Kliogest

Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024

Podmiot odpowiedzialnyNovo Nordisk A/S
Kod ATCG03FA01
ProceduraNAR
SubstancjaEstradiol, Noretysteron (octan noretysteronu)

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Kliogest?

Kliogest to lek do stosowania w ciągłej złożonej hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), przyjmowany codziennie bez przerw. Lek Kliogest jest odpowiedni dla kobiet po menopauzie, u których upłynął co
najmniej rok od wystąpienia ostatniej naturalnej miesiączki.

Tabletki zawierają dwa hormony: estradiol 2 mg (estrogen, identyczny z wytwarzanym przez jajniki u kobiet) oraz noretysteronu octan 1 mg (progestagen, działający podobnie do wytwarzanego w organizmie ludzkim hormonu progesteronu).

Wskazania do stosowania leku Kliogest

• Złagodzenie nieprzyjemnych objawów, takich jak: uderzenia gorąca, nocne poty, suchość w pochwie, które pojawiają się w następstwie spadku stężenia estrogenu i ustania miesiączkowania (menopauza).
• Profilaktyka osteoporozy (zrzeszotnienie kości) u kobiet po menopauzie, u których występuje zwiększone ryzyko złamań, a które nie tolerują innych leków stosowanych w profilaktyce osteoporozy lub, dla których są one przeciwwskazane.

Kliogest jest zalecany kobietom z zachowaną macicą i u których minął co najmniej rok od ustania miesiączkowania.

Doświadczenie w leczeniu kobiet w wieku powyżej 65 lat jest ograniczone.

Jaki jest skład Kliogest, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są estradiol 2 mg (w postaci estradiolu półwodnego) i noretisteronu octan 1 mg.

Ponadto lek zawiera: laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą, hydroksypropylocelulozę, talk i magnezu stearynian.
Otoczka tabletki zawiera: hypromelozę, triacetynę i talk.

Dawkowanie preparatu Kliogest – jak stosować ten lek?

Kliogest należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Należy przyjmować jedną tabletkę na dobę, codziennie, w przybliżeniu o tej samej porze.
Tabletki należy przyjmować popijając wodą.

Tabletki należy przyjmować codziennie, bez przerywania. Po wykorzystaniu wszystkich 28 tabletek z opakowania kalendarzykowego leczenie należy kontynuować, rozpoczynając kolejne opakowanie leku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki Kliogest, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przedawkowanie leku Kliogest może spowodować nudności lub wymioty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Kliogest – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki mogą być stosowane zarówno z jedzeniem i piciem, jak i bez.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Kliogest w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Kliogest w okresie ciąży.
W przypadku stwierdzenia ciąży podczas stosowania leku Kliogest, należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem.

Ulotka Kliogest – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Kliogest przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Kliogest - 2 mg + 1 mg, Tabletki powlekane (Estradiolum + Norethisteroni acetas)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Kliogest m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Kliogest - 2 mg + 1 mg, Tabletki powlekane (Estradiolum + Norethisteroni acetas)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Kliogest w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Kliogest - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

3 komentarze do “Kliogest”

  1. Czy któraś z kobiet mogłaby podzielić się swoimi doświadczeniami ze stosowaniem Kliogestu? Szczególnie zależy mi na informacjach dotyczących ogólnego samopoczucia podczas terapii oraz długości możliwego okresu przyjmowania tego leku. Będę wdzięczna za podzielenie się osobistymi obserwacjami i wszelkimi uwagami na temat skuteczności tej hormonalnej terapii zastępczej.

    Odpowiedz
    • Od momentu rozpoczęcia stosowania Kliogestu w marcu, po półtorarocznej przerwie w miesiączkowaniu, doświadczam różnych skutków ubocznych. Najbardziej uciążliwe są nieregularne plamienia, uporczywy ból podbrzusza oraz wydłużone miesiączkowanie trwające nawet do 10 dni. Jest to dla mnie szczególnie frustrujące, zwłaszcza że przez poprzednie półtora roku nie miałam w ogóle menstruacji. Te zmiany w cyklu menstruacyjnym znacząco wpływają na mój codzienny komfort życia.

      Odpowiedz
      • Po pięcioletniej przerwie w miesiączkowaniu rozpoczęłam kurację Kliogestem. Stosując lek od kilku miesięcy zaobserwowałam pojawienie się krwawień oraz dolegliwości bólowych w nadbrzuszu. Niepokoi mnie występowanie tych objawów i ich intensywność. Dodatkowo odczuwam dyskomfort w górnej części brzucha, który może być związany z przyjmowaniem hormonu. Zastanawiam się nad zasadnością kontynuowania terapii przy takich skutkach ubocznych. Moje doświadczenia z tym lekiem są niejednoznaczne i wymagają przemyślenia dalszego stosowania.

        Odpowiedz

Dodaj komentarz