Kliogest

Kliogest to lek stosowany w ciągłej złożonej hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) dla kobiet po menopauzie. Jest to terapia, która ma na celu zastąpienie hormonów, które organizm przestaje produkować po menopauzie. Kliogest zawiera dwa aktywne składniki: estradiol i noretysteronu octan. Lek jest stosowany głównie w dwóch celach. Po pierwsze, pomaga łagodzić objawy menopauzy, takie jak „uderzenia gorąca”, które są spowodowane spadkiem poziomu estrogenu w organizmie. Po drugie, jest stosowany do zapobiegania osteoporozie (utrata gęstości kości), która jest częstym problemem u kobiet po menopauzie. Kliogest jest zalecany dla kobiet z zachowaną macicą, które przeszły co najmniej rok od ostatniej naturalnej miesiączki. Lek jest dostępny w formie tabletek, które są przyjmowane codziennie bez przerw. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Kliogest to lek do stosowania w ciągłej złożonej hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), przyjmowany codziennie bez przerw. Lek Kliogest jest odpowiedni dla kobiet po menopauzie, u których upłynął co
najmniej rok od wystąpienia ostatniej naturalnej miesiączki.

Tabletki zawierają dwa hormony: estradiol 2 mg (estrogen, identyczny z wytwarzanym przez jajniki u kobiet) oraz noretysteronu octan 1 mg (progestagen, działający podobnie do wytwarzanego w organizmie ludzkim hormonu progesteronu).

Wskazania do stosowania leku Kliogest

• Złagodzenie nieprzyjemnych objawów, takich jak: uderzenia gorąca, nocne poty, suchość w pochwie, które pojawiają się w następstwie spadku stężenia estrogenu i ustania miesiączkowania (menopauza).
• Profilaktyka osteoporozy (zrzeszotnienie kości) u kobiet po menopauzie, u których występuje zwiększone ryzyko złamań, a które nie tolerują innych leków stosowanych w profilaktyce osteoporozy lub, dla których są one przeciwwskazane.

Kliogest jest zalecany kobietom z zachowaną macicą i u których minął co najmniej rok od ustania miesiączkowania.

Doświadczenie w leczeniu kobiet w wieku powyżej 65 lat jest ograniczone.

Skład

Substancjami czynnymi leku są estradiol 2 mg (w postaci estradiolu półwodnego) i noretisteronu octan 1 mg.

Ponadto lek zawiera: laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą, hydroksypropylocelulozę, talk i magnezu stearynian.
Otoczka tabletki zawiera: hypromelozę, triacetynę i talk.

Dawkowanie

Kliogest należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Należy przyjmować jedną tabletkę na dobę, codziennie, w przybliżeniu o tej samej porze.
Tabletki należy przyjmować popijając wodą.

Tabletki należy przyjmować codziennie, bez przerywania. Po wykorzystaniu wszystkich 28 tabletek z opakowania kalendarzykowego leczenie należy kontynuować, rozpoczynając kolejne opakowanie leku.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki Kliogest, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przedawkowanie leku Kliogest może spowodować nudności lub wymioty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki mogą być stosowane zarówno z jedzeniem i piciem, jak i bez.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować leku Kliogest w okresie ciąży.
W przypadku stwierdzenia ciąży podczas stosowania leku Kliogest, należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem.

Ulotka Kliogest

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Kliogest (forum)

Stosujesz Kliogest? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

3 komentarze do “Kliogest”

  • Różnie.denerwują mnie plamienia bol podbrzusza i okres do 10dni.nie mialam 1.5roku okresu a od marca jak zaczęłam stosowac kliogest zaczęło sie miesiaczkiwanie

   Odpowiedz
   • Teresa. Ja nie miałam okresu od pięciu lat ,zaczęłam brać kriogest biorę go od kilku miesięcy i pojawiły się krwawienia ból w nadbrzuszu,czy to tak będzie ?czy może przerwać branie tego leku?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Kliogest. Podziel się doświadczeniami na forum.