Kalcyfediol
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Kalcyfediol – jeden z metabolitów witaminy D3, który powstaje w wątrobie w wyniku hydroksylacji cholekalcyferolu (wit. D3). Cholekalcyferol jest transportowany do wątroby, a następnie przekształcany w kalcyfediol, który wykazuje około 1,5 razy większe działanie niż witamina D3. Kalcyfediol ulega również przekształceniom do kalcytriolu i 24,25-
dihydroksycholekalcyferolu, których rola fizjologiczna nie jest znana. Wskazaniem do stosowania kalcyfediolu jest zapobieganie i leczenie hipokalcemii, krzywicy i osteomalacji, które towarzyszą przewlekłym chorobom wątroby i występującym jako powikłania długotrwałego leczenia przeciwpadaczkowego i kortykoterapii. Lek wykorzystuje się również w celu zapobiegania i leczenia osteodystrofii mocznicowej, idiopatycznej i pooperacyjnej niedoczynności przytarczyc oraz w wybranych przypadkach krzywicy hipofosfatemicznej.
Kalcyfediol dostępny jest w postaci kapsułek miękkich i kropli doustnych.
Możliwe działania niepożądane: Stosowanie kalcyfediolu powoduje skutki uboczne, które występują niezbyt często i z reguły są związane z długotrwałym leczeniem lub przedawkowaniem. Lek może powodować m.in. zapalenie trzustki, hipercholesterolemię, hiperkalcemie, osłabienie, zmęczenie, senność, ból głowy czy drażliwość.