Solcidiol to lek zawierający kalcyfediol, który jest pochodną witaminy D. Jest stosowany w leczeniu niedoboru witaminy D u osób dorosłych, a także jako leczenie wspomagające w osteoporozie i chorobach kości spowodowanych przez kortykosteroidy. Lek jest dostępny na receptę. Zalecana dawka to jedna kapsułka (0,266 mg kalcyfediolu) raz na miesiąc. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Solcidiol. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.
Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.
Jak działa lek Solcidiol i jakie są wskazania do stosowania?
Lek ten zawiera kalcyfediol, rodzaj witaminy D, stosowany w leczeniu niedoboru witaminy D i powiązanych z tym zaburzeń w sytuacjach, gdy konieczne jest rozpoczęcie leczenia od dużych dawek lub rozłożenie go w czasie. W ludzkim organizmie witamina D powoduje między innymi zwiększenie wchłaniania wapnia.
Lek Solcidiol stosuje się:
u dorosłych:
do leczenia niedoboru witaminy D, w przypadkach, gdy konieczne jest podanie dużych dawek początkowych lub gdy pożądane jest podawanie rozłożone w czasie, jak w poniższych sytuacjach:
– leczenie wspomagające osteoporozy,
– pacjenci z zespołem złego wchłaniania (trudności z wchłanianiem składników odżywczych),
– osteodystrofia (choroba kości) lub brak wapnia u pacjentów z niewydolnością nerek,
– choroby kości spowodowane kortykosteroidami (lekami przeciwzapalnymi, stosowanymi w różnych schorzeniach).
Kategorie powiązane:
Leki stosowane w leczeniu chorób układu mięśniowo-szkieletowego, Osteoporoza,
Jaki jest skład Solcidiol, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest kalcyfediol. Każda kapsułka zawiera 0,266 mg kalcyfediolu (co odpowiada 15 960 IU witaminy D).
Pozostałe składniki to: etanol bezwodny, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, a w skład otoczki kapsułki wchodzą: żelatyna, glicerol, sorbitol (E 420), tytanu dwutlenek (E 171) i żółcień pomarańczowa (E 110).
Zobacz listę produktów zawierających substancje:
Kalcyfediol.Dawkowanie preparatu Solcidiol – jak stosować?
Nie przyjmować większej ilości leku ani częściej niż przepisał to lekarz (raz na tydzień, raz na dwa tygodnie lub raz na miesiąc). W przeciwnym wypadku zwiększa się ryzyko przedawkowania.
Dawki różnią się w zależności od pacjenta i wskazań. Lekarz powinien regularnie monitować stężenie wapnia i witaminy D, zwykle przed rozpoczęciem leczenia i 3 miesiące po jego rozpoczęciu.
W zależności od wskazania, zazwyczaj dawka zostanie zmniejszona lub rozłożona w czasie po złagodzeniu objawów lub ustąpieniu niedoboru witaminy D.
Zalecane dawki są następujące:
Dorośli
Zalecana dawka to jedna kapsułka (0,266 mg kalcyfediolu) raz na miesiąc.
– Obniżone stężenie witaminy D: zaleca się stosowanie jednej kapsułki (0,266 mg kalcyfediolu) na miesiąc przez 2 miesiące.
– Niedobór witaminy D: zaleca się rozpoczęcie stosowania od jednej kapsułki (0,266 mg kalcyfediolu) na miesiąc przez 4 miesiące.
– Jako leczenie wspomagające osteoporozy u pacjentów z niedoborem witaminy D, zaleca się stosowanie jednej kapsułki (0,266 mg kalcyfediolu) na miesiąc przez 3-4 miesiące.
W niektórych populacjach występuje duże ryzyko niedoboru witaminy D. Dlatego, jeśli lekarz uzna to za właściwe, konieczne może być zastosowanie większych dawek lub stosowanie przez dłuższy czas, w zależności do stopnia niedoboru i po przeprowadzeniu odpowiednich badań krwi a następnie po regularnej kontroli wyników:
– Osteodystrofia nerkowa: zaleca się przyjmowanie jednej kapsułki (0,266 mg kalcyfediolu) na tydzień lub na dwa tygodnie.
– Choroby kości spowodowane kortykosteroidami: zaleca się przyjmowanie jednej kapsułki (0,266 mg kalcyfediolu) na miesiąc.
– U pacjentów z większymi niedoborami witaminy D lub z zespołem złego wchłaniania należy powtórzyć podanie dawki początkowej tydzień po rozpoczęciu leczenia (jedna kapsułka), a następnie podawać jedną kapsułkę raz na miesiąc przez cztery miesiące, z monitorowaniem stężenie 25-hydroksycholekalcyferolu w osoczu. W zależności od stężenia konieczne może być zwiększenie dawki lub częstości podawania. Po ustabilizowaniu się wartości stężenia w pożądanym zakresie, należy przerwać leczenie lub wprowadzić większe przerwy pomiędzy dawkami.
Podanie doustne
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Przyjęcie większej dawki leku niż przepisana przez lekarza (przedawkowanie) i (lub) przyjmowanie leku przez dłuży czas może spowodować hiperkalcemię (duże stężenie wapnia we krwi) i pojawienie się fosforanów w moczu i krwi, co może prowadzić do niewydolności nerek. Niektóre objawy toksyczności mogą pojawić się wcześnie, a inne wystąpią na późniejszym etapie. Do początkowych objawów należą: osłabienie, zmęczenie, ból głowy, utrata apetytu, suchość w jamie ustnej, zaburzenia trawienia takie jak wymioty, skurcze jamy brzusznej, zaparcie lub biegunka, zwiększone pragnienie, zwiększona częstość oddawania moczu, ból mięśni. Niektóre z objawów, które wstępują później to: świąd, utrata masy ciała, zahamowanie wzrostu u dzieci, zaburzenia nerek, wrażliwość na światło słoneczne, zapalenie spojówek, zwiększone stężenie cholesterolu, zwiększona aktywność transaminaz, zapalenie trzustki, zwapnienie naczyń krwionośnych i innych tkanek, takich jak ścięgna i mięśnie (odkładanie się soli wapnia), podwyższone ciśnienie krwi, zaburzenia psychiczne, nieregularne bicie serca. Objawy przedawkowania zwykle słabną lub ustępują po przerwaniu podawania, jednak w przypadku ciężkiego zatrucia może wystąpić niewydolność nerek lub serca.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Solcidiol – czy mogę spożywać alkohol?
Niektóre produkty spożywcze są wzbogacone w witaminę D. Należy to brać pod uwagę, ponieważ ich działanie będzie się sumować z działaniem tego leku i w związku z tym może okazać się nadmierne.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Solcidiol w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie należy przyjmować tego leku w okresie ciąży.
Nie należy przyjmować tego leku w okresie karmienia piersią.
Żródła / Bibliografia:
Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Solcidiol
Biofarm Sp. z o.o.
Ulotka Solcidiol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)
Solcidiol, 0,266 mg, kapsułki miękkie (Calcifediolum) - podejrzyj online lub ściągnij dokument PDF
Pobrano 34 razy
Rozmiar plku 243.72 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Solcidiol, 0,266 mg, kapsułki miękkie (Calcifediolum) - podejrzyj online lub ściągnij dokument PDF
Pobrano 25 razy
Rozmiar plku 260.38 KB
Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.
Sprawdź cenę i dostępność Solcidiol w najbliższej aptece
Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Solcidiol
Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Solcidiol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.