Eliquis

Lek Eliquis zawiera czynną substancję apiksaban i należy do grupy tzw. leków przeciwzakrzepowych.

Lek ten pomaga zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi przez blokowanie czynnika Xa, który jest ważnym czynnikiem krzepnięcia.

Eliquis, 2,5 mg, tabletki powlekane
Eliquis jest stosowany u dorosłych:
– w zapobieganiu powstawania zakrzepów krwi (zakrzepica żył głębokich) po operacji protezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego. Po operacji biodra lub kolana u pacjenta może wzrosnąć ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi w żyłach kończyn dolnych. Może to prowadzić do wystąpienia obrzęku nóg, przebiegającego z bólem lub bez bólu. Jeżeli zakrzep krwi przemieści się z kończyny dolnej do płuc, może zablokować przepływ krwi przez płuca, co spowoduje duszność z uczuciem bólu w klatce piersiowej lub bez. Ten stan (zatorowość płucna) może zagrażać życiu i wymagać natychmiastowej interwencji lekarza.
– w zapobieganiu powstawania zakrzepu krwi w sercu u pacjentów z nieregularnym rytmem serca (migotaniem przedsionków) i co najmniej jednym dodatkowym czynnikiem ryzyka. Zakrzepy krwi mogą odrywać się i przemieszczać do mózgu, co prowadzi do udaru mózgu, bądź do innych narządów, utrudniając dopływ krwi do tych narządów (co określa się także jako zatorowość systemową). Udar mózgu może zagrażać życiu i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
– w leczeniu zakrzepów krwi w żyłach kończyn dolnych (zakrzepica żył głębokich) oraz w naczyniach krwionośnych płuc (zatorowość płucna), a także w zapobieganiu ponownemu powstawaniu zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych i (lub) płuc.

Eliquis, 5 mg, tabletki powlekane
Eliquis jest stosowany u dorosłych:
– w zapobieganiu powstawania zakrzepu krwi w sercu u pacjentów z nieregularnym rytmem serca (migotaniem przedsionków) i co najmniej jednym dodatkowym czynnikiem ryzyka. Zakrzepy krwi mogą odrywać się i przemieszczać do mózgu, co prowadzi do udaru mózgu, bądź do innych narządów, utrudniając dopływ krwi do tych narządów (co określa się także jako zatorowość systemową). Udar mózgu może zagrażać życiu i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
– w leczeniu zakrzepów krwi w żyłach kończyn dolnych (zakrzepica żył głębokich) oraz w naczyniach krwionośnych płuc (zatorowość płucna), a także w zapobieganiu ponownemu powstawaniu zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych i (lub) płuc.

Jaki jest skład Eliquis, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest apiksaban. Każda tabletka zawiera 2,5 mg lub 5 mg apiksabanu.

– Pozostałe składniki to:
– Rdzeń tabletki: laktoza bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian (E 470b).
– Otoczka: laktoza jednowodna, hypromeloza (E 464), tytanu dwutlenek (E 171), triacetyna, żelaza tlenek żółty (E 172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Eliquis – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Tabletkę należy połknąć popijając wodą. Lek Eliquis można przyjmować niezależnie od posiłków.

W celu uzyskania najlepszych wyników leczenia zaleca się przyjmowanie tabletek każdego dnia o tych samych porach.

Jeśli pacjent ma problemy z połykaniem tabletek w całości, należy porozmawiać z lekarzem o innych sposobach przyjmowania leku Eliquis. Tabletkę można bezpośrednio przed zażyciem rozkruszyć i wymieszać z wodą lub 5% wodnym roztworem dekstrozy, sokiem lub musem jabłkowym.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku Eliquis należy natychmiast powiadomić o tym lekarza. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku, nawet jeżeli jest puste.

Jeżeli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku Eliquis, może wystąpić zwiększone ryzyko krwawienia. W przypadku wystąpienia krwawienia konieczne może być leczenie chirurgiczne lub przetoczenie krwi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Eliquis – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Eliquis zawiera laktozę (będącą cukrem).

Jeżeli u pacjenta stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, przed przyjęciem tego leku należy skontaktować się z lekarzem.

Lek Eliquis można przyjmować niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Eliquis w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki przed zastosowaniem tego leku.

Wpływ leku Eliquis na ciążę i nienarodzone dziecko jest nieznany. Nie należy przyjmować leku Eliquis w ciąży. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie przyjmowania leku Eliquis, powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Nie wiadomo, czy lek Eliquis przenika do mleka matki. Przed zastosowaniem tego leku w trakcie karmienia piersią należy poradzić się lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. Pacjentce może zostać zalecone przerwanie karmienia piersią lub przerwanie/nierozpoczynanie przyjmowania leku Eliquis.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Eliquis

Ulotka Eliquis – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Eliquis przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:


Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Eliquis m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Eliquis w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Eliquis

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Eliquis? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

12 komentarzy do “Eliquis”

  1. Dlaczego ten Lek Eliguis poszedł w obieg , przecież ten lek jest niebezpieczny , pobudza takie mocne krwawienia , jak leczyć tym lekiem Eliguis dlaczego on tak krwawi ….
    Nie ma innego leku żeby nie krwawiły . Przecież strach brać tego leku Eliguis…..

    Odpowiedz
  2. Wróciłem z Anglii dwa miesiące temu i mi się właśnie skończyły przywiezione leki . Właśnie przeczytałem ile kosztuje ten lek w Polsce.
    Zastanawiam się czy nie przestać go brać. Brałem go kilka lat bez żadnych ubocznych objawów . Bardzo często zapominałem go brać bez komplikacji

    Odpowiedz
  3. Bylam w szpitalu kardiolog przepisal mi Pradaxe ,bralam tylko przez dwa miesiące ,ale tylko dlatego że przeczytalam bardzo duzo zlych opini na temat Pradaxy..Dzis bylam prywatnie u bardzo dobrego kardiologa i on mi wytlumaczyl na czym to polega.Ale po mimo tego poprosilam doktora aby przepisal mi cos innego od dzis biorę Eliguis apiksaban 5mg. Nie bralam 3 tygodnie Pradaxy ,zaczeły mi puchnąć znowu nogi ,czułam się zle , ciężko mi było wyjsc na 3 pietro ,ale nie dlatego ze to od Pradaxy .Bo te wszystkie dolegliwosci mialam długo przed braniem tego leku Pradaxa..W czym rzecz mam migotanie przedsionka,cukrzycę ,tarczycę i nadcisnienie .Do każdego lekarza ktory leczy nas na coś innego musimy poinformować lekarzy że bierzemy Pradaxe. Są takie lekarstwa ktore nie można mieszać z Pradaxą .Więc ludzie nie mylcie pojęć .Dziś był facet u kardiologa ktory odstawił ten lek i za dwa tygodnie dostał się do szpitala ,bo tego leku nie mozna przerywać .12 godzin musi byc na zmianę innego leku .I tak sie cieszę ze mnie to nie spotkało.Ktoś napisal że Pradaxe bierze tylko jedną ,to nic nie da ten lek jak i Pradaxa dziala tylko przez 12 godzin ,czyli przerywamy leczenie.Dobrze że mam dorego lekarza Kardiologa ktory nie patrzy by tylko zebrac kase ale dba o ludzi .Ludzie nie czytajcie takich bzdur ,bo kazdy lek szkodzi ale i trzyma nas przy życiu .Jak bedziemy mieszac wszystkie tabletki razem wtedy sa takie skutki

    Odpowiedz
  4. Ja biorę ten lek od ponad roku czuje się bardzo dobrze , nie mam żadnych skutków ubocznych. Jestem po przebytej chorobie nowotworowej i jestem również na terapi hormonalnej, nie ma problemu ze biorę obydwa leki, dodam że mieszkam za granicą i.lekarze tu uważają lek Eliquis za jeden z lepszych. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  5. Proszę o opinie na temat tego leku ELIQUIS, czy pojawiły się jakieś skutki uboczne, nowe lub zwiększone dolegliwości po jakimś czasie stosowania? Kardiolog właśnie zapisał ten lek mojej mamie (84lat) w dawce 2,5mg. Mama jest już po zawale i leczy się na nadciśnienie ale, prześwietlając różne strony w internecie poczułam obawy co do jego bezpieczeństwa stosowania… Będę wdzięczna za Wasze opinie o tym leku.

    Odpowiedz
  6. Od 2 lat biore Apixaban.Lekarz polecil mi go, ze on tez go bierze.Zaufalam mu .Nie wiem ktory lek jest dla mnie dobry zwlaszcza , ze jest ich kilka.
    2 miesiace temu bedac na basenie plywalam na wznak ale zmienilam pozycje i zaczelam plynac na plecach.Nagle poczulam w prawejj rece straszny piekacy bol.Jak sie pozniej okazalo nastapil wylew w rece .od ramienia do dloni.
    Od razu poszlam do lekarza.Reakcja jego mnie zaskoczyla.Nic nie przykladac na gromny siniak.Czejac az zniknie.Zapytalam czy moze zaduza biore leku.Powiedzial , ze nie i nie moge nic zrobic bo to sa minusy tego leku.Reka mnie boli nie moge jej zgiac i nic dzwigac.
    Czy przy Apixaban moge brac leki na ezocnienie zyl , zeby nie pekaly?

    Odpowiedz
  7. Moja mama przyjmowała ten lek przez kilka miesięcy i wylądowała w szpitalu z silną anemią spowodowaną krwawieniem z przewodu pokarmowego. Moim zdaniem leki nowej generacji są naprawdę niebezpieczne bo co chwila na światło dzienne wychodzi jakiś skandal o fałszerstwach. Wciskanie ludziom kitu, że nie muszą badać krwi …. Jak umrą to już nic nie będą musieć. Kto ma wrażliwy przewód pokarmowy – zawsze tak zareaguje. Podobnie z niesteroidowym lekami p/ zapalnymi – a nawet lekami na cukrzycę. Nie mam już zaufania do żadnych lekarzy – ten lek wychwalał nam sam pan Profesor specjalista od arytmii …. dno nie fachowiec

    Odpowiedz
  8. Lek Eliquis biore od 3 lat i nie mam zadnych problemow.Wazne jest aby z tym lekiem nie kolidowaly zadne inne i aby nie byc uczulonym na zaden z jego skladnikow

    Odpowiedz
  9. Mój mąż dostał ten lek w szpitalu po kardiowersji i brał go przez 5 i pół miesiąca bo w szóstym miesiącu brania tego leku dostał wylewu krwotocznego i od pierwszych objawów do śmierci żył 2 dni, niestety nie dało się go uratować i zmarł, miał 65 lat. Lekarze domniemali że może być ten wylew krwotoczny od tego leku.
    Więcej nie jestem w stanie pisać bo to stało się we wrześniu 2017 roku, każdy dzień jest dla mnie trudniejszy
    i boleśniejszy. I jeszcze jedno jeden lekarz powiedział mi żeby nie brać nowej generacji leków, bo firmy farmaceutyczne wolą płacić odszkodowania niż wycofać lek.

    Odpowiedz
  10. Przestrzegam przed tym lekiem mój mąż zażywał Eliquis 5mg przez 6miesięcy ,potem czasie dostał wysypkę na twarzy i rękach uznano że po słońcu ,zaczął stosować kremy z filtrem ,wysypka powiększała się był to sierpień ,miał przez 10 dni zastrzyki clexane ,i wrócił do Eliquis ,pojawiło się rumień czerwony na rękach i nogach ,obecnie po wykonaniu wszystkich badań ,łącznie z wycinkiem okazało się że jest to TOCZEŃ POLEKOWy .
    Nie można niczym tego zlikwidować wszyscy lekarze a byliśmy u ponad 10 lekarzy rozkładają ręce ,nawet pobyt na kl Dermatologicznej nic nie dał .
    Obecnie dostaje kroplówki z Wit C brak poprawy ,może ktoś pomoże jest problem już 5 miesięcy
    Barbara z Krakowa

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Eliquis. Podziel się doświadczeniami na forum.