Alfadiol

Alfadiol zawiera substancję czynną alfakalcydol, która jest syntetyczną pochodną witaminy D. Ułatwia ona wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego i wbudowywanie go w tkankę kostną. Zbyt mała ilość witaminy D w pokarmach oraz niewystarczająca podaż wapnia może powodować krzywicę u dzieci, a u dorosłych rozmiękanie kości (osteomalację) lub wzrost podatności na złamania. Niedobory witaminy D i wapnia występują u kobiet po okresie przekwitania, u osób w wieku starczym, a także wśród osób cierpiących na niektóre schorzenia nerek, w konsekwencji prowadzące do powstania osteoporozy.

W celu uzyskania pełnej aktywności biologicznej witamina D musi ulec w organizmie człowieka przemianom chemicznym do alfakalcydolu w nerkach, a następnie w wątrobie do kalcytriolu. W niektórych chorobach nerek przemiany te są utrudnione lub nawet całkowicie niemożliwe i dlatego pacjenci obciążeni tymi chorobami cierpią z powodu zaburzenia gospodarki wapniowo – fosforanowej. Lek Alfadiol jest przewidziany do stosowania pod kontrolą lekarską właśnie dla tej grupy pacjentów.

Wskazania do stosowania leku Alfadiol:

osteoporoza postmenopauzalna i osteoporoza starcza z jednoczesnym niedoborem witaminy D lub jej czynnych metabolitów,
– niskie stężenie wapnia we krwi (hipokalcemia),
– krzywica i rozmiękanie kości (osteomalacja) oporne na witaminę D,
– niedoczynność przytarczyc,
– zaburzenia gospodarki wapniowej u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek,
– zespoły nerczycowe u dzieci po długotrwałym leczeniu glikokortykosteroidami,
– osteodystrofia nerkowa (krzywica nerkowa powodująca zaburzenia w obrębie kości).

Jaki jest skład Alfadiol, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest alfakalcydol.
Jedna kapsułka miękka zawiera 0,25 μg lub 1 μg alfakalcydolu.

Pozostałe substancje pomocnicze to: butylohydroksytoluen, all-rac-αlfa-tokoferylu octan, olejarachidowy oczyszczony.

Skład otoczki Alfadiol 0,25 µg: żelatyna, glicerol, czerwień koszenilowa (E 124), tytanu dwutlenek (E 171), etylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona.

Skład otoczki Alfadiol 1 µg: żelatyna, glicerol, czerwień koszenilowa (E 124), etylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Alfadiol – jak stosować ten lek?

Dawkowanie i długość leczenia ustala lekarz w zależności od wieku i stanu pacjenta.
Szczegółowe informacje na temat zalecanych dawek znajdują sie w załączonym pliku z ulotką.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawami przedawkowania witaminy D są:
– zwiększone stężenie wapnia we krwi (hiperkalcemia),
– brak łaknienia, osłabienie,
– nudności, wymioty, biegunka,
– wydalanie dużych ilości moczu (wielomocz),
nadmierna potliwość,
– pragnienie,
– bóle i zawroty głowy.

Po znacznym przedawkowaniu graniczącym z zatruciem mogą pojawić się bóle kostne, zwapnienia ekotopowe (odkładanie się wapnia w nietypowych miejscach), obecność białka w moczu (białkomocz), nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca.

Ponadto utrzymujące się przedawkowanie witaminy D może spowodować uogólnione zwapnienia naczyń krwionośnych i nerek oraz szybkie pogorszenie wydolności nerek.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Alfadiol – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania leku Alfadiol nie należy spożywać dużych ilości produktów mlecznych (mleko i jego przetwory), ponieważ mogą spowodować podwyższenie stężenia wapnia we krwi.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Alfadiol w okresie ciąży i karmienia piersią?

Alfadiol można stosować w ciąży jedynie, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad ewentualnym zagrożeniem dla płodu.

Leku Alfadiol nie należy stosować w okresie karmienia piersią. Nie można wykluczyć niekorzystnego działania leku na karmione niemowlę.

Ulotka Alfadiol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cena - ile kosztuje Alfadiol?

Cena Alfadiol i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Alfadiol.

Opinie o Alfadiol - forum pacjentów

Stosujesz Alfadiol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz