DOBUTAMIN SANDOZ

KATEGORIA:
LEKI KARDIOLOGICZNE

SUBSTANCJA CZYNNA:
,

DOBUTAMIN SANDOZ - INFORMACJE I OPINIE O LEKUNa tej stronie znajdują się informacje o leku DOBUTAMIN SANDOZ. Znajduje się tutaj pełny opis leku, informacje o tym jak działa ten lek, w tym wskazania do stosowania leku. Dowiecie się Państwo jak prawidłowo stosować ten lek oraz jakie jest zalecane dawkowanie. Ponadto na stronie produktu zawarte zostały następujące informacje: skład leku (substancje czynne i pomocnicze), objawy i zalecenia w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku - przedawkowanie, informacje na temat przyjmowania leku razem pokarmami i napojami (jedzenie, picie - alkohol), wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - stosowanie w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.

Bardziej dociekliwi pacjenci mogą ściągnąć pełną ulotkę leku DOBUTAMIN SANDOZ w formacie pdf - ulotka leku zawiera dodatkowe informacje, których nie zdołaliśmy umieścić na portalu m.in.: interakcje z innymi lekami, możliwe działania niepożądane, przeciwwskazania - czyli, kiedy nie stosować leku, jak przechowywać lek, zawartość opakowania, informacje o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przerwanie stosowania leku, pominięcie dawki oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Wraz z ulotką dla pacjentów, udostępniliśmy możliwość pobrania charakterystyki produktu leczniczego (CHPL), która jest profesjonalnym dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego i pracowników aptek (lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów itp.). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje m.in.: właściwości farmakologiczne, szczegółowe dane kliniczne, dane farmaceutyczne.

Pod dokumentami znajduje się lista zamienników. Są to produkty lecznicze zawierające co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany lek - znajdź odpowiednik. Zaimplementowaliśmy narzędzie umożliwiające wyszukanie leku w najbliższej aptece, sprawdzenie dostępności i zarezerwowanie go. Istnieje także możliwość sprawdzenia ceny leku, poziomu refundacji oraz weryfikacji, czy wymagana jest recepta, czy też lek dostępny jest bez recepty - zarezerwuj w aptece. Na końcu tej strony znajdują się opinie pacjentów stosujących ten lek (forum o lekach).

CO TO JEST I JAK DZIAŁA DOBUTAMIN SANDOZ? – OPIS I WSKAZANIA

Dobutamin Sandoz zawiera substancję czynną dobutaminę, która zwiększa napięcie i siłę skurczu mięśnia sercowego, przyspiesza przewodzenie w sercu oraz zwiększa pobudliwość mięśnia sercowego. Dobutamina zmniejsza również opór obwodowych naczyń krwionośnych.
Lek Dobutamin Sandoz stosuje się wtedy, gdy konieczne jest zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego u pacjentów z ostrą niewydolnością krążenia np. w przebiegu zawału mięśnia sercowego, kardiomiopatii (chorób mięśnia sercowego), po zabiegach chirurgicznych na sercu, w przebiegu wstrząsu pochodzenia sercowego (kardiogennego) lub spowodowanego przez ciężkie zakażenie (wstrząs septyczny).

SKŁAD DOBUTAMIN SANDOZ, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest dobutamina. 1 fiolka zawiera 250 mg dobutaminy w postaci 280 mg dobutaminy chlorowodorku, oraz mannitol.

JAKIE JEST DAWKOWANIE DOBUTAMIN SANDOZ? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Dawkowanie dobutaminy lekarz ustala indywidualnie dla każdego pacjenta.

Dorośli
U większości pacjentów pożądaną reakcję uzyskuje się po podaniu dobutaminy w dawce od 2,5 do 10 mikrogramów/kg mc./min. Sporadycznie stosowano dawki do 40 mikrogramów/kg mc./min.

Dzieci
U dzieci stosuje się dawki od 1 do 15 mikrogramów/kg mc./min. Minimalne dawki skuteczne u dzieci są większe niż u dorosłych. Podczas stosowania większych dawek dobutaminy należy zachować szczególną ostrożność, gdyż maksymalne dawki tolerowane w leczeniu dzieci są mniejsze od dawek stosowanych u dorosłych. Większość działań niepożądanych (zwłaszcza tachykardię) obserwowano po podaniu dobutaminy w dawkach równych lub większych niż 7,5 mikrograma/kg mc./min.

Podczas ustalania dawki u dzieci konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na węższy niż u dorosłych przedział terapeutyczny.

Zależność szybkości infuzji od dawki leku podano w tabelach zamieszczonych na końcu ulotki, w części przeznaczonej dla personelu medycznego.

Sposób podawania leku
Dobutaminę podaje się w ciągłej infuzji dożylnej. Pożądana szybkość infuzji zależy od reakcji pacjenta na lek i występowania działań niepożądanych. Szczegółową instrukcję zamieszczono na końcu ulotki, w części przeznaczonej dla personelu medycznego.

Czas leczenia zależy od stanu klinicznego pacjenta.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI DOBUTAMIN SANDOZ, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Objawami przedawkowania mogą być: nudności, wymioty, utrata łaknienia, drżenie, lęk, kołatanie serca, ból głowy, dolegliwości dławicowe, bóle zamostkowe.

Ponadto mogą wystąpić: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, nawet do migotania komór i niedokrwienia mięśnia sercowego. Rozszerzenie naczyń obwodowych może powodować niedociśnienie tętnicze krwi.

Postępowanie w przypadku przedawkowania
W przypadku przedawkowania konieczne jest przede wszystkim wstrzymanie infuzji dożylnej leku.

W razie konieczności lekarz podejmie działania podtrzymujące czynności życiowe. W przypadku ciężkich komorowych zaburzeń rytmu serca można zastosować lidokainę lub leki beta-adrenolityczne (np. propranolol).

W przypadkach reakcji związanych ze zwiększonym ciśnieniem tętniczym zwykle wystarczy zmniejszenie dawki preparatu lub wstrzymanie infuzji.

Po doustnym przyjęciu leku zakres wchłaniania dobutaminy z jamy ustnej lub z przewodu pokarmowego jest trudny do przewidzenia. Wchłanianie leku można ograniczyć przez podanie węgla aktywowanego, który jest często bardziej skuteczny od leków wymiotnych lub płukania żołądka.

Nie wykazano korzyści z zastosowania wymuszonej diurezy, dializy otrzewnowej, hemodializy czy hemoperfuzji przez filtry węglowe.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Brak informacji na temat stosowania leku Dobutamin Sandoz z jedzeniem i piciem.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ DOBUTAMIN SANDOZ W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.

Ciąża
Ze względu na brak doświadczenia dotyczącego bezpiecznego stosowania dobutaminy w okresie ciąży, lek Dobutamin Sandoz można stosować u pacjentek w ciąży jedynie w razie zdecydowanej konieczności, gdy nie jest możliwe inne leczenie.

Karmienie piersią
Jeśli lekarz uzna podawanie dobutaminy za konieczne, należy przerwać karmienie piersią na czas leczenia.

ULOTKA LEKU DOBUTAMIN SANDOZ – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – DOBUTAMIN SANDOZ CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - DOBUTAMIN SANDOZ CENA, REFUNDACJA

DOBUTAMIN SANDOZ OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here