IBANDRONIC ACID FRESENIUS KABI

CO TO JEST I JAK DZIAŁA IBANDRONIC ACID FRESENIUS KABI? – OPIS I WSKAZANIA

Ibandronic acid Fresenius Kabi należy do grupy leków zwanych bisfosfonianami. Lek zawiera substancję czynną kwas ibandronowy.

Ibandronic acid Fresenius Kabi może cofnąć utratę tkanki kostnej poprzez zahamowanie utraty kości i zwiększenie masy kostnej u większości kobiet, które przyjmują ten lek, nawet jeśli one same nie są w stanie zauważyć lub odczuć tej różnicy. Ibandronic acid Fresenius Kabi może być pomocny w zmniejszeniu prawdopodobieństwa złamań (pęknięć) kości. Redukcję liczby złamań wykazano w przypadku złamań kręgów, ale nie w przypadku złamań w obrębie stawu biodrowego.

Ibandronic acid Fresenius Kabi został przepisany w celu leczenia osteoporozy pomenopauzalnej ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia złamań.
Osteoporoza to choroba polegająca na zmniejszeniu gęstości i osłabieniu kości, co występuje często u kobiet po menopauzie. W okresie menopauzy, jajniki kobiety przestają wydzielać żeński hormon, estrogen, którego działanie pozwala na utrzymanie prawidłowej struktury kośćca. Im wcześniej wystąpi menopauza u kobiety, tym większe jest u niej ryzyko wystąpienia złamań związanych z osteoporozą.

Do innych czynników mogących zwiększać ryzyko wystąpienia złamań należą:
– niewystarczająca zawartość wapnia i witaminy D w diecie;
– palenie tytoniu lub nadmierne spożycie alkoholu;
– brak wystarczającej ilości ruchu (spacerów) lub innych intensywnych ćwiczeń;
– występowanie osteoporozy w rodzinie.

Zdrowy styl życia również pomoże w osiągnięciu największych korzyści z leczenia. Oznacza to m.in.:
– stosowanie zrównoważonej diety, bogatej w wapń i witaminę D;
– spacery lub inne intensywne ćwiczenia;
– niepalenie tytoniu i ograniczenie nadmiernego spożycia alkoholu.

SKŁAD IBANDRONIC ACID FRESENIUS KABI, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną jest kwas ibandronowy. Jedna ampułko-strzykawka zawiera 3 mg kwasu ibandronowego (w postaci sodu ibandronianu bezwodnego) w 3 ml roztworu.

Pozostałe składniki: sodu chlorek, kwas octowy lodowaty, sodu octan trójwodny, woda do wstrzykiwań, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), kwas solny (do ustalenia pH).

JAKIE JEST DAWKOWANIE IBANDRONIC ACID FRESENIUS KABI? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Zalecana dawka leku Ibandronic acid Fresenius Kabi we wstrzyknięciu dożylnym wynosi 3 mg (1 ampułko-strzykawka) raz na 3 miesiące.

Lek powinien być podawany dożylnie przez lekarza lub przez wykwalifikowaną i przeszkoloną pielęgniarkę. Nie wolno wykonywać zastrzyku samodzielnie.

Roztwór do wstrzykiwań trzeba podawać wyłącznie dożylnie, a nie w dowolne miejsce ciała.

Kontynuacja stosowania leku Ibandronic acid Fresenius Kabi
Aby uzyskać jak największe korzyści z leczenia, istotne jest przyjmowanie zastrzyków co 3 miesiące, tak długo jak zaleca to lekarz. Ibandronic acid Fresenius Kabi leczy osteoporozę tak długo, jak trwa leczenie, nawet jeżeli pacjentka nie stwierdza lub nie odczuwa różnicy.

Po 5 latach stosowania leku Ibandronic acid Fresenius Kabi należy skonsultować z lekarzem czy kontynuować leczenie.

Należy również przyjmować preparaty wapnia i witaminy D, zgodne z zaleceniami lekarza.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI IBANDRONIC ACID FRESENIUS KABI, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Możliwe jest zmniejszenie stężenia wapnia, fosforanów lub magnezu we krwi. Lekarz może podjąć działania mające na celu skorygowanie tego typu zmian i może podać zastrzyk zawierający wymienione substancje mineralne.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Nie dotyczy.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ IBANDRONIC ACID FRESENIUS KABI W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Ibandronic acid Fresenius Kabi przeznaczony jest do stosowania tylko u kobiet po menopauzie i nie wolno go stosować u kobiet w wieku rozrodczym.

Nie stosować leku Ibandronic acid Fresenius Kabi u pacjentek w okresie ciąży lub karmiących piersią.

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

ULOTKA LEKU IBANDRONIC ACID FRESENIUS KABI – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – IBANDRONIC ACID FRESENIUS KABI CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - IBANDRONIC ACID FRESENIUS KABI CENA, REFUNDACJA

IBANDRONIC ACID FRESENIUS KABI OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here