Konsultacja merytoryczna:

Proxacin 250 / 500

Substancją czynną leków Proxacin 250 i Proxacin 500 jest cyprofloksacyna – antybiotyk z grupy fluorochinolonów.

Cyprofloksacyna działa niszcząc bakterie powodujące zakażenia. Działa tylko na określone szczepy bakterii.

Dorośli
Lek Proxacin 250 i Proxacin 500 jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu następujących zakażeń bakteryjnych:
– zakażenia układu oddechowego;
– długotrwałe lub nawracające zakażenia ucha lub zatok;
– zakażenia układu moczowego;
– zakażenia jąder lub kanalików nasiennych;
– zakażenia narządów płciowych u kobiet;
– zakażenia układu pokarmowego oraz zakażenia wewnątrz jamy brzusznej;
– zakażenia skóry i tkanek miękkich;
– zakażenia kości i stawów;
– zapobieganie zakażeniom wywoływanym przez bakterię Neisseria meningitidis;
– po narażeniu na wdychanie pałeczek wąglika.

Cyprofloksacynę można stosować w leczeniu pacjentów z neutropenią z gorączką, która przypuszczalnie jest skutkiem zakażenia bakteryjnego.

Jeśli zakażenie jest ciężkie lub wywołane przez więcej niż jeden rodzaj bakterii, lekarz może zalecić dodatkowy antybiotyk, do zastosowania razem z lekiem Proxacin 250 lub Proxacin 500.

Dzieci i młodzież
Lek Proxacin 250 i Proxacin 500 jest stosowany u dzieci i młodzieży, pod specjalistyczną kontrolą lekarską, w leczeniu następujących zakażeń bakteryjnych:
– zakażenia płuc i oskrzeli u dzieci i młodzieży chorych na mukowiscydozę;
– powikłane zakażenia układu moczowego, w tym zakażenia nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek);
– po narażeniu na wdychanie pałeczek wąglika.

Lek Proxacin 250 i Proxacin 500 może również być zastosowany do leczenia innych ciężkich zakażeń u dzieci i młodzieży, jeśli lekarz uzna to za konieczne.

Jaki jest skład Proxacin 250 / 500, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest cyprofloksacyny chlorowodorek. Jedna tabletka zawiera 250 mg cyprofloksacyny (w postaci cyprofloksacyny chlorowodorku).

– Pozostałe składniki to: skrobia żelowana, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna uwodniona, magnezu stearynian, kroskarmeloza sodowa, hypromeloza, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Proxacin 250 / 500 – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lekarz wyjaśni dokładnie, jaką dawkę leku Proxacin 250 lub Proxacin 500 należy stosować, jak często przyjmować lek i jak długo kontynuować leczenie. Będzie to zależało od rodzaju zakażenia i jego ciężkości.

Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują problemy z nerkami, ponieważ może być konieczna zmiana dawki.

Leczenie trwa zwykle od 5 do 21 dni, ale w ciężkich zakażeniach może być dłuższe.

Tabletki należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości co do liczby stosowanych tabletek i sposobu przyjmowania leku Proxacin 250 i Proxacin 500 należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

– Tabletki należy połykać, popijając dużą ilością płynu, np. szklanką wody. Tabletek nie należy rozgryzać, ponieważ mają nieprzyjemny smak.
– Najlepiej przyjmować tabletki mniej więcej o tej samej porze każdego dnia.
– Tabletki można przyjmować w porze posiłku lub między posiłkami – patrz punkt: „Stosowanie leku Proxacin 250 i Proxacin 500 z jedzeniem i piciem”.
– Należy pamiętać, aby podczas całego okresu leczenia lekiem Proxacin 250 i Proxacin 500 pić dużo płynów.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent zastosował dawkę większą niż zalecana, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. W miarę możliwości należy wziąć ze sobą tabletki lub opakowanie, aby pokazać je lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Proxacin 250 / 500 – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy w czasie przyjmowania tabletki jeść ani pić żadnych produktów nabiałowych (takich jak mleko, jogurt) ani napojów z dodatkiem wapnia (np. sok pomarańczowy wzbogacony w wapń), ponieważ może to wpływać na osłabienie działania leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Proxacin 250 / 500 w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Najlepiej unikać stosowania leku Proxacin 250 i Proxacin 500 w czasie ciąży.

Nie należy przyjmować leku Proxacin 250 i Proxacin 500 podczas karmienia piersią, ponieważ cyprofloksacyna przenika do mleka matki i może być szkodliwa dla dziecka.

Ulotka Proxacin 250 / 500 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

PROXACIN 250, PROXACIN 500, 250 mg; 500 mg, tabletki powlekane (Ciprofloxacinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 37 razy

Rozmiar plku 137.92 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Proxacin 250 / 500 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

PROXACIN 250, PROXACIN 500, 250 mg; 500 mg, tabletki powlekane (Ciprofloxacinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 16 razy

Rozmiar plku 252.45 KB

Cena - ile kosztuje Proxacin 250 / 500?

Cena Proxacin 250 / 500 i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Proxacin 250 / 500.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Proxacin 250 / 500? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Luvos Heilerde Hydro Booster&clean Maske 2+7,5ml (Opakowanie: 1 op.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

Zastosowanie Aesculan maść na hemoroidy (Opakowanie: 30 g)Aesculan maść na hemoroidy (Opakowanie: 30 g) to maść z kasztanowca na hemoroidy, przeznaczona do stosowania przy hemoroidach odbytu. Łagodzi ból i uczucie pieczenia, swędzenie.

Maść z kasztanowca na hemoroidy wzmacnia naczynia krwionośne i uszczelnia je, zmniejszając dolegliwości. Postać maści dodatkowo natłuszcza i nawilża tkankę.Efekt działania Aesculan maść na hemoroidy (Opakowanie: 30 g)Aesculan maść…

Zastosowanie Proktis-M PLUS maść (Opakowanie: 30 g)Proktis-M PLUS maść (Opakowanie: 30 g) to maść wspomagająca regenerację uszkodzonej błony śluzowej w okolicach odbytu. Nawilża i łagodzi stany zapalne przy hemoroidach, przetokach i szczelinach odbytu. Delikatnie natłuszcza i chroni przed dalszymi uszkodzeniami.
Efekt działania Proktis-M PLUS maść (Opakowanie: 30 g)Proktis-M PLUS maść (Opakowanie: 30 g) przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek okolic odbytu w wyniku: zabiegów chirurgicznych, pęknięć czy…

Zastosowanie Lipancrea 8000 (Opakowanie: 50 )Lipancrea 8000 (Opakowanie: 50 ) to produkt leczniczy zawierający pankreatynę – mieszaninę wieprzowych enzymów trzustkowych, które zastępują endogenne enzymy odpowiadające za trawienie substancji odżywczych dostarczanych w pożywieniu. Może być stosowany w przypadku zaburzeń funkcjonowania trzustki.
Efekt działania Lipancrea 8000 (Opakowanie: 50 )Lipancrea 8000 (Opakowanie: 50 ) zawiera pankreatynę, na którą składają się: lipaza, amylaza i proteaza. Odpowiadają one za trawienie odpowiednio: tłuszczy, węglowodanó…

Zastosowanie Pyrantelum Medana zawiesina doustna 0,25g/5ml (Opakowanie: 15 ml)Pyrantelum Medana zawiesina doustna 0,25g/5ml (Opakowanie: 15 ml) jest lekiem przeciwpasożytniczym dla dzieci i dorosłych. Służy leczeniu zakażeń owsikami jelitowymi.

W sposób łagodny usuwa pasożyty z układu pokarmowego – zarówno te w postaci dojrzałej, jak i larw.
Efekt działania Pyrantelum Medana zawiesina doustna 0,25g/5ml (Opakowanie: 15 ml)Pyrantelum Medana zawiera pyrantel –…