Vixam

Jak działa i kiedy stosujemy Vixam?

Lek Vixam należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpłytkowymi. Płytki krwi są bardzo małymi ciałkami we krwi, mniejszymi niż krwinki czerwone lub białe, które zlepiają się ze sobą podczas krzepnięcia krwi. Leki przeciwpłytkowe zapobiegają zlepianiu się płytek krwi, przez co zmniejszają ryzyko tworzenia się zakrzepów krwi (procesu, który nazywa się zakrzepicą).

Vixam podaje się, aby zapobiec tworzeniu się w stwardniałych miażdżycowo naczyniach krwionośnych (tętnicach) zakrzepów (skrzeplin), które mogą prowadzić do wystąpienia zdarzeń związanych z miażdżycą tętnic (takich jak: udar mózgu, atak serca lub zgon).

Vixam przepisuje się, żeby zapobiec zakrzepom krwi i zmniejszyć ryzyko tych ciężkich przypadków, ponieważ:
– u pacjenta występuje miażdżycowe stwardnienie tętnic (także zwane miażdżycą tętnic) i
– u pacjenta poprzednio wystąpił atak serca, udar mózgu lub występuje stan znany jako choroba tętnic obwodowych lub
– u pacjenta wystąpił ból silnego typu w klatce piersiowej znany jako ”niestabilna dławica piersiowa” lub „zawał mięśnia sercowego” (atak serca). W celu leczenia tego schorzenia lekarz może umieścić stent w zablokowanej lub zwężonej tętnicy, celem przywrócenia skutecznego przepływu krwi. Lekarz prowadzący powinien także przepisać kwas acetylosalicylowy (substancja obecna w wielu lekach, stosowana zarówno w celu łagodzenia bólu i obniżenia gorączki, jak i w zapobieganiu krzepnięciu krwi).

Jaki jest skład Vixam, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest klopidogrel w postaci klopidogrelu wodorosiarczanu. 1 tabletka zawiera 75 mg klopidogrelu.

Pozostałe składniki to: laktoza bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, kukurydziana, olej rycynowy uwodorniony, makrogol 6000,

otoczka:
Kollicoat Protect (kopolimer alkoholu poliwinylowego i glikolu polietylenowego, alkohol poliwinylowy, krzemionka koloidalna, bezwodna), hypromeloza 6cp, talk, tytanu dwutlenek (E171), czerwień koszenilowa (E124).

Dowiedz się więcej na temat substancji: .

Dawkowanie preparatu Vixam – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka, to:
– 1 tabletka (75 mg) na dobę,
– silne bóle w klatce piersiowej (niestabilna dławica piersiowa lub atak serca) – 4 tabletki po 75 mg (300 mg).

Lek należy przyjmować doustnie, z posiłkiem lub bez posiłku.
Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze.
Lek należy stosować tak długo, jak zalecił lekarz prowadzący.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym oddziałem ratunkowym. Może zwiększyć się ryzyko krwawienia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vixam – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Vixam można stosować z posiłkiem lub bez posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Vixam w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania tego leku podczas ciąży i karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że jest w ciąży, to zanim zastosuje lek Vixam powinna poinformować o tym lekarza prowadzącego lub farmaceutę. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas
stosowania leku Vixam, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ stosowanie klopidogrelu podczas ciąży nie jest zalecane.

Podczas stosowania leku Vixam pacjentka powinna zapytać się lekarza prowadzącego, czy może karmić dziecko piersią.

Cena Vixam i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Vixam i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Vixam – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Pobierz ulotkę leku Vixam. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Vixam m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Vixam - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz lek Vixam? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.