Uprox XR

Uprox XR to lek na receptę, który zawiera substancję czynną tamsulozynę. Jest to lek, który działa na układ moczowy i hormony płciowe, łagodząc objawy przerostu prostaty oraz rozkurczając mięśnie gładkie gruczołu krokowego i cewki moczowej. Stosowany jest w leczeniu objawów z dolnych dróg moczowych związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancją czynną leku Uprox XR jest tamsulosyna. Tamsulosyna jest wybiórczym antagonistą receptora adrenergicznego typu alfa1A/1D. Tamsulosyna zmniejsza napięcie mięśni gładkich gruczołu krokowego i cewki moczowej, ułatwiając przepływ moczu przez cewkę i oddawanie moczu. Ponadto tamsulosyna zmniejsza uczucie parcia na mocz.

Uprox XR jest stosowany w leczeniu objawów z dolnych dróg moczowych związanych z powiększeniem gruczołu krokowego (łagodny rozrost gruczołu krokowego). Do tych objawów można zaliczyć trudności w oddawaniu moczu (słaby strumień), oddawanie moczu kroplami, parcie na mocz oraz zwiększoną częstość oddawania moczu zarówno w nocy, jak i w dzień.

Skład

– Substancją czynną leku jest tamsulosyna w postaci tamsulosyny chlorowodorku.

– Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki:
Hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, karbomer, krzemionka koloidalna bezwodna, żelaza tlenek czerwony (E 172), magnezu stearynian.

Otoczka tabletki:
celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza, karbomer, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to 1 tabletka raz na dobę. Lek Uprox XR można przyjmować niezależnie od posiłku, najlepiej o tej samej porze każdego dnia.

Tabletkę należy połknąć w całości i nie należy jej rozgryzać ani żuć.

Zazwyczaj Uprox XR jest przepisywany w celu stosowania go przez długi czas. Wpływ na pęcherz i oddawanie moczu utrzymuje się podczas długotrwałego stosowania leku Uprox XR.

Przedawkowanie

Przyjęcie zbyt wielu tabletek leku Uprox XR może prowadzić do niepożądanego obniżenia ciśnienia krwi i zwiększenia częstości uderzeń serca z uczuciem osłabienia. W przypadku przyjęcia zbyt wielu tabletek leku Uprox XR należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Uprox XR można zażywać niezależnie od posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Uprox XR nie jest wskazany do stosowania u kobiet.

Donoszono o przypadkach zaburzeń wytrysku nasienia u mężczyzn. Oznacza to, że nasienie nie wypływa przez cewkę moczową, tylko cofa się do pęcherza (wytrysk wsteczny) lub objętość ejakulatu (nasienia) jest zmniejszona lub nie dochodzi do wytrysku. Zjawisko to nie stanowi zagrożenia.

Ulotka Uprox XR

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Uprox XR (forum)

Stosujesz Uprox XR? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

4 komentarze do “Uprox XR”

  1. Żaden nonsens, lekarze nie reagują na takie uwagi, twierdzą, że jest dobry i trzeba brać!.. i ludzie biorą. Zna Pani powiedzenie, że tonący brzytwy się chwyta. Podobnie pacjent zawsze ma nadzieję, że zacznie działać. Więc kto popełnia ten „nonsens” pacjent czy lekarz? Przypuszczam, że jest Pani właśnie lekarzem pisząc te ironiczne „smacznego”. Takie są realia w Polsce, chyba że Pani jest lekarzem z kosmosu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Uprox XR. Podziel się doświadczeniami na forum.