Konsultacja merytoryczna:

Unisol

Unisol jest stosowany u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym (łagodnym rozrostem gruczołu krokowego) – nienowotworowym rozrostem gruczołu krokowego spowodowanym nadmiernym wytwarzaniem hormonu, zwanego dihydrotestosteronem.

Lek Unisol stanowią połączenie dwóch różnych leków: dutasterydu i tamsulosyny. Dutasteryd należy do grupy leków zwanych inhibitorami enzymu 5-alfa-reduktazy, a tamsulosyna do grupy leków zwanych antagonistami receptorów alfa adrenergicznych.

Powiększenie gruczołu krokowego może prowadzić do wystąpienia problemów w oddawaniu moczu, takich, jak utrudnione oddawanie moczu i częstsze oddawanie moczu. Może wystąpić również zwolnienie przepływu moczu i słaby strumień moczu. W przypadku niepodjęcia leczenia może nastąpić całkowite zablokowanie przepływu moczu (ostre zatrzymanie moczu). Taka sytuacja wymaga natychmiastowego rozpoczęcia leczenia. W niektórych przypadkach potrzebny jest zabieg chirurgiczny, mający na celu usunięcie gruczołu krokowego lub zmniejszenie jego wielkości.

Dutasteryd zmniejsza wytwarzanie hormonu zwanego dihydrotestosteronem, co powoduje zmniejszenie gruczołu krokowego i złagodzenie objawów. Poprzez takie działanie dutasteryd zmniejsza ryzyko ostrego zatrzymania moczu i konieczności interwencji chirurgicznej.

Działanie tamsulosyny polega na rozluźnianiu mięśni w obrębie gruczołu krokowego, co ułatwia przepływ moczu i powoduje szybkie złagodzenie objawów.

Skład

Substancjami czynnymi leku są dutasteryd i tamsulosyny chlorowodorek. Każda kapsułka twarda zawiera 0,5 mg dutasterydu i 0,4 mg tamsulosyny chlorowodorku (co odpowiada 0,367 mg tamsulosyny).

Pozostałe składniki to:
Osłonka kapsułki twardej:
Żelaza tlenek czarny (E 172)
Żelaza tlenek czerwony (E 172)
Tytanu dwutlenek (E 171)
Żelaza tlenek żółty (E 172)
Żelatyna

Zawartość kapsułki miękkiej z dutasterydem
Glikolu propylenowego monokaprylan, typ II
Butylohydroksytoluen (E 321)

Osłonka kapsułki miękkiej:

Żelatyna
Glicerol
Tytanu dwutlenek (E171)
Triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych (o średniej długości łańcucha)
Lecytyna (może zawierać olej sojowy)

Peletki z tamsulosyną
Kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), dyspersja 30% (zawiera sodu
laurylosiarczan oraz polisorbat 80)
Celuloza mikrokrystaliczna
Dibutylu sebacynian
Polisorbat 80
Krzemionka koloidalna uwodniona
Wapnia stearynian

Tusz czarny
Szelak
Żelaza tlenek czarny (E172)
Glikol propylenowy
Amonowy wodorotlenek stężony
Potasu wodorotlenek.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Unisol – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Nieregularne przyjmowanie leku może mieć wpływ na wyniki kontrolne stężenia PSA. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Ile leku należy stosować
Zalecana dawka leku to jedna kapsułka przyjmowana raz na dobę, 30 minut po tym samym
posiłku każdego dnia.

Jak przyjmować lek
Kapsułkę należy połknąć w całości popijając wodą. Kapsułek nie należy rozgryzać ani otwierać.
Kontakt z zawartością kapsułek może spowodować ból w jamie ustnej lub ból gardła.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana ilości kapsułek leku Unisol należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Unisol – czy mogę spożywać alkohol?

Unisol należy przyjmować 30 minut po tym samym posiłku każdego dnia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Unisol w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przyjmowanie leku Unisol przez kobiety jest przeciwwskazane.

Kobietom w ciąży (lub mogącym być w ciąży) nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek.
Dutasteryd jest wchłaniany przez skórę i może zaburzyć rozwój dziecka płci męskiej. Szczególne ryzyko istnieje w trakcie pierwszych 16 tygodni ciąży.

Należy stosować prezerwatywę podczas stosunku płciowego. Stwierdzono obecność dutasterydu w nasieniu mężczyzn stosujących Unisol. Jeśli partnerka jest w ciąży lub może być w ciąży należy unikać narażania jej na kontakt z nasieniem.

Wykazano, że Unisol powoduje zmniejszenie liczby plemników, objętości nasienia i ruchliwości plemników. Może to prowadzić do zmniejszenia płodności u mężczyzn.

– Jeśli kobieta w ciąży miała kontakt z lekiem Unisol, należy skontaktować się z lekarzem.

Ulotka Unisol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Unisol, 0,5 mg + 0,4 mg, kapsułki twarde (dutasteridum + tamsulosini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 212.71 KB

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Unisol m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Unisol, 0,5 mg + 0,4 mg, kapsułki twarde (dutasteridum + tamsulosini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 278.58 KB

Cena - ile kosztuje Unisol?

Cena Unisol i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Unisol.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Unisol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Weleda olejek pielęgnacyjny do włosów (Opakowanie: 50 ml)Weleda olejek pielęgnacyjny do włosów (Opakowanie: 50 ml) to czysty olejek roślinny przeznaczony do intensywnej pielęgnacji włosów kruchym, łamliwych i suchych. Nadaje im zdrowy połysk, odżywia i regeneruje.Efekt działania Weleda olejek pielęgnacyjny do włosów (Opakowanie: 50 ml)Weleda olejek pielęgnacyjny do włosów (Opakowanie: 50 ml)…

Zastosowanie Deflegmin tabletki (Opakowanie: 20 )Deflegmin tabletki (Opakowanie: 20 ) to produkt leczniczy do stosowania przy stanach zapalnych oskrzeli i płuc, w których pojawia się zaleganie wydzieliny. Preparat ma działanie wykrztuśne: ułatwia odkrztuszanie i upłynnia wydzielinę, przyspieszając powrót do zdrowia.
Efekt działania Deflegmin tabletki (Opakowanie: 20 )Deflegmin tabletki (Opakowanie: 20 ) zawiera ambroksol – substancję stosowaną w przypadku nadmiernej produkcji wydzieliny w drogach oddechowych, co ma miejsce najczęś…

Zastosowanie Prel Red plaster rozgrzewający (Opakowanie: 3 )Prel Red plaster rozgrzewający (Opakowanie: 3 ) to hydrożelowy plaster rozgrzewający z kapsaicyną i salicylanem glikolu.

Produkt, oparty na innowacyjnej formule Hydronique® (będącej nośnikiem substancji rozgrzewających) może być stosowany w okolicach krzyża, karku lub pleców.

Hydrożelowa formuła sprawia, że jest on łatwy w użyciu, lepiej przylega do skóry oraz
w…

Zastosowanie La Roche Posay Posthelios balsam po opalaniu (Opakowanie: 200 ml)La Roche Posay Posthelios balsam po opalaniu (Opakowanie: 200 ml) nawilża i odbudowuje film hydrolipidowy skóry po ekspozycji na słońce. Dodatkowo, stosowany regularnie przedłuża opaleniznę. Dzięki konsystencji żelu jest łatwy w zastosowaniu - łatwo rozprowadza się na skórze.Efekt działania La Roche Posay Posthelios balsam po opalaniu (Opakowanie: 200 ml)La Roche Posay…

Zastosowanie Acidolac Junior misie tabletki o smaku truskawkowym (Opakowanie: 20 )Acidolac Junior misie tabletki o smaku truskawkowym (Opakowanie: 20 ) chroni układ pokarmowy dzieci i dorosłych. Zawiera bakterie kwasu mlekowego, które przywracają naturalną florę bakteryjną jelit. Wspiera naturalne mechanizmu układu odpornościowego.
Efekt działania Acidolac Junior misie tabletki o smaku truskawkowym (Opakowanie: 20 )Acidolac Junior misie tabletki o smaku truskawkowym (Opakowanie: 20 ) wspiera funkcjonowanie jelit i zapobiega takim dolegliwościom…