Calcitonin 100 Jelfa

Calcitonin 100 Jelfa to lek hormonalny, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w celu zapobiegania nagłej utracie masy kostnej u pacjentów, którzy zostali nagle unieruchomieni, na przykład u pacjentów unieruchomionych w łóżku z powodu złamania. Lek stosuje się również w przebiegu choroby Pageta oraz w leczeniu hiperkalcemii spowodowanej nowotworem złośliwym.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Calcitonin 100 Jelfa stosuje się w następujących przypadkach:
– W zapobieganiu utracie masy kostnej u pacjentów, którzy zostali nagle unieruchomieni. Np. u pacjentów unieruchomionych w łóżku z powodu złamania.
– W chorobie Pageta, dotyczącej kości u pacjentów, którzy nie mogą stosować innego leczenia tego schorzenia, np. u pacjentów z poważnymi zaburzeniami czynności nerek. Choroba Pageta jest powoli postępującą chorobą, która może powodować zmiany w wielkości i kształcie pewnych kości.
– W leczeniu wysokiego stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemii) spowodowanego nowotworem złośliwym.

Skład

Substancją czynną leku jest: kalcytonina łososiowa 100 j.m/ml.

Inne składniki leku to: sodu chlorek, sodu octan trójwodny, kwas octowy lodowaty, woda do wstrzykiwań, azot (do wypełnienia wolnej przestrzeni nad roztworem).

Dawkowanie

Podczas leczenia należy przestrzegać zaleceń dietetycznych, jeżeli lekarz je zaleci. Podczas stosowania preparatu w leczeniu osteoporozy, lekarz może dodatkowo zalecić stosowanie witaminy D i suplementację wapnia lub dietę bogatą w wapń. Jednakże w przypadku hiperkalcemii lekarz może zalecić dietę z ograniczeniem wapnia. Należy starannie przestrzegać otrzymywanych zaleceń.

Lek wstrzykuje się podskórnie lub domięśniowo. Jeżeli objętość podawanego jednorazowo leku Calcitonin 100 Jelfa przekracza 2 ml, zaleca się stosowanie domięśniowe i zmienianie miejsca podania.

Aby uniknąć reakcji alergicznej, szczególnie, jeżeli wcześniej zdarzały się uczulenia na białko, lekarz może wykonać próbę uczuleniową na kalcytoninę łososiową. Do wykonania próby uczuleniowej pobiera się z ampułki Calcitonin 100 Jelfa 0,1 ml płynu (10 j.m. kalcytoniny łososiowej) do małej strzykawki (tuberkulinówki) i pobraną ilość rozcieńcza się 0,9% sterylnym roztworem NaCl do objętości 1 ml. Po dokładnym wymieszaniu, usuwa się ze strzykawki 0,9 ml roztworu, a pozostałe 0,1 ml (około 1 j.m. kalcytoniny) wstrzykuje się śródskórnie na wewnętrznej powierzchni przedramienia. Po 15 minutach obserwuje się miejsce wstrzyknięcia. Wystąpienie rumienia lub zaczerwienionej pręgi wskazuje na odczyn dodatni.

Lekarz ustali właściwą dawkę oraz zadecyduje o czasie trwania leczenia kalcytoniną w zależności od stanu zdrowia pacjenta.
Zwykle stosowane dawki to:
– W zapobieganiu utracie masy kostnej: 100 j.m. raz na dobę lub 50 j.m. dwa razy na dobę przez 2 do 4 tygodni, we wstrzyknięciu domięśniowym lub do tkanki pod skórą.
– w chorobie Pageta: 100 j.m. raz na dobę lub 50 j.m. dwa razy na dobę we wstrzyknięciu domięśniowym lub podskórnie, zazwyczaj przez okres do 3 miesięcy.W niektórych przypadkach lekarz może podjąć decyzję o przedłużeniu leczenia do 6 miesięcy.
W leczeniu poza szpitalem stosuje się podawanie podskórne.
Zaleca się monitorowanie działania preparatu Calcitonin 100 Jelfa poprzez ocenę kliniczną objawów choroby i okresowe oznaczanie aktywności fosfatazy alkalicznej w surowicy krwi i ilości hydroksyproliny w moczu dobowym. W czasie dłuższego leczenia dawkę należy modyfikować w zależności od aktywności fosfatazy alkalicznej.
– W leczeniu wysokiego stężenia wapnia: 100 j.m. co 6 do 8 godzin, we wstrzyknięciu domięśniowym lub podskórnie. W niektórych przypadkach lek można podawać we wstrzyknięciu dożylnym.
Jeżeli objętość podawanego jednorazowo preparatu Calcitonin 100 Jelfa przekracza 2 ml, zaleca się stosowanie domięśniowe i zmienianie miejsca podania.

Przedawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Ulotka Calcitonin 100 Jelfa

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Calcitonin 100 Jelfa (forum)

Stosujesz Calcitonin 100 Jelfa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Calcitonin 100 Jelfa”

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Calcitonin 100 Jelfa. Podziel się doświadczeniami na forum.