Substancja czynna: Kwas zoledronowy

Kwas zoledronowy – lek działający głównie na tkankę kostną zaliczany do grupy bisfosfonianów. Mechanizm działania kwasu zoledronowego polega głównie na hamowaniu resorpcji kości, która w nadmiarze jest z jednym objawów osteoporozy. U osób zdrowych resorpcja jest naturalnym procesem, który polega na wchłanianiu składników mineralnych znajdujących się we wnętrzu kości, co prowadzi do regeneracji i odbudowy ich struktury. Natomiast u osób chorych może prowadzić do zaniku kości. Kwas zoledronowy stosowany jest w leczeniu osteoporozy, zapobieganiu powikłaniom kostnym u pacjentów z zaawansowanym procesem nowotworowym z zajęciem kości oraz leczeniu hiperkalcemii wywołanej chorobą nowotworową.

Kwas zoledronowy występuje w postaci wlewu dożylnego. Stosowany w osteoporozie podaje się raz na rok, w hiperkalcemii jednorazowo, a w przypadku innych wskazań co 3 do 4 tygodni.

Możliwe działania niepożądane: ból kości, mięśni, stawów, gorączka, dreszcze, uczucie zmęczenia, nudności, wymioty, brak łaknienia, zapalenie spojówek.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik