Etibax SV

Lek Etibax SV zawiera substancje czynne: ezetymib i symwastatynę.

Jest stosowany w celu zmniejszenia stężenia we krwi cholesterolu całkowitego, „złego” cholesterolu (czyli cholesterolu LDL) i substancji tłuszczowych zwanych triglicerydami. Ponadto Etibax SV zwiększa stężenie „dobrego” cholesterolu (cholesterolu HDL).

Etibax SV działa poprzez dwa mechanizmy zmniejszające stężenie cholesterolu. Substancja czynna – ezetymib zmniejsza wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym. Druga substancja czynna – symwastatyna, należąca do leków nazywanych statynami, hamuje wytwarzanie cholesterolu w organizmie.

Cholesterol jest jedną z kilku substancji tłuszczowych obecnych we krwi. Cholesterol całkowity składa się głównie z cholesterolu LDL i HDL.

Cholesterol LDL często nazywany jest „złym” cholesterolem, ponieważ może odkładać się na ścianach tętnic, tworząc blaszki miażdżycowe. Po jakimś czasie te blaszki mogą zwęzić tętnice i zmniejszyć lub zablokować dopływ krwi do ważnych narządów, jak serce i mózg. Zablokowanie dopływu krwi może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Cholesterol HDL często zwany jest „dobrym” cholesterolem, ponieważ pomaga powstrzymać odkładanie „złego” cholesterolu w tętnicach i chroni przed chorobami serca.

Triglicerydy to inny rodzaj tłuszczów obecnych we krwi, które mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka rozwoju choroby serca.

Etibax SV jest stosowany u pacjentów, u których sama dieta nie wystarcza do kontrolowania stężenia cholesterolu. W czasie przyjmowania tego leku należy przestrzegać diety zmniejszającej stężenie cholesterolu.

Etibax SV stosowany jest w uzupełnieniu do diety zmniejszającej stężenie cholesterolu w przypadku:
– zwiększonego stężenia cholesterolu we krwi (hipercholesterolemia pierwotna [heterozygotyczna rodzinna lub nierodzinna]) lub zwiększonego stężenia tłuszczów we krwi (hiperlipidemia mieszana):
o gdy nie uzyskano odpowiedniej poprawy przy stosowaniu samej statyny
o gdy stosowano statynę i ezetymib w oddzielnych tabletkach
– dziedzicznej choroby (homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej), która powoduje zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi. Można wtedy zastosować także inne metody leczenia.
– Choroby serca. Lek Etibax SV zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu, konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego mającego na celu zwiększenie przepływu krwi lub hospitalizacji z powodu bólu w klatce piersiowej.

Lek Etibax SV nie wpływa na zmniejszenie masy ciała.

Jaki jest skład Etibax SV, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi są ezetymib i symwastatyna. Każda tabletka zawiera 10 mg ezetymibu i 10 mg, 20 mg lub 40 mg symwastatyny.

Inne składniki leku to: butylohydroksyanizol, kwas cytrynowy jednowodny, kroskarmeloza sodowa, hypromeloza, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna, propylu galusan.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: , .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Etibax SV – jak stosować ten lek?

Tabletki nie mają linii podziału i nie powinny być dzielone.

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

– Przed rozpoczęciem stosowania leku Etibax SV należy stosować dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu.
– Podczas stosowania tego leku należy przestrzegać diety zmniejszającej stężenie cholesterolu.

Dorośli: zalecana dawka to 1 tabletka doustnie, raz na dobę.

Młodzież (w wieku od 10 do 17 lat): zalecana dawka to 1 tabletka doustnie, raz na dobę (nie wolno przekraczać dawki maksymalnej wynoszącej 10 mg + 40 mg raz na dobę).

Dawka leku Etibax SV 10 mg + 80 mg zalecana jest wyłącznie u pacjentów dorosłych z bardzo wysokim stężeniem cholesterolu i dużym ryzykiem chorób serca, u których nie uzyskano docelowego stężenia cholesterolu stosując lek w niższej dawce.

Jeżeli lekarz przepisał lek Etibax SV i inny lek obniżający stężenie cholesterolu zawierający substancję czynną kolestyraminę lub inną żywicę wiążącą kwasy żółciowe, należy zażyć lek Etibax SV co najmniej 2 godziny przed lub 4 godziny po przyjęciu żywicy wiążącej kwasy żółciowe.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Etibax SV – czy mogę spożywać alkohol?

Ten lek należy przyjmować wieczorem. Można go stosować z jedzeniem lub bez.

Sok grejpfrutowy zawiera składniki, które zwiększają metabolizm niektórych leków, w tym leku Etibax SV. Należy unikać spożywania soku grejpfrutowego, gdyż może to zwiększać ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony mięśni.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Etibax SV w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie stosować leku Etibax SV, jeśli pacjentka jest w ciąży, zamierza zajść w ciążę lub przypuszcza, że może być w ciąży. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania Etibax SV , powinna natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Nie stosować leku Etibax SV w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, czy lek przenika do mleka.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Etibax SV i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Etibax SV – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Etibax SV. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Etibax SV, 10 mg + 10 mg, 10 mg + 20 mg, 10 mg + 40 mg, tabletki (Ezetimibum + Simvastatinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Etibax SV m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Etibax SV, 10 mg + 10 mg, 10 mg + 20 mg, 10 mg + 40 mg, tabletki (Ezetimibum + Simvastatinum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Etibax SV? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Masz problemy z żylakami lub uczuciem ciężkich nóg?
Dowiedz się więcej na temat wspomagania prawidłowego działania naczyń krwionośnych - czytaj tutaj.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.