Konsultacja merytoryczna:

Zoledronic acid Teva Generics

Lek Zoledronic acid Teva Generics zawiera substancję czynną – kwas zoledronowy. Należy on do grupy leków zwanych bisfosfonianami i stosuje się go u kobiet po menopauzie i dorosłych mężczyzn z osteoporozą lub w osteoporozie wywołanej leczeniem steroidami oraz w chorobie Pageta kości u dorosłych.

Osteoporoza
Osteoporoza jest chorobą przebiegającą ze ścieńczeniem i osłabieniem kości, która występuje często u
kobiet po menopauzie, ale może również wystąpić u mężczyzn. W okresie menopauzy kobiece jajniki przestają produkować hormon żeński estrogen, który korzystnie wpływa na kości. Po menopauzie następuje utrata masy kostnej, kości stają się słabsze i łatwiej ulegają złamaniom. Osteoporoza może także wystąpić u mężczyzn i kobiet długo przyjmujących steroidy, które mogą wpłynąć na wytrzymałość kości. U wielu pacjentów osteoporoza nie daje żadnych objawów, jednak mimo to podlegają oni ryzyku złamań kości, które są osłabione przez osteoporozę. Zmniejszenie stężenia krążących hormonów płciowych, głównie estrogenów pochodzących od androgenów, również odgrywa pewną rolę w bardziej stopniowej utracie tkanki kostnej obserwowanej u mężczyzn. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, lek Zoledronic acid Teva Generics wzmacnia kości czyniąc je mniej podatnymi na złamania. Lek Zoledronic acid Teva Generics stosuje się u pacjentów, którzy niedawno złamali szyjkę kości udowej w następstwie niewielkiego urazu, takiego jak upadek i stąd są narażeni na kolejne złamania kości.

Choroba Pageta kości
W normalnych warunkach stare tkanki kostne są usuwane i zastępowane przez nowy materiał kostny. Proces ten nazywamy przebudową kości. W chorobie Pageta, proces przebudowy kości jest zbyt szybki, a nowe kości powstają w sposób nieuporządkowany, co sprawia, że są słabsze niż u osób zdrowych. Jeśli choroba nie jest leczona, kości mogą zostać zniekształcone, mogą sprawiać ból, a także mogą się łamać. Działanie leku Zoledronic acid Teva Generics polega na normalizacji procesu przebudowy kości, zapewnieniu procesu formowania kości o prawidłowej budowie i w ten sposób przywróceniu siły kości.

Jaki jest skład Zoledronic acid Teva Generics, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest kwas zoledronowy. Jedna butelka zawiera 5 mg kwasu zoledronowego (jednowodnego).

– Każdy mililitr roztworu zawiera 0,05 mg kwasu zoledronowego (jednowodnego).

– Pozostałe składniki to: mannitol, sodu cytrynian i woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Zoledronic acid Teva Generics – jak stosować ten lek?

Osteoporoza
Zazwyczaj stosowana dawka leku Zoledronic acid Teva Generics to 5 mg, podawana przez lekarza lub pielęgniarkę w czasie jednej infuzji dożylnej raz na rok. Czas trwania infuzji wynosi co najmniej 15 minut.

Jeśli pacjent niedawno złamał szyjkę kości udowej, zaleca się podanie leku Zoledronic acid Teva Generics nie wcześniej niż po dwóch lub więcej tygodniach od operacyjnego zabiegu szyjki kości udowej.

Ważne jest, by zażywać leki uzupełniające stężenie wapnia i witaminy D w organizmie (na przykład w postaci tabletek), zgodnie z zaleceniami lekarza.

W przypadku osteoporozy, Zoledronic acid Teva Generics działa przez rok. Lekarz poinformuje pacjenta, kiedy powinien przyjąć kolejną dawkę leku.

Choroba Pageta
Zazwyczaj stosowana dawka leku Zoledronic acid Teva Generics to 5 mg, podawana jako początkowa infuzja dożylna przez lekarza prowadzącego lub pielęgniarkę. Infuzja powinna trwać co najmniej 15 minut. Lek Zoledronic acid Teva Generics może działać dłużej niż rok, dlatego lekarz poinformuje pacjenta, kiedy powinien przyjąć kolejną dawkę leku.

Lekarz prowadzący może zdecydować o konieczności podania leków uzupełniających stężenie wapnia i witaminy D w organizmie (np. tabletek), co najmniej przez pierwsze 10 dni po podaniu leku Zoledronic acid Teva Generics. Ważne jest dokładne przestrzeganie tego zalecenia tak, by stężenie wapnia we krwi nie stało się zbyt małe w czasie po infuzji. Lekarz prowadzący poinformuje o objawach związanych z hipokalcemią.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Doświadczenie kliniczne dotyczące ostrego zatrucia jest ograniczone. Należy dokładnie monitorować pacjentów, którzy otrzymali dawki większe niż zalecane. W przypadku przedawkowania prowadzącego do klinicznie istotnej hipokalcemii, normalizację stężenia wapnia można osiągnąć podając pacjentowi doustne preparaty wapnia i (lub) glukonian wapnia w dożylnej infuzji.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zoledronic acid Teva Generics – czy mogę spożywać alkohol?

Należy przyjmować dostateczną ilość płynów (co najmniej jedną lub dwie szklanki) przed i po leczeniu lekiem Zoledronic acid Teva Generics, zgodnie z zaleceniami lekarza. Można dzięki temu uniknąć odwodnienia. W dniu przyjęcia leku można spożywać normalne posiłki. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów, którzy stosują leki moczopędne oraz pacjentów w podeszłym wieku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zoledronic acid Teva Generics w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, nie wolno jej przyjmować leku Zoledronic acid Teva Generics.

Przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek Zoledronic acid Teva Generics nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeżeli podczas stosowania leku Zoledronic acid Teva Generics występują u pacjenta zawroty głowy, nie może on prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu aż poczuje się lepiej.

Ulotka Zoledronic acid Teva Generics – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Zoledronic acid Teva Generics 5 mg roztwór do infuzji w butelce i w worku (Kwas zoledronowy)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 8 razy

Rozmiar plku 846.60 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zoledronic acid Teva Generics m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Zoledronic acid Teva Generics 5 mg roztwór do infuzji w butelce i w worku (Kwas zoledronowy)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 1.23 MB

Cena - ile kosztuje Zoledronic acid Teva Generics?

Cena Zoledronic acid Teva Generics i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Zoledronic acid Teva Generics.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Zoledronic acid Teva Generics? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Orsalit sm.bananowy (Opakowanie: 10 ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

18.18 

Zastosowanie Tymsal Spray (Opakowanie: 30 ml)Tymsal Spray (Opakowanie: 30 ml) to produkt leczniczy w postaci sprayu do stosowania w jamie ustnej. Łagodzi stany zapalne i zmniejsza ból w trakcie infekcji wirusowych. Ma działanie antybakteryjne i przyspieszające regenerację tkanki.
Efekt działania Tymsal Spray (Opakowanie: 30 ml)Tymsal Spray (Opakowanie: 30 ml) zawiera dwa roślinne składniki. Wyciąg z tymianku nazywany jest naturalnym antybiotykiem – ma działanie przeciwbakteryjne o…

16.49 

Zastosowanie Ranigast SOS tabletki (Opakowanie: 24 )Ranigast SOS tabletki (Opakowanie: 24 ) to wyrób medyczny w postaci tabletek do ssania o działaniu łagodzącym nadkwaśność treści żołądkowej, refluks żołądkowo-przełykowy i zgagę. Jest skuteczny niezależnie od przyczyny dolegliwości.
Efekt działania Ranigast SOS tabletki (Opakowanie: 24 )Ranigast SOS tabletki (Opakowanie: 24 ) zawiera alginian sodu oraz inne substancje o działaniu zobojętniającym kwas żołądkowy oraz…

13.56 

Zastosowanie Fervex o smaku malinowym saszetki (Opakowanie: 8 )Fervex o smaku malinowym saszetki (Opakowanie: 8 ) zwalcza stany przeziębienia i grypy. Łagodzi gorączkę, katar i kaszel, a także wzmacnia odporność i skraca czas trwania infekcji. Forma rozpuszczalnego granulatu do picia sprawia, że lek działa szybko i skutecznie.

Saszetki na przeziębienie Fervex posiadają przyjemny, malinowy smak.Efekt działania Fervex o smaku malinowym saszetki (Opakowanie: 8 )Saszetki na przeziębienie…

16.99 

Zastosowanie Lactacyd Pharma nawilżający płyn ginekologiczny (Opakowanie: 250 ml)Lactacyd Pharma nawilżający płyn ginekologiczny (Opakowanie: 250 ml) to specjalistyczny płyn ginekologiczny o działaniu nawilżającym, który może być stosowany przez kobiety doświadczające suchości, szczególnie po przebytych infekcjach okolic intymnych.

Lactacyd Pharma nawilżający przeznaczony jest dla kobiet codziennie dbających o właściwy stopień nawilż…

21.89 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief