Konsultacja merytoryczna:

Igzelym

Co to jest lek Igzelym
Igzelym zawiera substancję czynną o nazwie tikagrelor. Należy ona do grupy leków przeciwpłytkowych.

W jakim celu stosuje się lek Igzelym
Igzelym w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym (inny lek przeciwpłytkowy) stosuje się tylko u osób dorosłych, u których wystąpił:
• zawał serca, ponad rok temu
Dodatkowo dla leku Igzelym, 90 mg, tabletki powlekane:
• niestabilna dusznica bolesna (dusznica lub ból w klatce piersiowej, który nie jest odpowiednio kontrolowany).

Lek Igzelym zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego zawału serca lub udaru lub zgonu z powodu choroby związanej z sercem lub naczyniami krwionośnymi.

Jak działa lek Igzelym
Igzelym wywiera wpływ na komórki nazywane płytkami krwi (tzw. trombocyty). Płytki krwi to bardzo małe krwinki, które pomagają hamować krwawienie, skupiając się i zamykając niewielkie otwory w miejscu przecięcia lub uszkodzenia naczyń krwionośnych.
Jednakże płytki krwi mogą również tworzyć zakrzepy wewnątrz zmienionych chorobowo naczyń krwionośnych w sercu i w mózgu. Może to być bardzo niebezpieczne, ponieważ:
• zakrzep może całkowicie odciąć dopływ krwi – może to spowodować zawał serca (zawał mięśnia sercowego) lub udar mózgu lub
• zakrzep może spowodować częściową niedrożność naczyń krwionośnych prowadzących do serca, co zmniejsza dopływ krwi do serca i może spowodować ból w klatce piersiowej o zmieniającym się nasileniu (tzw. niestabilna dusznica bolesna).
Igzelym pomaga hamować zlepianie się płytek krwi. Zmniejsza to prawdopodobieństwo powstania zakrzepu, który może zmniejszyć przepływ krwi.

Jaki jest skład Igzelym, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest tikagrelor.
Każda tabletka powlekana zawiera 60 mg lub 90 mg tikagreloru.

• Pozostałe składniki to:
Rdzeń: mannitol, wapnia wodorofosforan dwuwodny, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana (kukurydziana), talk, sodu stearylofumaran.

Otoczka: alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E 171, glicerolu monokaprylokapronian, sodu laurylosiarczan i dla:
Igzelym, 60 mg, tabletki powlekane: tlenek żelaza czerwony (E 172), tlenek żelaza czarny (E 172).
Igzelym, 90 mg, tabletki powlekane: tlenek żelaza żółty (E 172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Igzelym – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jaką ilość leku należy stosować
Igzelym, 60 mg, tabletki powlekane (tikagrelor)
• zazwyczaj stosowana dawka leku to jedna tabletka powlekana 60 mg dwa razy na dobę. Należy kontynuować przyjmowanie leku Igzelym tak długo, jak długo będzie to zalecane przez lekarza;
• zaleca się, aby lek stosować codziennie o tej samej porze (np. jedna tabletka powlekana rano i jedna wieczorem).

Igzelym, 90 mg, tabletki powlekane (tikagrelor)
• dawka początkowa to dwie tabletki powlekane przyjmowane jednocześnie (dawka nasycająca wynosząca 180 mg). Ta dawka jest zazwyczaj podawana w szpitalu;
• po przyjęciu dawki początkowej stosowana zazwyczaj dawka leku to jedna tabletka powlekana 90 mg przyjmowana dwa razy na dobę przez okres maksymalnie 12 miesięcy, chyba że lekarz zaleci inaczej;
• zaleca się, aby lek stosować codziennie o tej samej porze (np. jedna tabletka powlekana rano i jedna wieczorem).

Przyjmowanie leku Igzelym z innymi lekami hamującymi krzepnięcie krwi
Lekarz zazwyczaj zaleci jednoczesne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Jest to substancja
obecna w wielu lekach zapobiegających krzepnięciu krwi. Lekarz poinformuje, jaką dawkę należy stosować (zazwyczaj od 75 do 150 mg na dobę).

Jak stosować lek Igzelym
• Tabletki powlekane można przyjmować w trakcie posiłku lub niezależnie od posiłku.
• Pacjent może sprawdzić, kiedy ostatni raz przyjął tabletkę powlekaną leku Igzelym, patrząc na blister. Na blistrze znajdują się nadruki przestawiające słońce (dla dawek przyjmowanych rano) i księżyc (dla dawek wieczornych). Nadruki te wskazują pacjentom, kiedy przyjęli ostatnią dawkę.

Jak postępować w razie trudności z połykaniem tabletki
W razie trudności z połykaniem tabletki, można ją rozgnieść i wymieszać z wodą w następujący sposób:
• rozgnieść tabletkę na drobny proszek;
• wsypać proszek do pół szklanki wody;
• wymieszać i natychmiast wypić;
• aby upewnić się, że cały lek został zażyty, należy ponownie napełnić tę samą szklankę wodą do połowy, przepłukać i wypić.
Jeśli pacjent jest leczony w szpitalu, tabletka po rozpuszczeniu w wodzie może zostać podana przez rurkę donosową (zgłębnik nosowo-żołądkowy).

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania dawki leku Igzelym większej niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku. Może wystąpić zwiększone ryzyko krwawienia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Igzelym – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki powlekane można przyjmować w trakcie posiłku lub niezależnie od posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Igzelym w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Igzelym podczas ciąży ani w przypadku możliwości zajścia w ciążę. Podczas stosowania leku kobiety powinny używać odpowiednich środków antykoncepcyjnych, aby nie zajść w ciążę.

Przed zastosowaniem tego leku należy poinformować lekarza o karmieniu piersią. Lekarz przedstawi korzyści i ryzyko związane ze stosowaniem leku Igzelym podczas karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Igzelym

Mylan Ireland Limited

Ulotka Igzelym – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Igzelym, 60 mg, tabletki powlekane (tikagrelor)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 239.07 KB


Igzelym, 90 mg, tabletki powlekane (tikagrelor)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 239.35 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Igzelym m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Igzelym, 60 mg, tabletki powlekane (tikagrelor)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 524.05 KB


Igzelym, 90 mg, tabletki powlekane (tikagrelor)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 523.44 KB

Cena - ile kosztuje Igzelym?

Cena Igzelym i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Igzelym.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Igzelym? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz