SAROVEX

Działanie i wskazania

Sarovex do grupy leków zwanych lekami przeciwpłytkowymi. Płytki krwi są bardzo małymi ciałkami, mniejszymi niż czerwone krwinki lub białe, które zlepiają się ze sobą podczas krzepnięcia krwi. Zapobiegając temu zlepianiu, leki przeciwpłytkowe zmniejszają możliwość tworzenia się zakrzepów krwi (procesu, który nazywa się zakrzepicą).

Sarovex zażywa się, aby zapobiec tworzeniu się zakrzepów (skrzepiin) w stwardniałych miażdżycowo naczyniach krwionośnych (tętnicach), w procesie znanym jako miażdżyca tętnic, które mogą prowadzić do wystąpienia zdarzeń związanych z miażdżycą tętnic (takich jak: udar mózgu, atak serca lub zgon).

Sarovex został przepisany pacjentowi, aby zapobiec zakrzepom krwi i zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych ciężkich przypadków, ponieważ:
– u pacjenta występuje twardnienie tętnic (także zwane miażdżycą tętnic) i
– u pacjenta poprzednio wystąpił atak serca, udar mózgu lub występuje stan znany jako choroba tętnic obwodowych, lub
– u pacjenta wystąpił ból silnego typu w klatce piersiowej znany jako ’’niestabilna dławica piersiowa” lub „zawał mięśnia sercowego” (atak serca). W celu leczenia tego schorzenia lekarz może umieścić stent w zablokowanej lub zwężonej tętnicy, w celu przywrócenia skutecznego przepływu krwi. Lekarz prowadzący powinien także przepisać kwas acetylosalicylowy (substancja obecna w wielu lekach, stosowana zarówno w celu łagodzenia bólu i obniżenia gorączki, jak i w zapobieganiu krzepnięciu krwi).

Skład

Substancją czynną leku jest klopidogrel. Każda tabletka powlekana zawiera 75 mg klopidogrelu (w postaci klopidogrelu wodorosiarczanu).

Ponadto lek zawiera: laktozę bezwodną, skrobię żelowaną, kukurydzianą, makrogol 6000, celulozę, mikrokrystaliczną, olej baweiniany uwodorniony w rdzeniu tabletki i alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (El 71), makrogol 4000, talk, żelaza tlenek czerwony (E l72) i żółcień pomarańczową, lak (El 10) w otoczce tabletki.

Dawkowanie

Lek Sarovex należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

W przypadku wystąpienia ostrego bólu w klatce piersiowej (niestabilna dławica piersiowa lub atak serca), lekarz prowadzący może przepisać jednorazową dawkę 300 mg leku Sarovex (4 tabletki po 75 mg) na początku leczenia. Następnie zwykle stosowaną dawkąjest 75 mg na dobę leku Sarovex doustnie z posiłkiem lub bez posiłku i codziennie o tej samej porze.

Lek Sarovex należy stosować tak długo Jak zaleca go lekarz prowadzący.

Przedawkowanie

Należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub najbliższym oddziałem ratunkowym z powodu wystąpienia zwiększonego ryzyka krwawienia.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie dotyczy.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Sarovex może być stosowany zjedzeniem lub bez jedzenia.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Weryfikacja ceny w aptece, dostępność

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here