Ladybon

Podmiot odpowiedzialnyZentiva, k.s.
Kod ATCG03DC05
ProceduraMRP
SubstancjaTibolon

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ladybon?

Ladybon należy do grupy leków nazywanych hormonalną terapią zastępczą (HTZ).W okresie około menopauzy (naturalnej lub w wyniku zabiegu usunięcia jajników) organizm kobiety przestaje wytwarzać żeński hormon, estrogen. U kobiety może pojawić się szereg dolegliwości, takich jak: uderzenia gorąca, poty nocne, podrażnienie pochwy, depresja lub zmniejszenie popędu płciowego.

Lek Ladybon jest stosowany w leczeniu objawów pomenopauzalnych. Lekarz może omówić z pacjentką korzyści i ryzyko związane ze stosowaniem leku Ladybon, szczególnie u pacjentek w wieku powyżej 60 lat.

Lek Ladybon zazwyczaj powoduje złagodzenie objawów w ciągu kilku tygodni leczenia, ale optymalne wyniki uzyskuje się po co najmniej trzech miesiącach leczenia.

Za małe stężenie estrogenu może powodować łamliwość kości (osteoporozę).

W przypadku zwiększonego ryzyka złamań z powodu osteoporozy (zrzeszotnienie kości) i braku możliwości
stosowania innego leczenia lub gdy inne leczenie okazało się nieskuteczne, lek Ladybon może być stosowany w celu zapobiegania osteoporozie.

Jaki jest skład Ladybon, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest tibolon. Jedna tabletka zawiera 2,5 mg tibolonu.

Inne składniki to: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, askorbylu palmitynian (E304), magnezu
stearynian.

Dawkowanie preparatu Ladybon – jak stosować ten lek?

Lek Ladybon należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lek Ladybon jest przeznaczony do stosowania doustnego. Należy przyjmować jedną tabletkę raz na dobę.
Tabletki należy popijać niewielką ilością wody lub innego płynu, najlepiej codziennie o tej samej porze.

Nie należy rozpoczynać stosowania leku Ladybon przed upływem 12 miesięcy od ostatniej naturalnej miesiączki. Wcześniejsze rozpoczęcie stosowania leku Ladybon może zwiększyć ryzyko występowania nieregularnych krwawień z dróg rodnych.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Ladybon jest zbyt silne lub zbyt słabe, należy skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej liczby tabletek leku Ladybon niż zalecana, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Nie ma powodu do niepokoju, w przypadku gdy pacjentka przyjmie zbyt dużą liczbę tabletek, niemniej jednak należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Objawy przedawkowania obejmują nudności, wymioty lub krwawienie z dróg rodnych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ladybon – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania leku Ladybon można normalnie jeść i pić.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ladybon w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie należy stosować leku Ladybon w okresie ciąży lub karmienia piersią, lub w przypadku podejrzenia ciąży.

Ulotka Ladybon – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Ladybon przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ladybon - 2,5 mg, Tabletki (Tibolonum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Ladybon m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ladybon - 2,5 mg, Tabletki (Tibolonum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Ladybon w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Ladybon - forum pacjentów

Stosujesz Ladybon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

2 komentarze do “Ladybon”

  1. Biorę od pół roku wszystkie objawy ustąpiły czuję się super ale zaczęłam plamić…nie wiem czy powinnam przerwać terapię!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz