Agregex

Agregex to lek przeciwpłytkowy, który zawiera substancję czynną klopidogrel. Działa poprzez hamowanie zlepiania się płytek krwi, co zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów. Jest stosowany u dorosłych pacjentów, aby zapobiec tworzeniu się skrzeplin w stwardniałych naczyniach krwionośnych (tętnicach), co jest szczególnie ważne u pacjentów z miażdżycą. Każda tabletka zawiera 75 mg klopidogrelu.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Agregex należy do grupy zwanej lekami przeciwpłytkowymi. Płytki krwi są bardzo małymi strukturami we krwi, które zlepiają się ze sobą podczas krzepnięcia krwi. Zapobiegając temu zlepianiu, leki przeciwpłytkowe zmniejszają możliwość tworzenia się zakrzepów krwi (procesu, który nazywa się zakrzepicą).

Lek Agregex stosuje się u dorosłych pacjentów, aby zapobiec tworzeniu się zakrzepów (skrzeplin) w stwardniałych miażdżycowo naczyniach krwionośnych (tętnicach), w procesie znanym jako miażdżyca tętnic, które mogą prowadzić do wystąpienia zdarzeń związanych z miażdżycą tętnic (takich jak udar mózgu, atak serca lub zgon).

Skład

Substancją czynną leku jest klopidogrel w postaci wodorosiarczanu. Każda tabletka zawiera 75 mg klopidogrelu.

Inne składniki to:

Rdzeń tabletki: laktoza bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna (typ 102), krospowidon (typ A), glicerolu dibehenian, talk;

Otoczka tabletki: Opadry II 85G34669 Pink: alkohol poliwinylowy, talk, makrogol 3350, lecytyna sojowa (E322), tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czerwony (E172).

Dawkowanie

Jeśli u pacjenta wystąpiły silne bóle w klatce piersiowej (niestabilna dławica piersiowa lub atak serca), lekarz prowadzący może przepisać od razu na rozpoczęcie leczenia 300 mg klopidogrelu (1 tabletka po 300 mg lub 4 tabletki po 75 mg). Potem zwykle stosowaną dawką leku jest jedna tabletka 75 mg leku Agregex na dobę, przyjmowana doustnie z jedzeniem lub bez jedzenia i o tej samej porze każdego dnia.
Należy stosować lek Agregex tak długo, jak długo zaleca go lekarz

Przedawkowanie

Należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub najbliższym oddziałem ratunkowym z powodu wystąpienia zwiększonego ryzyka krwawienia.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Agregex może być stosowany z jedzeniem lub bez jedzenia.

Ciąża i karmienie piersią

Nie zaleca się stosowania tego leku podczas ciąży i karmienia piersią.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że jest w ciąży, to zanim zastosuje lek Agregex, powinna
poinformować o tym lekarza prowadzącego lub farmaceutę. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Agregex, powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ nie zaleca się stosowania klopidogrelu podczas ciąży.

Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Agregex.
Jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią, powinna zapytać lekarza prowadzącego przed
przyjęciem tego leku.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć
dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Agregex

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Agregex (forum)

Stosujesz Agregex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Agregex. Podziel się doświadczeniami na forum.