ELIQUIS - opinie i ulotka, wskazania, dawkowanie, skład, działanie, chpl, zamienniki

Portal baza-lekow.com.pl założony został w 2013 roku. Prowadzony jest przy współpracy z copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Wszelkie informacje merytoryczne o lekach, przygotowane zostały w oparciu o dane publikowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków.

CO TO JEST I JAK DZIAŁA ELIQUIS? – WSKAZANIA DO STOSOWANIA

Jakie są wskazania do stosowania leku oraz jak działa ten lek?

Lek Eliquis zawiera czynną substancję apiksaban i należy do grupy tzw. leków przeciwzakrzepowych.

Lek ten pomaga zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi przez blokowanie czynnika Xa, który jest ważnym czynnikiem krzepnięcia.

Eliquis, 2,5 mg, tabletki powlekane
Eliquis jest stosowany u dorosłych:
– w zapobieganiu powstawania zakrzepów krwi (zakrzepica żył głębokich) po operacji protezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego. Po operacji biodra lub kolana u pacjenta może wzrosnąć ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi w żyłach kończyn dolnych. Może to prowadzić do wystąpienia obrzęku nóg, przebiegającego z bólem lub bez bólu. Jeżeli zakrzep krwi przemieści się z kończyny dolnej do płuc, może zablokować przepływ krwi przez płuca, co spowoduje duszność z uczuciem bólu w klatce piersiowej lub bez. Ten stan (zatorowość płucna) może zagrażać życiu i wymagać natychmiastowej interwencji lekarza.
– w zapobieganiu powstawania zakrzepu krwi w sercu u pacjentów z nieregularnym rytmem serca (migotaniem przedsionków) i co najmniej jednym dodatkowym czynnikiem ryzyka. Zakrzepy krwi mogą odrywać się i przemieszczać do mózgu, co prowadzi do udaru mózgu, bądź do innych narządów, utrudniając dopływ krwi do tych narządów (co określa się także jako zatorowość systemową). Udar mózgu może zagrażać życiu i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
– w leczeniu zakrzepów krwi w żyłach kończyn dolnych (zakrzepica żył głębokich) oraz w naczyniach krwionośnych płuc (zatorowość płucna), a także w zapobieganiu ponownemu powstawaniu zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych i (lub) płuc.

Eliquis, 5 mg, tabletki powlekane
Eliquis jest stosowany u dorosłych:
– w zapobieganiu powstawania zakrzepu krwi w sercu u pacjentów z nieregularnym rytmem serca (migotaniem przedsionków) i co najmniej jednym dodatkowym czynnikiem ryzyka. Zakrzepy krwi mogą odrywać się i przemieszczać do mózgu, co prowadzi do udaru mózgu, bądź do innych narządów, utrudniając dopływ krwi do tych narządów (co określa się także jako zatorowość systemową). Udar mózgu może zagrażać życiu i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
– w leczeniu zakrzepów krwi w żyłach kończyn dolnych (zakrzepica żył głębokich) oraz w naczyniach krwionośnych płuc (zatorowość płucna), a także w zapobieganiu ponownemu powstawaniu zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych i (lub) płuc.

ELIQUIS SKŁAD – CO ZAWIERA TEN LEK?

Jaki jest skład leku? Jaką zawiera substancję czynną oraz substancje pomocnicze?

– Substancją czynną leku jest apiksaban. Każda tabletka zawiera 2,5 mg lub 5 mg apiksabanu.

– Pozostałe składniki to:
– Rdzeń tabletki: laktoza bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian (E 470b).
– Otoczka: laktoza jednowodna, hypromeloza (E 464), tytanu dwutlenek (E 171), triacetyna, żelaza tlenek żółty (E 172).

ELIQUIS DAWKOWANIE – JAK STOSOWAĆ TEN PREPARAT?

Jakie jest zalecane dawkowanie leku? Jak bezpiecznie stosować ten lek? Jak długo stosować? Instrukcja stosowania.

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Tabletkę należy połknąć popijając wodą. Lek Eliquis można przyjmować niezależnie od posiłków.

W celu uzyskania najlepszych wyników leczenia zaleca się przyjmowanie tabletek każdego dnia o tych samych porach.

Jeśli pacjent ma problemy z połykaniem tabletek w całości, należy porozmawiać z lekarzem o innych sposobach przyjmowania leku Eliquis. Tabletkę można bezpośrednio przed zażyciem rozkruszyć i wymieszać z wodą lub 5% wodnym roztworem dekstrozy, sokiem lub musem jabłkowym.

PRZEDAWKOWANIE – OBJAWY PRZYJĘCIA ZBYT DUŻEJ DAWKI LEKU

Jak postępować w przypadku przedawkowania leku? Co zrobić, gdy przypadkowo przyjęto większą dawkę leku niż zalecana?

Jeżeli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku Eliquis należy natychmiast powiadomić o tym lekarza. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku, nawet jeżeli jest puste.

Jeżeli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku Eliquis, może wystąpić zwiększone ryzyko krwawienia. W przypadku wystąpienia krwawienia konieczne może być leczenie chirurgiczne lub przetoczenie krwi.

STOSOWANIE LEKU Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Zastosowanie leku przy jednoczesnym spożywaniu pokarmów i napojów. Czy można jeść i pić stosując lek? Czy można pić alkohol?

Lek Eliquis zawiera laktozę (będącą cukrem).

Jeżeli u pacjenta stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, przed przyjęciem tego leku należy skontaktować się z lekarzem.

Lek Eliquis można przyjmować niezależnie od posiłków.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

ELIQUIS W CIĄŻY ORAZ PODCZAS KARMIENIA PIERSIĄ

Czy kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią może zażywać lek? Jakie środki ostrożności należy zachować?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki przed zastosowaniem tego leku.

Wpływ leku Eliquis na ciążę i nienarodzone dziecko jest nieznany. Nie należy przyjmować leku Eliquis w ciąży. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie przyjmowania leku Eliquis, powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Nie wiadomo, czy lek Eliquis przenika do mleka matki. Przed zastosowaniem tego leku w trakcie karmienia piersią należy poradzić się lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. Pacjentce może zostać zalecone przerwanie karmienia piersią lub przerwanie/nierozpoczynanie przyjmowania leku Eliquis.

PEŁNA DOKUMENTACJA LEKU

Jeżeli w powyższym opisie nie znaleźliście Państwo poszkiwanych informacji, istnieje możliwość pobrania pełnej dokumentacji leku: ulotki dla pacjenta lub charakterystyki produktu leczniczego (dla lekarzy lub farmaceutów).

ELIQUIS ulotka leku, chpl, opinie, dawkowanie

ELIQUIS ULOTKA (SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE)

ULOTKA LEKU (pliki PDF lub DOC) - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku, działania niepożądane, sposób przechowywania, inne ostrzeżenia.CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - CHPL (pliki PDF lub DOC) - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.


ZAMIENNIKI - LISTA PRODUKTÓW POWIĄZANYCH WG. SUBSTANCJI CZYNNEJ

Potencjalne zamienniki - poniższe zestawienie zawiera wykaz produktów (leków, suplementów diety, wyrobów medycznych) zawierających co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany produkt.

CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź ile kosztuje ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta. Jedna z postaci farmaceutycznych tego leku posiada następujący nr BLOZ: 8836202.

Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek.

OPINIE PACJENTÓW / FORUM O LEKACH

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach. Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami i oceń skuteczność leku.

6 KOMENTARZE

 1. Proszę o opinie na temat tego leku ELIQUIS, czy pojawiły się jakieś skutki uboczne, nowe lub zwiększone dolegliwości po jakimś czasie stosowania? Kardiolog właśnie zapisał ten lek mojej mamie (84lat) w dawce 2,5mg. Mama jest już po zawale i leczy się na nadciśnienie ale, prześwietlając różne strony w internecie poczułam obawy co do jego bezpieczeństwa stosowania… Będę wdzięczna za Wasze opinie o tym leku.

 2. Od 2 lat biore Apixaban.Lekarz polecil mi go, ze on tez go bierze.Zaufalam mu .Nie wiem ktory lek jest dla mnie dobry zwlaszcza , ze jest ich kilka.
  2 miesiace temu bedac na basenie plywalam na wznak ale zmienilam pozycje i zaczelam plynac na plecach.Nagle poczulam w prawejj rece straszny piekacy bol.Jak sie pozniej okazalo nastapil wylew w rece .od ramienia do dloni.
  Od razu poszlam do lekarza.Reakcja jego mnie zaskoczyla.Nic nie przykladac na gromny siniak.Czejac az zniknie.Zapytalam czy moze zaduza biore leku.Powiedzial , ze nie i nie moge nic zrobic bo to sa minusy tego leku.Reka mnie boli nie moge jej zgiac i nic dzwigac.
  Czy przy Apixaban moge brac leki na ezocnienie zyl , zeby nie pekaly?

 3. Moja mama przyjmowała ten lek przez kilka miesięcy i wylądowała w szpitalu z silną anemią spowodowaną krwawieniem z przewodu pokarmowego. Moim zdaniem leki nowej generacji są naprawdę niebezpieczne bo co chwila na światło dzienne wychodzi jakiś skandal o fałszerstwach. Wciskanie ludziom kitu, że nie muszą badać krwi …. Jak umrą to już nic nie będą musieć. Kto ma wrażliwy przewód pokarmowy – zawsze tak zareaguje. Podobnie z niesteroidowym lekami p/ zapalnymi – a nawet lekami na cukrzycę. Nie mam już zaufania do żadnych lekarzy – ten lek wychwalał nam sam pan Profesor specjalista od arytmii …. dno nie fachowiec

 4. Lek Eliquis biore od 3 lat i nie mam zadnych problemow.Wazne jest aby z tym lekiem nie kolidowaly zadne inne i aby nie byc uczulonym na zaden z jego skladnikow

 5. Mój mąż dostał ten lek w szpitalu po kardiowersji i brał go przez 5 i pół miesiąca bo w szóstym miesiącu brania tego leku dostał wylewu krwotocznego i od pierwszych objawów do śmierci żył 2 dni, niestety nie dało się go uratować i zmarł, miał 65 lat. Lekarze domniemali że może być ten wylew krwotoczny od tego leku.
  Więcej nie jestem w stanie pisać bo to stało się we wrześniu 2017 roku, każdy dzień jest dla mnie trudniejszy
  i boleśniejszy. I jeszcze jedno jeden lekarz powiedział mi żeby nie brać nowej generacji leków, bo firmy farmaceutyczne wolą płacić odszkodowania niż wycofać lek.

 6. Przestrzegam przed tym lekiem mój mąż zażywał Eliquis 5mg przez 6miesięcy ,potem czasie dostał wysypkę na twarzy i rękach uznano że po słońcu ,zaczął stosować kremy z filtrem ,wysypka powiększała się był to sierpień ,miał przez 10 dni zastrzyki clexane ,i wrócił do Eliquis ,pojawiło się rumień czerwony na rękach i nogach ,obecnie po wykonaniu wszystkich badań ,łącznie z wycinkiem okazało się że jest to TOCZEŃ POLEKOWy .
  Nie można niczym tego zlikwidować wszyscy lekarze a byliśmy u ponad 10 lekarzy rozkładają ręce ,nawet pobyt na kl Dermatologicznej nic nie dał .
  Obecnie dostaje kroplówki z Wit C brak poprawy ,może ktoś pomoże jest problem już 5 miesięcy
  Barbara z Krakowa

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here