Substancja czynna: Kwas ibandronowy

Kwas ibandronowy – lek stosowany w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie, u których istnieje większe ryzyko złamań. Wskazany jest również w leczeniu hiperkalcemii spowodowanej chorobą nowotworową oraz w zapobieganiu zdarzeniom kostnym u pacjentów chorych na raka piersi z przerzutami do kości. Mechanizm działania kwasu ibandronowego polega na hamowaniu aktywności osteoklastów, których funkcją jest niszczenie kości. Lek wzmacnia strukturę masy kostnej oraz ogranicza częstość złamań i pęknięć kości (głównie kręgów) u kobiet po menopauzie.

Kwas ibandronowy dostępny jest w postaci tabletek i roztworu do wstrzykiwań (stosuje się raz na 3 miesiące). Tabletki stosowane w leczeniu osteoporozy występują w dawce 150 mg i taką dawkę przyjmuje się raz na miesiąc. Tabletkę należy przyjąć na godzinę przed pierwszym posiłkiem lub napojem, a przez kolejną godzinę unikać pozycji leżącej.

Możliwe działania niepożądane: ból stawów, ból głowy, ból brzucha, niestrawność, nudności, biegunka, zapalenie błony śluzowej żołądka i/lub przełyku, refluks żołądkowo-przełykowy, objawy grypopodobne.

Uwaga: Należy zachować ostrożność stosując równocześnie kwas ibandronowy oraz leki przeciwzapalne tzw. NLPZ z powodu zwiększonego ryzyka podrażnień przewodu pokarmowego.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik