ANTYBIOTYKI
LEKI DERMATOLOGICZNE
LEKI DLA KOBIET
LEKI GASTROLOGICZNE
LEKI NEUROLOGICZNE
LEKI PULMONOLOGICZNE
LEKI UROLOGICZNE
SUBSTANCJA CZYNNA:
Cefotaksym
TARCEFOKSYM - INFORMACJE I OPINIE O LEKU
Na tej stronie znajdują się informacje o leku TARCEFOKSYM. Znajduje się tutaj pełny opis leku, informacje o tym jak działa ten lek, w tym wskazania do stosowania leku. Dowiecie się Państwo jak prawidłowo stosować ten lek oraz jakie jest zalecane dawkowanie. Ponadto na stronie produktu zawarte zostały następujące informacje: skład leku (substancje czynne i pomocnicze), objawy i zalecenia w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku - przedawkowanie, informacje na temat przyjmowania leku razem pokarmami i napojami (jedzenie, picie - alkohol), wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - stosowanie w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.
Bardziej dociekliwi pacjenci mogą ściągnąć pełną ulotkę leku TARCEFOKSYM w formacie pdf - ulotka leku zawiera dodatkowe informacje, których nie zdołaliśmy umieścić na portalu m.in.: interakcje z innymi lekami, możliwe działania niepożądane, przeciwwskazania - czyli, kiedy nie stosować leku, jak przechowywać lek, zawartość opakowania, informacje o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przerwanie stosowania leku, pominięcie dawki oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Wraz z ulotką dla pacjentów, udostępniliśmy możliwość pobrania charakterystyki produktu leczniczego (CHPL), która jest profesjonalnym dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego i pracowników aptek (lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów itp.). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje m.in.: właściwości farmakologiczne, szczegółowe dane kliniczne, dane farmaceutyczne.
Pod dokumentami znajduje się lista zamienników. Są to produkty lecznicze zawierające co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany lek - znajdź odpowiednik. Zaimplementowaliśmy narzędzie umożliwiające wyszukanie leku w najbliższej aptece, sprawdzenie dostępności i zarezerwowanie go. Istnieje także możliwość sprawdzenia ceny leku, poziomu refundacji oraz weryfikacji, czy wymagana jest recepta, czy też lek dostępny jest bez recepty - zarezerwuj w aptece. Na końcu tej strony znajdują się opinie pacjentów stosujących ten lek (forum o lekach).
CO TO JEST I JAK DZIAŁA TARCEFOKSYM? – OPIS I WSKAZANIA
Tarcefoksym zawiera jako substancję czynną cefotaksym, który należy do antybiotyków cefalosporynowych. Cefotaksym działa bakteriobójczo na wiele bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.
Tarcefoksym jest wskazany w leczeniu ciężkich zakażeń, wywołanych przez bakterie wrażliwe na cefotaksym.
– Zakażenia dolnych dróg oddechowych: zwłaszcza ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, bakteryjne zapalenie płuc, ropień płuc.
– Zakażenia dróg moczowych: np. ostre i przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie pęcherza, bezobjawowy bakteriomocz.
– Niepowikłana rzeżączka w przypadku uczulenia na penicyliny lub oporności (szczepy Neisseria gonorrhoeae wytwarzające penicylinazę).
– Zakażenia w położnictwie i ginekologii.
– Zakażenia narządów jamy brzusznej: np. zakażenie otrzewnej.
– Zakażenia skóry i tkanek miękkich: np. zapalenie tkanki łącznej, zakażenie ran.
– Zakażenia kości i szpiku: np. zapalenie szpiku, septyczne zapalenie stawów.
– Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
– Zapobiegawczo przed zabiegami chirurgicznymi, szczególnie w obrębie jamy brzusznej, przewodu pokarmowego, dróg moczowo-płciowych, podczas cesarskiego cięcia, jeśli istnieje ryzyko zakażenia bakteryjnego.
SKŁAD TARCEFOKSYM, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?
Substancją czynną leku jest cefotaksym (w postaci soli sodowej cefotaksymu).
Jedna fiolka zawiera 1 g lub 2 g cefotaksymu w postaci soli sodowej.
Lek nie zawiera innych składników.
JAKIE JEST DAWKOWANIE TARCEFOKSYM? – INSTRUKCJA STOSOWANIA
Dokładny sposób dawkowania w poniższej ulotce lub charakterystyce.
PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI TARCEFOKSYM, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE
Ponieważ Tarcefoksym będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę, jest mało prawdopodobne podanie niewłaściwej dawki. Jeśli jednak pacjent sądzi, że podano mu zbyt dużą dawkę leku, powinien niezwłocznie powiedzieć o tym lekarzowi.
STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM
Brak informacji na temat związku stosowania leku Tarcefoksym z jedzeniem i piciem.
Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.
CZY MOŻNA STOSOWAĆ TARCEFOKSYM W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?
W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy
planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że może być w ciąży.
Należy unikać stosowania leku Tarcefoksym w okresie ciąży, chyba, że lekarz uzna zastosowanie leku za bezwzględnie konieczne.
ULOTKA LEKU TARCEFOKSYM – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE


CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – TARCEFOKSYM CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

