Azitrolek

Azitrolek to antybiotyk z grupy makrolidów, którego substancją czynną jest azytromycyna. Jest stosowany w leczeniu różnych rodzajów zakażeń bakteryjnych, takich jak zapalenie zatok, gardła, migdałków, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz zakażenia cewki moczowej i szyjki macicy. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Azytromycyna jest antybiotykiem należącym do grupy zwanej makrolidami. Stosowana jest w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie.

Lek przepisywany jest zwykle do leczenia:
– zakażeń w obrębie klatki piersiowej, takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc,
– zakażeń migdałków podniebiennych, gardła i zatok,
– zakażenia ucha,
– zakażeń skóry i tkanek miękkich (z wyjątkiem zakażeń ran oparzeniowych),
– zakażeń cewki moczowej i szyjki macicy wywołanego przez chlamydie.

Lek dostępny jest w postaci pojedynczych łyżek dozujących. Każda łyżka zawiera granulat z lekiem

Skład

Substancją czynną jest azytromycyna dwuwodna w ilości odpowiadającej 500 mg azytromycyny na łyżce.

Pozostałe składniki to: guma gellan, sacharoza sproszkowana, aromat śmietankowo-karmelowy, aspartam (E951), sodu fosforan bezwodny, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha i mannitol.

W skład aromatu śmietankowo-karmelowego wchodzą substancje smakowe i zapachowe identyczne z naturalnymi, substancje smakowe i zapachowe pochodzenia naturalnego, maltodekstryna ziemniaczana (zawierająca glukozę i siarczyn), guma arabska, triacetyna i maltol.

Dawkowanie

Dzieci i młodzież o masie ciała powyżej 45 kg oraz dorośli, w tym pacjenci w podeszłym wieku
§ Zakażenia w obrębie klatki piersiowej, migdałków, zatok, uszu, skóry i tkanek miękkich: 500 mg
raz na dobę przez 3 doby. Należy stosować jedną łyżkę leku Azitrolek 500 mg na dobę.
§ Zakażenie cewki moczowej i szyjki macicy: 1000 mg jednorazowo. Należy przyjąć dwie łyżki
leku Azitrolek 500 mg, jako dawkę pojedynczą

Lek przyjmuje się (podaje się) doustnie.
Należy go stosować raz na dobę, każdego dnia o tej samej porze.
Lek można przyjmować (podawać) niezależnie od posiłków.

1. Otworzyć aluminiową torebkę, przecinając nożyczkami jej bok wzdłuż pofałdowanej krawędzi. Unikać uszkodzenia znajdującej się w środku łyżki. Wyjąć łyżkę z pojedynczego opakowania. Po otwarciu torebki mogą być widoczne małe ilości proszku, ale nie ma to żadnego wpływu na działanie leku. Każda łyżka dozująca zawiera lek w postaci granulatu. Przykrywa ją perforowana folia. Folii nie należy usuwać!

2. Łyżkę trzymaną za trzonek należy powoli zanurzyć w szklance przegotowanej wody lub butelkowanej wody niegazowanej.

3. Pozostawić łyżkę w wodzie na co najmniej 30 sekund. Po tym czasie granulat na łyżce zmieni się w papkę.

4. Wyjąć łyżkę z wody i usunąć folię. Całą papkę należy natychmiast połknąć. Jeśli papkę podaje się dziecku lub osobie w podeszłym wieku, należy upewnić się, że pacjent pozostaje w pozycji wyprostowanej, aby nie dopuścić do zakrztuszenia. Należy pozwolić na powolne połknięcie leku.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjmie zbyt dużą ilość leku, może to spowodować nudności lub wymioty. Mogą również wystąpić inne działania niepożądane, takie jak czasowa głuchota i biegunka. W takim przypadku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub udać się do najbliższego szpitala. Jeśli to możliwe, należy zabrać ze sobą opakowanie po leku, aby pokazać lekarzowi, jaki lek zażył pacjent.

Jedzenie i picie (alkohol)

Jedzenie lub picie nie wpływa na działanie leku.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Azitrolek może przedostać się do organizmu dziecka znajdującego się w łonie matki lub wraz z mlekiem podczas karmienia piersią. Dlatego leku nie należy stosować w czasie ciąży ani karmienia piersią, chyba że lekarz specjalnie to zaleci. Mleko ściągane w trakcie leczenia i przez 2 dni po jego zakończeniu należy niszczyć.

Ulotka Azitrolek


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Azitrolek (forum)

Stosujesz Azitrolek? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Azitrolek”

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Azitrolek. Podziel się doświadczeniami na forum.