Konsultacja merytoryczna:

Zoledronic acid Generics

Substancją czynną w leku Zoledronic acid Generics jest kwas zoledronowy, który należy do grupy leków zwanych bisfosfonianami. Kwas zoledronowy działa przez wiązanie się z tkanką kostną i opóźnianie szybkości przebudowy kości. Lek ten stosowany jest:
· w zapobieganiu powikłaniom kostnym, np. złamaniom u dorosłych pacjentów z przerzutami nowotworowymi do kości (rozsiew nowotworu z pierwotnego miejsca występowania do kości);
· w celu zmniejszenia stężenia wapnia we krwi dorosłych pacjentów, w przypadkach, kiedy stężenie jest zwiększone z powodu nowotworu. Nowotwory mogą przyspieszać przebudowę tkanki kostnej, powodując zwiększone uwalnianie wapnia z kości. Stan ten określany jest mianem hiperkalcemii w przebiegu choroby nowotworowej.

Jaki jest skład Zoledronic acid Generics, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku Zoledronic acid Generics jest kwas zoledronowy.

W jednej fiolce znajdują się 4 mg kwasu zoledronowego, co odpowiada 4,264 mg kwasu zoledronowego jednowodnego.

Pozostałe składniki to: sodu cytrynian (E331), mannitol (E421) i woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Zoledronic acid Generics – jak stosować ten lek?

Zoledronic acid Generics może być podawany wyłącznie przez fachowych pracowników ochrony zdrowia przeszkolonych w dożylnym podawaniu bisfosfonianów. Lekarz zaleci pacjentowi wypicie odpowiedniej ilości wody przed każdym podaniem leku, aby zapobiec odwodnieniu. Należy uważnie stosować się do wszystkich innych zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

W jakiej dawce podaje się lek Zoledronic acid Generics
– Zazwyczaj stosowana dawka pojedyncza wynosi 4 mg.
– Jeśli u pacjenta występują choroby nerek, lekarz poda mniejszą dawkę leku w zależności od nasilenia choroby nerek.

Jak często podaje się lek Zoledronic acid Generics
– W przypadku zapobiegania powikłaniom kostnym spowodowanym przerzutami do kości podaje się jeden wlew dożylny leku Zoledronic acid Generics co trzy do czterech tygodni.
– W przypadku leczenia mającego na celu zmniejszenie stężenia wapnia we krwi zwykle stosuje się tylko jeden wlew dożylny leku Zoledronic acid Generics.

Jak podaje się lek Zoledronic acid Generics
– Lek Zoledronic acid Generics jest podawany we wlewie dożylnym (w kroplówce), przy czym wlew ten powinien trwać co najmniej 15 minut i powinien być podawany jako osobny roztwór dożylny przez
oddzielną linię dożylną.

Pacjentom, u których stężenie wapnia we krwi nie jest zbyt duże, lekarz przepisze wapń i witaminę D do codziennego przyjmowania.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Pacjenci, którym podano większe niż zalecane dawki leku, powinni być uważnie monitorowani przez lekarza. Jest to konieczne ze względu na możliwość wystąpienia nieprawidłowych stężeń elektrolitów w osoczu (np. wapnia, fosforu i magnezu) i/lub zmian czynności nerek, w tym ciężkich zaburzeń czynności nerek. Pacjenci ze zbyt małym stężeniem wapnia mogą wymagać uzupełnienia wapnia w postaci wlewu dożylnego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zoledronic acid Generics – czy mogę spożywać alkohol?

Lekarz zaleci pacjentowi wypicie wystarczającej ilości wody przed każdym podaniem leku, aby uniknąć odwodnienia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zoledronic acid Generics w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Zoledronic acid Generics nie należy stosować w okresie ciąży. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa ciążę.

Leku Zoledronic acid Generics nie wolno stosować u kobiet karmiących piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Zoledronic acid Generics

Ulotka Zoledronic acid Generics – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Zoledronic acid Generics, 4 mg/5 ml, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji (Acidum zoledronicum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 76.82 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zoledronic acid Generics m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Zoledronic acid Generics, 4 mg/5 ml, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji (Acidum zoledronicum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 228.74 KB

Cena - ile kosztuje Zoledronic acid Generics?

Cena Zoledronic acid Generics i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Zoledronic acid Generics.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Zoledronic acid Generics? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz