Kogavant

Kogavant to lek zawierający substancję czynną o nazwie tikagrelor, która należy do grupy leków przeciwpłytkowych. Stosuje się go w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym u osób dorosłych, u których wystąpił zawał serca lub dławica piersiowa niestabilna. Lek ten pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego zawału serca lub udaru, albo zgonu z powodu choroby związanej z sercem lub naczyniami krwionośnymi. Kogavant jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Co to jest lek Atixarso
Atixarso zawiera substancję czynną o nazwie tikagrelor. Należy ona do grupy leków przeciwpłytkowych.

W jakim celu stosuje się lek Atixarso
Atixarso w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym (inny lek przeciwpłytkowy) stosuje się tylko u osób dorosłych, u których wystąpił:
– zawał serca (Atixarso, 60 mg, 90 mg) lub
– dusznica bolesna niestabilna (dusznica lub ból w klatce piersiowej, który nie jest odpowiednio kontrolowany) (Atixarso, 90 mg).
Lek zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego zawału serca lub udaru, albo zgonu z powodu choroby związanej z sercem lub naczyniami krwionośnymi.

Jak działa lek Atixarso
Atixarso wywiera wpływ na komórki nazywane płytkami krwi (także trombocytami). Płytki krwi to bardzo małe krwinki, które pomagają hamować krwawienie, skupiając się i zamykając niewielkie otwory w miejscu przecięcia lub uszkodzenia naczyń krwionośnych.
Jednakże płytki krwi mogą również tworzyć zakrzepy wewnątrz zmienionych chorobowo naczyń krwionośnych w sercu i w mózgu. Może to być bardzo niebezpieczne, ponieważ:
– zakrzep może całkowicie odciąć dopływ krwi – może to spowodować zawał serca (mięśnia sercowego) lub udar, albo
– zakrzep może spowodować częściową niedrożność naczyń krwionośnych prowadzących do serca – co zmniejsza dopływ krwi do serca i może spowodować ból w klatce piersiowej o zmieniającym się nasileniu (nazywany niestabilną dusznicą bolesną).

Atixarso pomaga hamować skupianie się płytek krwi, zmniejszając prawdopodobieństwo powstania zakrzepu, który może zmniejszyć przepływ krwi.

Skład

• Substancją czynną leku jest tikagrelor. Każda tabletka zawiera 60 mg lub 90 mg tikagreloru.

• Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki
Mannitol
Celuloza mikrokrystaliczna typ 102
Powidon K-25
Kroskarmeloza sodowa
Magnezu stearynian

Otoczka
Kogavant, 60 mg:
Hypromeloza 6 mPas (E464)
Tytanu dwutlenek (E 171)
Makrogol 400 (E 1521)
Żelaza tlenek czerwony (E 172)
Żelaza tlenek czarny (E 172).

Kogavant, 90 mg:
Hypromeloza 6 mPas (E464)
Tytanu dwutlenek (E 171)
Makrogol 400 (E 1521)
Żelaza tlenek żółty (E 172)
Talk.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jaką ilość leku przyjmować
Zawał serca (zawał mięśnia sercowego)
• Zazwyczaj stosowana dawka to 60 mg dwa razy na dobę. Należy kontynuować przyjmowanie leku Kogavant tak długo, jak zaleci to lekarz. Do leczenia podtrzymującego należy stosować dostępne na rynku tabletki 60 mg, ponieważ tabletki 90 mg nie można podzielić na równe części.

Dławica piersiowa niestabilna (ostry zespół wieńcowy)
• Dawka początkowa to 180 mg raz na dobę jako dawka pojedyńcza (dawka nasycająca). Dawka ta jest zazwyczaj podawana w szpitalu.
• Po dawce początkowej zazwyczaj stosowaną dawką jest jedna tabletka o mocy 90 mg przyjmowana dwa razy na dobę przez okres do 12 miesięcy, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
• Zaleca się, aby ten lek stosować codziennie o tej samej porze (np. jedna tabletka rano i jedna wieczorem).

Przyjmowanie leku Kogavant z innymi lekami hamującymi krzepnięcie krwi
Lekarz zazwyczaj zaleci jednoczesne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Jest to substancja obecna w wielu lekach zapobiegających krzepnięciu krwi. Lekarz poinformuje, jaką dawkę należy stosować (zazwyczaj od 75 do 150 mg na dobę).

Jak przyjmować lek Kogavant
• Tabletki można przyjmować w trakcie posiłku lub niezależnie od posiłku.
• Pacjent może sprawdzić, kiedy ostatni raz przyjął tabletkę leku Kogavant patrząc na blister. Na blistrze znajdują się nadruki przedstawiające słońce (dla dawek przyjmowanych rano) i księżyc (dla dawek wieczornych). Nadruki te wskazują pacjentom, kiedy przyjęli ostatnią dawkę.

Jak postępować w razie trudności z połykaniem tabletki
W razie trudności z połykaniem tabletki, można ją rozgnieść i wymieszać z wodą w następujący sposób:
• rozgnieść tabletkę na drobny proszek;
• wsypać proszek do pół szklanki wody;
• wymieszać i natychmiast wypić;
• aby upewnić się, że cały lek został zażyty, należy ponownie nalać pół szklanki wody, przepłukać i wypić.

Jeśli pacjent jest leczony w szpitalu, tabletka po rozpuszczeniu w wodzie może zostać podana przez rurkę donosową (zgłębnik nosowo-żołądkowy).

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Kogavant, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku. Może wystąpić zwiększone ryzyko krwawienia.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Nie zaleca się stosowania leku Kogavant podczas ciąży lub w przypadku możliwości zajścia w ciążę. Podczas stosowania leku kobiety powinny używać odpowiednich środków antykoncepcyjnych, aby nie zajść w ciążę.

Przed zastosowaniem tego leku należy poinformować lekarza o karmieniu piersią. Lekarz przedstawi korzyści i ryzyko związane ze stosowaniem leku Kogavant podczas karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Kogavant

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Kogavant (forum)

Stosujesz Kogavant? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Kogavant. Podziel się doświadczeniami na forum.