Osporil

Osporil to lek, którego substancją czynną jest kwas zoledronowy, należący do grupy bisfosfonianów. Dzięki swoim właściwościom, kwas zoledronowy wiąże się z tkanką kostną i opóźnia proces przebudowy kości. Lek ten jest stosowany w celu zapobiegania powikłaniom kostnym, takim jak złamania u dorosłych pacjentów z przerzutami nowotworowymi do kości. Jest to lek na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancją czynną w leku Osporil jest kwas zoledronowy, który należy do grupy leków zwanych bis-fosfonianami. Kwas zoledronowy działa przez wiązanie się z tkanką kostną i opóźnianie szybkości przebudowy kości. Jest stosowany:
• w zapobieganiu powikłaniom kostnym, np. złamaniom u dorosłych pacjentów z przerzutami nowotworowymi do kości (rozsiew nowotworu z pierwotnego miejsca występowania do kości);
• w celu zmniejszenia stężenia wapnia we krwi dorosłych pacjentów w przypadkach, kiedy stężenie jest zwiększone z powodu obecności nowotworu.

Nowotwory mogą przyspieszać przebudowę tkanki kostnej, powodując zwiększone uwalnianie wapna z kości. Taki stan określany jest jako hiperkalcemia wywołana chorobą nowotworową (ang. TIH).

Skład

– Substancją czynną leku jest kwas zoledronowy. Jedna fiolka zawiera 4 mg kwasu zoledronowego (bezwodnego).
– Pozostałe składniki to: mannitol, sodu cytrynian, kwas solny, sodu wodorotlenek, woda do wstrzykiwań

Dawkowanie

• Lek Osporil musi być podawany wyłącznie przez osoby wykonujące zawód medyczny, posiadające odpowiednie przygotowanie do dożylnego podawania bisfosfonianów (tzn. podawania bisfosfonianów do żyły).
• Lekarz zaleci wypicie odpowiedniej ilości wody przed każdym podaniem leku, aby zapobiec odwodnieniu.
• Należy uważnie stosować się do wszystkich innych zaleceń lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty.
• Zalecana dawka pojedyncza wynosi 4 mg.
• Jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek, lekarz prowadzący poda mniejszą dawkę leku, w zależności od nasilenia choroby nerek.
• W przypadku zapobiegania powikłaniom kostnym spowodowanym przerzutami do kości, podaje się jedną infuzję leku Osporil co trzy do czterech tygodni.
• W przypadku leczenia mającego na celu zmniejszenie stężenia wapnia we krwi, zwykle stosuje się tylko jedną infuzję leku Osporil.
• Lek Osporil jest podawany jako wlew kroplowy (infuzja) do żyły. Wlew powinien trwać co najmniej 15 minut i powinien być podawany jako osobny roztwór dożylny przez oddzielną linię infuzyjną.

Pacjentom, u których stężenie wapnia we krwi nie jest zbyt duże, lekarz przepisze wapń i witaminę D do codziennego przyjmowania.

Przedawkowanie

Pacjenci, którym podano większe niż zalecane dawki leku, powinni być uważnie monitorowani. Jest to konieczne ze względu na możliwość wystąpienia nieprawidłowych stężeń elektrolitów w surowicy (np. wapnia, fosforu i magnezu) i (lub) zmian czynności nerek, w tym ciężkich zaburzeń czynności nerek. Pacjenci ze zbyt małym stężeniem wapnia mogą wymagać podania uzupełniającej infuzji wapnia.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak informacji na temat związku stosowania leku Osporil z jedzeniem i piciem.

Ciąża i karmienie piersią

Leku Osporil nie należy stosować w okresie ciąży. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa ciążę.

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.

Ulotka Osporil

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Osporil (forum)

Stosujesz Osporil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

10 komentarzy do “Osporil”

 1. Czy ktoś ma też bóle i sztywność stawów, zwłaszcza kolan 1,5 miesiąca po podaniu 2 dawki Osporilu? Wlewy mam co 6 miesięcy.

  Odpowiedz
 2. Jestem po mastektomii prawej piersi, i dzisiaj miałam już siódmy wlew Osporilu. Jestem nieco osłabiona i rozbita, bolą mnie mięśnie i kości ale nie jest to jakiś wielki ból ?, nazwałabym to raczej dyskomfortem?.
  Zdrowia życzę wszystkim i słabych objawów ubocznych ???

  Odpowiedz
 3. Miałam już dwa razy podany osporil ,no była jazda bóle kości ,mięśni ,głowy temperatura podwyższona ,3-4 dni, najgorszy jest jednak ból kręgosłupa oraz usztywnienie nogi w kolanie przy drugim wlewie .teraz mam mieć trzeci wlew i szukam czy tylko ja tak mam ,ale niestety jest nas więcej ,ale damy radę!

  Odpowiedz
 4. Miałam już drugi wlew , zdecydowanie lepiej, bolą trochę kości i mięśnie, ale nawet mogłam pójść na drugi dzień do pracy, na co po pierwszej wlewce nie miałam szans.

  Odpowiedz
 5. 3 luty 2021r. Kostek lat 66.
  Od roku żyję ze świadomością , że mam raka gruczołu krokowego z przerzutami do kości. Był szok, załamanie, szybka diagnoza, hormonoterapia, napromieniowania. Następnie osporil podawany co 4-ry tylgodnie. U mnie po pierwszych dwu czy trzech dawkach w pierwszym tygodniu od podania były silne objawy uczucia zimna, bóle kostno-mięśniowe jak przy grypie. To wszystko da się wytrzymać. Jest dobrze… b.dobrze, oby tak dalej. Trzymajcie się ,,osporilowicze”. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 6. Przyjęłam kroplówkę z osporilu 26.11.20r.Do wieczora było ok, w nocy koszmar. Dreszcze, uczucie zimna i gorąca, narastająca temperatura i koszmarny ból stawów, kości i głowy. Rano nie mogłam jeść, bo bolały mnie
  stawy żuchwowe. Uczucie rozbicia i nerwy, bo popołudniu radioterapia, a z temperaturą nie wypuszczą mnie na szpital. Poza tym złe samopoczucie i brak sił, a tu trzeba dojechać na radioterapię. Wzięłam ketonal, paracetamol i poczułam się trochę lepiej. Przed wyjazdem jeszcze ibuprofen. I dałam radę. Dolegliwości wróciły w nocy, rano było ciut lepiej. I zaczęło się poprawiać. Teraz jest już prawie dobrze, jednak wczorajszy dzień to koszmar. Długo go nie zapomnę. Już z lękiem myślę, że za pół roku będzie „powtórka z rozrywki”

  Odpowiedz
 7. Podano mi osporil 27.10.2020. Czułam się dobrze, myślałam że obejdzie się bez skutków ubocznych. Niestety nie ominęło mnie to. Gdy rano wstałam odczułam niesamowity ból mięśni. Najbardziej przy prawej piersi ( tam był zabieg). Całe ramię. Sprawiało mi ból wykonywanie najmniejszych ruchów. Do tego stan podgorączkowy, dreszcze i niesamowity ból głowy. Dziś jest 29.10.2020 dolegliwości jakby zelżały. Nadal boli mnie głowa, ból mięśni jest mniej uporczywy, nie mam temperatury. Wracam do normalności?. Pozdrawiam, wszystkie cierpiętnice. Głowa do góry. Wszystko do zniesienia!

  Odpowiedz
 8. Miałam tak samo, w nocy tragedia, gorączka, wymioty i straszny ból kości, mięśni i stawów, rano lepiej ale głowa bardzo bolała.

  Odpowiedz
 9. lek ogólnie dobry -występowały po podaniu 5 dawki wymioty,stany podgoraczkowe a nawet wysoka goraczka 39,5 trzeba byc na to przygotowanym

  Odpowiedz
  • Dostalam ten lek wczoraj dozylnie.Do wieczora czulam sie dobrze jednak noc byla koszmarem.Bol stawow,kosci i goraczka 38.4.Ledwo z lozka moglam sie podniesc.Objawy jak przy grypie.Na efekt jego dzialania musze poczekac podobno 2-3miesiace.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Osporil. Podziel się doświadczeniami na forum.