Warfin

Warfin to lek przeciwzakrzepowy, który jest antagonistą witaminy K. Zawiera substancję czynną o nazwie warfaryna. Jest stosowany w profilaktyce i leczeniu zakrzepicy żył głębokich oraz zatorowości płucnej. Warfin jest również stosowany do wtórnego zapobiegania zawałowi serca oraz zapobiegania powikłaniom zakrzepowo-zatorowym, takim jak udar czy zator w krążeniu obwodowym, po zawale serca lub w przypadku migotania przedsionków, patologii zastawek serca i po protezowaniu zastawek serca. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Warfin. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Warfin w postaci tabletek jest lekiem stosowanym w celu zapobiegania zakrzepicy (zakrzepom krwi) lub leczenia zakrzepicy albo jej powikłań. Lek Warfin zmniejsza skłonność do powstawania zakrzepów krwi.

Lekarz poinformuje pacjenta w leczeniu lub zapobieganiu jakich chorób lek ten jest stosowany.

Najczęściej lek stosuje się w celu:
• zapobiegania i leczenia zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych (zakrzepy krwi w żyłach kończyn dolnych) i zatorów tętnicy płucnej (zakrzepy krwi w naczyniach krwionośnych płuc);
• zapobiegania powstawaniu zakrzepów krwi u pacjentów z migotaniem przedsionków (arytmia serca);
• zapobiegania powstawaniu lub wtórnemu powstawaniu zakrzepów krwi po zawale mięśnia sercowego;
• zapobiegania powstawaniu skrzepów krwi po protezowaniu zastawek serca.

Jaki jest skład Warfin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest 3 mg lub 5 mg warfaryny sodowej w tabletce.

Inne składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelatyna, magnezu stearynian i barwniki: indygotyna (E 132) w tabletkach 3 mg (jasnoniebieskie), erytrozyna (E 127) w tabletkach 5 mg (różowe).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Warfin – jak stosować?

Pacjent otrzyma od lekarza, ze szpitala lub przychodni szczegółowe instrukcje dotyczące leczenia lekiem Warfin. Należy przyjmować lek Warfin dokładnie według zaleceń lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Bardzo ważne jest, aby systematycznie przeprowadzać badania laboratoryjne krwi. Dawka leku jest indywidualnie dostosowana dla pacjenta i może zmieniać się z dnia na dzień. Instrukcja dawkowania przedstawiona jest na karcie sprawdzania doustnego leczenia przeciwzakrzepowego. Z tej karty pacjent powinien dowiedzieć się o celu doustnego leczenia przeciwzakrzepowego i docelowym zakresie działania przeciwzakrzepowego leku (np. INR 2,0do 3,0, lub INR 2,5 do 3,5) oraz terminie następnego badania laboratoryjnego. Jest bezwzględnie koniecznym, aby przestrzegać instrukcji dawkowania i poddawać się badaniom laboratoryjnym.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent lub ktokolwiek inny zażył nadmierną dawkę leku Warfin, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania dalszych instrukcji. Jeśli została przyjęta duża dawka leku, można podać węgiel aktywowany w celu udzielenia pierwszej pomocy, jednak mimo to należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wywoływanie wymiotów nie powinno być stosowane jako środek pierwszej pomocy.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Warfin – czy mogę spożywać alkohol?

Zażywanie witaminy K ma wpływ na leczenie lekiem Warfin. Dlatego spożywanie produktów
zawierających witaminę K powinno być możliwie jak najbardziej równomierne podczas leczenia lekiem Warfin. Należy unikać nagłych zmian diety. Źródłem najbardziej bogatym w witaminę K są: warzywa zielone, liście i ziele.

Niektóre z nich są wymienione poniżej. Nie jest konieczne unikanie ich spożywania. Należy jednak unikać zmian w dziennych spożywanych ilościach tych produktów. Źródłami bogatymi w witaminę K są między innymi: liście szarłatu, awokado, brokuły, brukselka, kapusta, olej kanola, liście kolczocha jadalnego (chayote), szczypior, kolendra, skórka ogórka (ale nie ogórek bez skórki), endywia (cykoria), liście kapusty włoskiej, owoc kiwi, liście sałaty, liście mięty, gorczyca sarepska, oliwa z oliwek, pietruszka, groszek, orzeszki pistacjowe, wodorosty purpurowe, liście szpinaku, cebula wiosenna, fasola sojowa, olej sojowy, liście herbaty (ale nie herbata), rzepa lub rukiew (rzeżucha) wodna.

Sok żurawinowy i inne wyroby z żurawiny mogą zwiększać działanie warfaryny, dlatego należy unikać spożywania tych wyrobów podczas stosowania warfaryny.

Palenie może wpływać na skuteczność warfaryny. Może być konieczne częstsze monitorowanie INR w przypadku, gdy pacjent palił przez długi czas i rzuca palenie podczas terapii lekiem Warfin.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Warfin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lekarz powinien zadecydować czy można stosować lek Warfin podczas ciąży. Jeśli pacjentka planuje ciążę lub jest w ciąży podczas stosowania leku Warfin, musi skontaktować się z lekarzem, ponieważ
stosowanie leku Warfin podczas ciąży może być szkodliwe dla płodu.

Lek Warfin nie powinien być stosowany w pierwszym trymestrze i w ciągu ostatnich czterech tygodni ciąży, a jeśli to możliwe, należy unikać stosowania leku Warfin w trakcie całego okresu trwania ciąży poza wyjątkowymi okolicznościami pod nadzorem specjalisty.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Warfin

Ulotka Warfin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Warfin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Warfin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Warfin w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Warfin

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Warfin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

6 komentarzy do “Warfin”

  1. Jestem po przeszczepie wątroby. Kardiolog stwierdził skłonności do zatorowości płucnej . Od 3 miesięcy przyjmuję heparynę (Clexane 80mg – dwa razy dziennie) . Ponieważ miałem dosyć kłucia poprosiłem o przejście na tabletki . Kardiolog wybrał Warfin. Dwa miesiące temu zaczynałem od 3mg, a obecnie biorę 2x 5mg dziennie (równolegle przyjmuję Clexane 2x80mg). Badam INR dwa razy w tygodniu. Po zwiększeniu dawki INR na chwilę wzrasta, a później stabilizuje się na niższym poziomie. Przy przejściu na dawkę 10mg dziennie INR wzrósł do 1,62, po czym ostatnie dwa badania ustabilizowały się na poziomie ok.1,45.
    Nie mam już gdzie wstrzykiwać sobie heparyny( przyjąłem ponad 250 dawek). Nie wiem co robić. z kardiologiem będę miał kontakt dopiero w kwietniu.

    Odpowiedz
  2. Rysiek Jestem po operacji zastawki mitralnej. po operacji przez 3 lata .Bralem Warfin 5 , pozniej 3. Po Kadriowersi elek, Zmieniono mi tabletki na lepsze .To sa Atoris, Espiro,Xarelto.Bisokard ,Polprazol ,Fokusin ,Euthyrox.I mam Kaszel Paskudny Wieczorem suchy prawie do wymiotow.Rysie

    Odpowiedz
  3. Biore 8 mg (5+3) codziennie i wskaznik inr 2,4 i pod tym względem jest ok.ale mam zepsute zastawki musze korzystać z rajstop uciskowych.Z dietą jest różnie.Miałem zakrzepice żył dolnych,warfin biorę około 3 lat

    Odpowiedz
  4. biorę lek warfin i problem jest tego typu ,aktualnie jestem ponownie po zawale i na dodatek u córki w Irlandii,tutaj nie ma warfinu 5mg,3mg tylko 1mg,i 2x w tygodniu pobierają mi krew na INR,i teraz wyszła inna historia dostałam zamiennik polski acard na Aspirynę i po trzech miesiącach okazało się ,że mam głęboką anemię i nie mogli mi pobrać krwi,podali mi 1,5l krwi i inne wlewy i teraz 2x w tyg.chodzę na INR,nie mogą mi od 2ch m-cy ustabilizować INR na poziomie 2-3,czy to jest normalne,co 3 dni robię wynik i INR jest 1,2;przy 5tabl po 1 mg,podnoszą warfin do 6 tab po 1mg,wynik 1,4,od jutra mam brać 7x1mg,chyba skoczy 1,5wynik.W Polsce brałam wafin w 5mg +1,5 lub 2,czyli między 6a 7mg i lekarz szybko się uporał z dawkowaniem i wynik 2.4-2,8 a w Irlandii nie mogą dobrać, a były momenty,że podawano mi 8-9 mg i wtedy INR miałam aż 4,3,a nawet 4,4i robili przerwy po 2dni,no i oprócz tych leków,biorę 8 innych i jak ma mi żołądek wytrzymać,czy to jest normalne!!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Warfin. Podziel się doświadczeniami na forum.