Dopamin Admeda 200 to lek w postaci koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji. Substancją czynną leku jest dopaminy chlorowodorek. Lek jest stosowany w celu wyrównania zmniejszonej perfuzji hemodynamicznej w stanie wstrząsu związanego z ostrym zawałem serca, niewydolnością serca, hipowolemią, operacją kardiologiczną i innymi zabiegami operacyjnymi, urazem, posocznicą endotoksyczną lub anafilaksją. Jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje o leku Dopamin Admeda 200 z ulotki dla pacjenta. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania (kompletna ulotka leku i charakterystyka produktu w pliku PDF) oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.
Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.
Jak działa lek Dopamin Admeda 200 i jakie są wskazania do stosowania?
Dopamina jest substancją należącą do grupy amin katecholowych. Zakres jej działania zależy od dawki.
W małych dawkach rozszerza naczynia krwionośne nerek i krezki.
Dopamina powoduje:
– zwiększenie objętości wyrzutowej i pojemności minutowej serca, dzięki zwiększaniu kurczliwości mięśnia sercowego;
– zwiększenie przepływu krwi przez naczynia wieńcowe, mózgowe i krezkowe, zwiększenie przepływu krwi przez nerki ze zwiększeniem wydzielania moczu i wydalania sodu i potasu;
– zmniejszenie lub brak zmian oporu obwodowych naczyń krwionośnych – w przypadku stosowania małych dawek;
– podwyższenie oporu obwodowych naczyń krwionośnych – w przypadku stosowania dużych dawek.
Wskazania do stosowania Dopamin Admeda 200:
Wyrównywanie zmniejszonej perfuzji hemodynamicznej w stanie wstrząsu związanego z ostrym zawałem serca (wstrząs kardiogenny), niewydolnością serca, hipowolemią, operacją kardiologiczną i innego rodzaju zabiegami operacyjnymi, urazem, posocznicą endotoksyczną (wstrząs septyczny) lub anafilaksją, a także do stosowania w stanie zagrożenia wstrząsem (przedwstrząsowym), w ciężkim niedociśnieniu tętniczym i w stanach zagrażających niewydolnością nerek.
Kategorie powiązane:
Leki kardiologiczne - serce i układ krwionośny, Niewydolność serca, Zawał serca,
Jaki jest skład Dopamin Admeda 200, jakie substancje zawiera?
Substancją czynna leku jest dopaminy chlorowodorek.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: L-cysteiny chlorowodorek jednowodny, sodu chlorek, kwas cytrynowy jednowodny, sodu wodorotlenek i woda do wstrzykiwań.
Zobacz listę produktów zawierających substancje:
Dopamina.Dawkowanie preparatu Dopamin Admeda 200 – jak stosować?
Dawkowanie u dorosłych
Dawki dobiera się indywidualnie, w zależności od ciężkości stanu pacjenta i jego reakcji na lek.
Ogólne wytyczne dotyczące dawkowania Dopamin Admeda 200
Małe dawki (np. w intensywnej opiece medycznej i we wskazaniach nerkowych):
1,5 do 3,5 mikrograma/kg mc./min
Średnie dawki (np. w intensywnej opiece chirurgicznej):
4 do 10 mikrogramów/kg mc./min
Duże dawki (np. we wstrząsie septycznym):
10,5 do 50 mikrogramów/kg mc./min
Szybkość wlewu dożylnego należy zwiększać stopniowo, do uzyskania optymalnej reakcji pacjenta.
U większości pacjentów wystarcza stosowanie podtrzymujących dawek dopaminy mniejszych niż 20 mikrogramów/kg mc./min.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Podawanie leku należy rozpoczynać od niewielkich dawek, które następnie należy zwiększać stopniowo.
Zazwyczaj stosowana dawka podtrzymująca wynosi 4 do 6 mikrogramów/kg mc./min.
Czas trwania leczenia u dorosłych i u dzieci
Czas trwania wlewu dożylnego zależy od stanu pacjenta. Uzyskiwano korzystne wyniki leczenia tą metodą przez okres nawet 28 dni. Gdy konieczne będzie zakończenie leczenia, wlew dożylny należy kończyć stopniowo – nie może zostać nagle przerwany.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Objawy przedawkowania
Nadmierne podwyższenie ciśnienia tętniczego; zwiększenie częstości zaburzeń rytmu serca. Patrz również punkt 4 załączonej ulotki.
Leczenie przedawkowania
Objawy przedawkowania można opanować zmniejszając dawkę lub przerywając na krótko wlew dożylny, ponieważ czas działania dopaminy jest krótki. Podanie alfa- lub beta-adrenolityków należy rozważyć wyłącznie w przypadkach ciężkiego zatrucia.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dopamin Admeda 200 – czy mogę spożywać alkohol?
Brak informacji na temat stosowania leku Dopamin Admeda 200 z jedzeniem i piciem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Dopamin Admeda 200 w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania dopaminy u kobiet w ciąży. Nie należy stosować dopaminy w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.
Żródła / Bibliografia:
Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Dopamin Admeda 200
Ulotka Dopamin Admeda 200 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)
Do pobrania pełna ulotka Dopamin Admeda 200 przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:
Dopamin Admeda 200, 20 mg/ml, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji (Dopamini hydrochloridum)
Ściągnij lub podejrzyj dokument PDF
Pobrano 8 razy
Rozmiar plku 82.86 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Dopamin Admeda 200 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Dopamin Admeda 200, 20 mg/ml, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji (Dopamini hydrochloridum)
Ściągnij lub podejrzyj dokument PDF
Pobrano 14 razy
Rozmiar plku 95.86 KB
Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.
Sprawdź cenę i dostępność Dopamin Admeda 200 w najbliższej aptece
Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Dopamin Admeda 200
Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Dopamin Admeda 200? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.