Alfacalcidol ELC

Alfacalcidol ELC należy do grupy leków zwanych analogami witaminy D. Jest to rodzaj witaminy D.

Witamina D reguluje stężenia dwóch substancji w organizmie. Substancje te to wapń i fosforany. Organizm potrzebuje tych substancji dla zdrowia kości i zębów.

Alfacalcidol ELC działa zwiększając stężenie witaminy D w organizmie. Oznacza to także wzrost stężeń wapnia i fosforanów.

Alfacalcidol ELC jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku powyżej 4 lat, młodzieży i dorosłych.

Alfacalcidol ELC stosuje się w leczeniu chorób wymagających zmiany ilości wapnia w organizmie. Stosuje się go w leczeniu:
– zmian w kościach wywołanych przez niewydolność nerek (osteodystrofia);
– zmian w przytarczycach. Są to małe gruczoły znajdujące się na szyi. Wytwarzają one substancję nazywaną parathormonem. Powoduje to zmianę ilości wapnia w organizmie;
– nadczynności przytarczyc (zbyt wysokie stężenie wapnia we krwi);
– niedoczynności przytarczyc (zbyt niskie stężenie wapnia we krwi);
– zmiękczenia i zniekształcenia kości z powodu braku wapnia (krzywica lub osteomalacja).

Jaki jest skład Alfacalcidol ELC, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest alfakalcydol.

Każda kapsułka miękka zawiera 0,25 mikrograma, 0,5 mikrograma lub 1 mikrogram alfakalcydolu.

Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy bezwodny, all-rac-α-tokoferol, propylu galusan (E 310), etanol bezwodny i olej arachidowy oczyszczony (olej z orzeszków ziemnych) w wypełnieniu kapsułki; oraz żelatyna, glicerol, sorbitol ciekły, częściowo odwodniony woda oczyszczona, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha i tytanu dwutlenek (E 171) w osłonce kapsułki.

Osłonka kapsułki zawiera także następujące barwniki:
kapsułki 0,25 mikrograma: żelaza tlenek czerwony (E 172) i żelaza tlenek czarny (E 172)
Kapsułki 0,5 mikrograma: żelaza tlenek czerwony (E 172)
Kapsułki 1,0 mikrogram: żelaza tlenek żółty (E 172)

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Alfacalcidol ELC – jak stosować?

Zalecana dawka

Dorośli
Dawka początkowa wynosi zwykle 0,25 do 0,50 mikrograma na dobę.

Po potwierdzeniu skuteczności leku za pomocą badania krwi większość pacjentów przyjmuje zwykle dawkę od 0,25 do 1 mikrograma na dobę.

Jeśli u pacjenta występuje bardzo niskie stężenie wapnia we krwi, lekarz może zalecić dawkę od 3 do 5 mikrogramów na dobę. Lekarz może dodatkowo przepisać inny lek, zwany suplementem wapnia, który należy przyjmować razem z lekiem Alfacalcidol ELC. Pomoże to utrzymać prawidłowe stężenie wapnia we krwi.

Osoby w podeszłym wieku:
Dawka początkowa wynosi zwykle 0,25 do 0,50 mikrograma na dobę.

Stosowanie u dzieci w wieku powyżej 4 lat:
Dawka początkowa wynosi zwykle 0,25–0,50 mikrograma na dobę.

Dla dzieci, u których konieczne jest podanie dawki mniejszej niż 0,25 mikrograma lub dzieci w wieku poniżej 4 lat, czy też dzieci, które nie potrafią połknąć kapsułki, dostępne są inne preparaty alfakalcydolu.

Uwagi dodatkowe:

Lekarz poinformuje pacjenta, ile kapsułek należy przyjmować lub podawać dziecku. Po rozpoczęciu leczenia co tydzień wykonywane będą badania krwi w celu sprawdzenia stężeń niektórych substancji. Celem tych badań jest sprawdzenie stężenia wapnia, aktywności enzymu zwanego fosfatazą alkaliczną oraz hormonu przytarczyc. Pozwoli to lekarzowi upewnić się, że pacjent przyjmuje właściwą dawkę leku. Kiedy już pacjent będzie otrzymywał właściwą dawkę leku, wykonywanie częstych badań krwi nie będzie konieczne.

Konieczne może być także wykonanie innych badań, np. prześwietlenia. Także to badanie pozwoli lekarzowi upewnić się, że pacjent przyjmuje właściwą dawkę leku. Konieczna może być zmiana dawki leku przez lekarza. W zależności od wyników badań lekarz może zalecić przyjmowanie większej lub mniejszej liczby kapsułek.

W przypadku stosowania tego leku może dojść do niepożądanego wzrostu stężenia wapnia lub fosforanów we krwi. Należy zapoznać się z punktem 4 ulotki, aby móc rozpoznać objawy wskazujące na wystąpienie takiej sytuacji.

Lekarz zaleci odstawienie leku. Konieczne będzie wykonanie badań krwi. Jeśli wyniki badań krwi będą prawidłowe, lekarz zaleci ponowne rozpoczęcie stosowania leku. Dawka zostanie wówczas zmniejszona o połowę. Jest ważne, aby dawka została zmniejszona o połowę

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy natychmiast poinformować lekarza. Konieczne może być przerwanie przyjmowania tego leku.

Może dojść do niepożądanego wzrostu stężenia wapnia lub fosforanów we krwi. Należy zapoznać się z punktem 4 załączonej ulotki, aby móc rozpoznać objawy wskazujące na wystąpienie takiej sytuacji

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Alfacalcidol ELC – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Alfacalcidol ELC w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania tego leku, należy poinformować o tym lekarza.

Prowadzenie pojazdów

Zwykle lek ten wywiera tylko nieznaczny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli pacjent odczuwa jakiekolwiek działanie niepożądane, które może uniemożliwić prowadzenie pojazdów lub obsługiwanie maszyn, należy porozumieć się z lekarzem.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Alfacalcidol ELC

Ulotka Alfacalcidol ELC – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Alfacalcidol ELC przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Alfacalcidol ELC m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Alfacalcidol ELC w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Alfacalcidol ELC

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Alfacalcidol ELC? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Alfacalcidol ELC. Podziel się doświadczeniami na forum.