Etibax SV

Lek Etibax SV zawiera substancje czynne: ezetymib i symwastatynę.

Jest stosowany w celu zmniejszenia stężenia we krwi cholesterolu całkowitego, „złego” cholesterolu (czyli cholesterolu LDL) i substancji tłuszczowych zwanych triglicerydami. Ponadto Etibax SV zwiększa stężenie „dobrego” cholesterolu (cholesterolu HDL).

Etibax SV działa poprzez dwa mechanizmy zmniejszające stężenie cholesterolu. Substancja czynna – ezetymib zmniejsza wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym. Druga substancja czynna – symwastatyna, należąca do leków nazywanych statynami, hamuje wytwarzanie cholesterolu w organizmie.

Cholesterol jest jedną z kilku substancji tłuszczowych obecnych we krwi. Cholesterol całkowity składa się głównie z cholesterolu LDL i HDL.

Cholesterol LDL często nazywany jest „złym” cholesterolem, ponieważ może odkładać się na ścianach tętnic, tworząc blaszki miażdżycowe. Po jakimś czasie te blaszki mogą zwęzić tętnice i zmniejszyć lub zablokować dopływ krwi do ważnych narządów, jak serce i mózg. Zablokowanie dopływu krwi może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Cholesterol HDL często zwany jest „dobrym” cholesterolem, ponieważ pomaga powstrzymać odkładanie „złego” cholesterolu w tętnicach i chroni przed chorobami serca.

Triglicerydy to inny rodzaj tłuszczów obecnych we krwi, które mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka rozwoju choroby serca.

Etibax SV jest stosowany u pacjentów, u których sama dieta nie wystarcza do kontrolowania stężenia cholesterolu. W czasie przyjmowania tego leku należy przestrzegać diety zmniejszającej stężenie cholesterolu.

Etibax SV stosowany jest w uzupełnieniu do diety zmniejszającej stężenie cholesterolu w przypadku:
– zwiększonego stężenia cholesterolu we krwi (hipercholesterolemia pierwotna [heterozygotyczna rodzinna lub nierodzinna]) lub zwiększonego stężenia tłuszczów we krwi (hiperlipidemia mieszana):
o gdy nie uzyskano odpowiedniej poprawy przy stosowaniu samej statyny
o gdy stosowano statynę i ezetymib w oddzielnych tabletkach
– dziedzicznej choroby (homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej), która powoduje zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi. Można wtedy zastosować także inne metody leczenia.
– Choroby serca. Lek Etibax SV zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu, konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego mającego na celu zwiększenie przepływu krwi lub hospitalizacji z powodu bólu w klatce piersiowej.

Lek Etibax SV nie wpływa na zmniejszenie masy ciała.

BL Market - popularne produky

Trwa okres przeziębień i infekcji dróg oddechowych. Zarówno my, jak i nasze dzieci częściej kaszlemy, psikamy, a także zmagamy się z katarem i pogorszonym samopoczuciem. Zachęcamy do zapoznania się z najpopularniejszymi produktami na BL Market.

Jaki jest skład Etibax SV, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi są ezetymib i symwastatyna. Każda tabletka zawiera 10 mg ezetymibu i 10 mg, 20 mg lub 40 mg symwastatyny.

Inne składniki leku to: butylohydroksyanizol, kwas cytrynowy jednowodny, kroskarmeloza sodowa, hypromeloza, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna, propylu galusan.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Etibax SV – jak stosować ten lek?

Tabletki nie mają linii podziału i nie powinny być dzielone.

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

– Przed rozpoczęciem stosowania leku Etibax SV należy stosować dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu.
– Podczas stosowania tego leku należy przestrzegać diety zmniejszającej stężenie cholesterolu.

Dorośli: zalecana dawka to 1 tabletka doustnie, raz na dobę.

Młodzież (w wieku od 10 do 17 lat): zalecana dawka to 1 tabletka doustnie, raz na dobę (nie wolno przekraczać dawki maksymalnej wynoszącej 10 mg + 40 mg raz na dobę).

Dawka leku Etibax SV 10 mg + 80 mg zalecana jest wyłącznie u pacjentów dorosłych z bardzo wysokim stężeniem cholesterolu i dużym ryzykiem chorób serca, u których nie uzyskano docelowego stężenia cholesterolu stosując lek w niższej dawce.

Jeżeli lekarz przepisał lek Etibax SV i inny lek obniżający stężenie cholesterolu zawierający substancję czynną kolestyraminę lub inną żywicę wiążącą kwasy żółciowe, należy zażyć lek Etibax SV co najmniej 2 godziny przed lub 4 godziny po przyjęciu żywicy wiążącej kwasy żółciowe.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Etibax SV – czy mogę spożywać alkohol?

Ten lek należy przyjmować wieczorem. Można go stosować z jedzeniem lub bez.

Sok grejpfrutowy zawiera składniki, które zwiększają metabolizm niektórych leków, w tym leku Etibax SV. Należy unikać spożywania soku grejpfrutowego, gdyż może to zwiększać ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony mięśni.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Etibax SV w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie stosować leku Etibax SV, jeśli pacjentka jest w ciąży, zamierza zajść w ciążę lub przypuszcza, że może być w ciąży. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania Etibax SV , powinna natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Nie stosować leku Etibax SV w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, czy lek przenika do mleka.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty

Ulotka Etibax SV – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Etibax SV, 10 mg + 10 mg, 10 mg + 20 mg, 10 mg + 40 mg, tabletki (Ezetimibum + Simvastatinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Etibax SV m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Etibax SV, 10 mg + 10 mg, 10 mg + 20 mg, 10 mg + 40 mg, tabletki (Ezetimibum + Simvastatinum)

Opinie o Etibax SV - forum pacjentów

Stosujesz Etibax SV? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz