Tibelia

Tibelia jest lekiem stosowanym w Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ). Lek zawiera tybolon – substancję, która wywiera korzystny wpływ na różne tkanki i narządy organizmu, w tym na mózg, pochwę i kości.

Lek jest stosowany u kobiet po menopauzie, u których ostatnie naturalne krwawienie wystąpiło co najmniej 12 miesięcy wcześniej.

Lek stosowany jest w następujących przypadkach:
Łagodzenie dolegliwości występujących po menopauzie
W okresie okołomenopauzalnym zmniejsza się ilość estrogenów wytwarzanych przez organizm kobiety. Może to powodować objawy polegające na uderzeniach gorąca występujących na twarzy, szyi i klatce piersiowej. Lek Tibelia łagodzi u kobiet dolegliwości po menopauzie. Lek Tibelia jest przepisywany wyłącznie w przypadku, gdy występujące objawy poważnie utrudniają codzienne życie.

Profilaktyka osteoporozy
Po menopauzie u niektórych kobiet może rozwinąć się osteoporoza (zrzeszotnienie kości). Należy omówić z lekarzem wszelkie dostępne możliwości.

U kobiet, u których występuje zwiększone ryzyko złamań z powodu osteoporozy, a inne leki nie są odpowiednie, można stosować lek Tibelia w celu zapobiegania osteoporozie po menopauzie.

Są trzy różne rodzaje Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ): wyłącznie estrogenowa HTZ; złożona HTZ zawierająca dwa rodzaje kobiecych hormonów – estrogen i progestagen; lek Tibelia, który zawiera substancję o nazwie tybolon.
Lek Tibelia różni się od innych HTZ. Zamiast prawdziwych hormonów (takich jak estrogen i progestagen) zawiera tybolon. Organizm rozkłada tybolon na hormony.

Działanie leku i zapewniane przez niego korzyści są podobne do złożonej HTZ.

Jaki jest skład Tibelia, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną leku jest tybolon.

• Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, mannitol, skrobia ziemniaczana, askorbylu palmitynian i magnezu stearynian.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Tibelia – jak stosować ten lek?

Należy zawsze przyjmować ten ściśle według wskazówek lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zaleca się przyjmować jedną tabletkę na dobę.

Tybolon należy połknąć bez przeżuwania. Popić wodą.

Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze.

Blistry z tabletkami są oznakowane nazwami dni tygodnia. Kurację należy rozpocząć przyjmując tabletkę oznakowaną właściwym dniem. Przykładowo, jeżeli pierwszą tabletkę przyjmujemy w poniedziałek, należy przyjąć tabletkę oznaczoną w górnym rzędzie opakowania jako „pn” i kontynuować przyjmowanie w kolejne dni tygodnia aż do opróżnienia opakowania. Pierwszą tabletkę z następnego blistra należy przyjąć w dniu następnym, nie robiąc żadnej przerwy pomiędzy kolejnymi blistrami ani opakowaniami.

Lekarz przepisze najniższą dawkę skuteczną w leczeniu objawów na jak najkrótszy czas. Jeśli dawka wydaje się zbyt silna lub zbyt słaba, należy zwrócić się do lekarza.

W przypadku naturalnej menopauzy tybolonu nie należy stosować przed upływem co najmniej 12 miesięcy od ostatniego krwawienia miesiączkowego.

Kobiety z usuniętą macicą i jajnikami lub przyjmujące analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę (GnRH), na przykład z powodu endometriozy, mogą rozpocząć stosowanie tybolonu natychmiast.

Kobiety, które nigdy dotąd nie stosowały HTZ, mogą rozpocząć przyjmowanie tybolonu natychmiast.

Kobiety, które przechodzą od stosowania innego rodzaju HTZ
Istnieje kilka różnych rodzajów HTZ, np. tabletki, plastry i żele. Większość z nich zawiera estrogen lub estrogen i progestagen. Podczas stosowania niektórych z leków u kobiet występuje krwawienie, a podczas stosowania innych – nie.

W przypadku przechodzenia od innego rodzaju HTZ, podczas stosowania której występuje krwawienie, należy rozpocząć przyjmowanie tybolonu zaraz po zakończeniu krwawienia.

W przypadku przechodzenia od HTZ, podczas której nie występuje krwawienie, przyjmowanie tybolonu można rozpocząć natychmiast. Kobiety leczone z powodu endometriozy również mogą rozpocząć przyjmowanie leku natychmiast.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Tybolon nie powinien być stosowany u dzieci.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia kilku tabletek jednocześnie, nie ma powodu do obaw, jednak objawami przedawkowania mogą być nudności, wymioty lub krwawienie z pochwy.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tibelia – czy mogę spożywać alkohol?

Spożywanie pokarmów i płynów nie ma wpływu na przyjmowanie leku Tibelia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tibelia w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Tibelia jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u kobiet po menopauzie. W przypadku zajścia w ciążę należy przerwać stosowanie leku Tibelia i poradzić się lekarza.

Ulotka Tibelia – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Tibelia? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz