca to lekarz.
Po 5 latach stosowania leku Ibandronat Apotex pacjent powinien skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia, czy nadal ma stosować lek Ibandronat Apotex.

Dowiedz się więcej na ten temat tego, jak bezpiecznie przyjmować leki.

PRZEDAWKOWANIE

Jak postępować w przypadku przedawkowania leku? Co zrobić, gdy przypadkowo przyjęto większą dawkę leku niż zalecana?

Jeśli przez pomyłkę pacjentka przyjmie więcej niż jedną tabletkę, należy wypić pełną szklankę mleka i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Nie należy prowokować wymiotów ani kłaść się, gdyż może to spowodować podrażnienie przełyku przez lek Ibandronat Apotex.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Czy można jeść i pić stosując lek? Czy można pić alkohol? Zastosowanie leku przy jednoczesnym spożywaniu pokarmów i napojów?

Nie stosować leku Ibandronat Apotex z jedzeniem. Lek Ibandronat Apotex jest mniej skuteczny, jeśli jest stosowany z jedzeniem.

Można pić wodę, ale nie należy pić żadnych innych napojów.

Po przyjęciu leku Ibandronat Apotex należy poczekać jedną godzinę zanim przyjmie się pierwszy posiłek lub napoje.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Czy kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią może zażywać lek? Jakie środki ostrożności należy zachować?

Ibandronat Apotex jest przeznaczony do stosowania u kobiet w wieku pomenopauzalnym i nie wolno go stosować u kobiet, które jeszcze mogą zajść w ciążę.

Nie należy stosować leku Ibandronat Apotex w ciąży i okresie karmienia piersią.

Przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

DOKUMENTACJA LEKU IBANDRONAT APOTEX – DOKUMENTY W FORMACIE PDF LUB DOC

Udostępniliśmy możliwość ściągnięcia pełnej dokumentacji leku: ulotki dla pacjenta oraz charakterystyki produktu leczniczego (dla faramceutów, lekarzy i personelu medycznego).

ULOTKA LEKU IBANDRONAT APOTEX

ULOTKA LEKU IBANDRONAT APOTEX - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku.


CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - IBANDRONAT APOTEX CHPL - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.
ZAREZERWUJ IBANDRONAT APOTEX W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy, za pośrednictwem serwisu ktomalek.pl. Możliwość rezerwacji leku zarówno na receptę, jak i bez recepty. Jeżeli apteka udostępnia informacje, istnieje możliwość weryfikacji jaka jest aktualna cena leku. Sprawdź gdzie kupić lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta.

ZAMIENNIKI LEKU IBANDRONAT APOTEX

Zapoznaj się z listą leków, które zawierają:

OPINIE O IBANDRONAT APOTEX

Poznaj opinie pacjentów stosujących ten lek lub podziel się własnymi spostrzeżeniami - forum o lekach.

6 KOMENTARZE

 1. Ja wzięłam pierwszą tabletkę po której czułam się strasznie.W pierwszy dzień po zażyciu tabletki okropny ból pleców który zaczął przechodzić na klatkę piersiową co powodowało skrócenie oddechu. Na drugi dzień doszły bóle stawów i kości. Na trzeci dzień czułam się jak sparaliżowana i zaczęłam chodzić o kulach.Następne dwa dni ból pomału odchodził. 4 dni bez wychodzenia z domu.
  Myśląc że to może objawy jednorazowego użycia tabletki więc żeby sprawdzić za miesiąc przyjęłam drugą tabletkę.No i się zaczęło. objawy wyżej opisane przyszły bardzo szybko i już drugiego dnia nie mogłam chodzić nawet o kulach.Ażeby wstać do łazienki mąż mnie podnosił i prowadził. HORROR. Jak by tego było mało dostałam gorączki 39 stopni.Doszły drgawki całego ciała /być może od gorączki/.
  Ponieważ nie można brać leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych ratowałam się zimnymi okładami. Do tego jeszcze skóra zaczęła mnie palić żywym ogniem i też robiłam okłady żeby dotrwać chociaż do następnego dnia. Miałam wrażenie że to moje ostatnie chwile życia i nie chciałabym tak cierpieć podczas umierania.
  Czytając wypowiedzi innych forumowiczów i mając na względzie własne negatywne doświadczenia mam wątpliwości czy ten specyfik w ogóle leczy?
  JA DEFINITYWNIE KOŃCZĘ Z TYM LEKIEM.

 2. Jeśli mamy skutki uboczne tego lekarstwa ( bóle mięśni, stawów, wymioty, biegunka) to należy nadal brać ten lek czy odstawić go?

 3. Biorę Ibandronat od dwóch lat bez przerwy, nie mam żadnych złych doświadczeń. Wynik badania densytometrii kości po dwóch latach nie poprawił się oczywiście, ale też nie pogorszył znacząco więc może ten lek pomaga trochę. Chciałabym zmienić lek na jakiś nowocześniejszy, jeśli istnieje oczywiście, może będzie bardziej skuteczny. Ale niestety lekarze nie bardzo wiedzą na jaki. Stosuję jedną tabletkę na miesiąc i ściśle trzymam się instrukcji stosowania.

  • Ja wzięłam 5 tabl. Teraz już przerywam bo fatalnie się czuję, mam okropny ból mięśni rąk,barków,zaparcia obawiam się czy w ogóle to minie i po jakim czasie. Może ktoś to przerabiał proszę o odpowiedź.

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here