Ezetimibe Glenmark

Ezetimibe Glenmark to lek, który jest stosowany w leczeniu hipercholesterolemii, czyli podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Działa poprzez zmniejszenie ilości cholesterolu wchłanianego z przewodu pokarmowego do krwi, co pomaga obniżyć całkowity poziom cholesterolu. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują pierwotną hipercholesterolemię (rodzinną lub nierodzinną) u pacjentów nietolerujących statyn lub jeżeli stosowanie statyn jest przeciwwskazane. Może być również stosowany w połączeniu ze statyną w leczeniu homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Ezetimibe Glenmark jest lekiem stosowanym w celu obniżenia podwyższonego stężenia cholesterolu.

Lek powoduje obniżenie we krwi stężenia cholesterolu całkowitego, „złego” cholesterolu (cholesterolu LDL) i substancji tłuszczowych, nazywanych triglicerydami. Ponadto, Ezetimibe Glenmark zwiększa stężenie „dobrego” cholesterolu (cholesterolu HDL).
Ezetymib, substancja czynna leku Ezetimibe Glenmark, zmniejsza wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym.

Lek nasila działanie statyn, grupy leków, które zmniejszają stężenie cholesterolu wytwarzanego w organizmie.

Cholesterol jest jedną z kilku substancji tłuszczowych występujących we krwi. Cholesterol całkowity składa się głównie z frakcji LDL i frakcji HDL cholesterolu.

Cholesterol LDL, zwany jest często „złym” cholesterolem, ponieważ może się odkładać w ścianie naczyń tętniczych w postaci blaszek miażdżycowych. Nagromadzenie tych blaszek może ostatecznie prowadzić do zwężenia światła tętnic, co może spowodować zwolnienie tempa przepływu krwi lub zatrzymanie dopływu krwi do ważnych narządów, takich jak serce i mózg. Zatrzymanie dopływu krwi może być przyczyną zawału serca lub udaru mózgu.

Cholesterol HDL zwany jest często „dobrym” cholesterolem, ponieważ pomaga powstrzymać proces odkładania się złego cholesterolu w tętnicach i chroni przed rozwojem choroby serca.

Triglicerydy to inny rodzaj tłuszczów występujących we krwi, które mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka rozwoju choroby serca.

Ezetimibe Glenmark stosowany jest u pacjentów, u których sama dieta obniżająca poziom cholesterolu nie wystarcza, żeby kontrolować jego stężenie we krwi. Podczas przyjmowania tego leku należy nadal przestrzegać diety obniżającej stężenie cholesterolu.

Lek jest stosowany jako środek uzupełniający dietę obniżającą stężenie cholesterolu w przypadku:
• zwiększonego stężenia cholesterolu we krwi (hipercholesterolemii pierwotnej [heterozygotycznej rodzinnej lub nierodzinnej]). Może być stosowany w monoterapii jeśli stosowanie statyny nie jest odpowiednie lub źle tolerowane lub razem ze statyną, jeśli stężenie cholesterolu nie jest odpowiednio kontrolowane podczas stosowania wyłącznie statyny
• Jeśli u pacjenta występuje choroba serca, Ezetimibe Glenmark przyjmowany z lekami obniżającymi poziom cholesterolu, zwanymi statynami, zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu, operacji mającej na celu zwiększenie dopływu krwi do serca lub hospitalizacji z powodu bólu w klatce piersiowej.

Ezetimibe Glenmark nie ma wpływu na utratę masy ciała.

Skład

Substancją czynną leku jest ezetymib.

Każda tabletka zawiera 10 mg ezetymibu.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, sodu laurylosiarczan, kroskarmeloza sodowa, powidon K-30, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ezetimibe Glenmark należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy nadal stosować przyjmowane poprzednio leki zmniejszające stężenie cholesterolu. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
• Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy stosować dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu.
• Podczas przyjmowania leku Ezetimibe Glenmark należy przestrzegać diety obniżającej poziom cholesterolu.

Zalecaną dawką leku jest jedna tabletka leku Ezetimibe Glenmark 10 mg doustnie, raz na dobę.

Ezetimibe Glenmark można przyjmować o dowolnej porze dnia. Można przyjmować go z jedzeniem lub bez.

Jeżeli lekarz przepisał Ezetimibe Glenmark i statynę, oba leki można przyjmować w tym samym czasie. W takim przypadku należy zapoznać się z informacją dotyczącą dawkowania w ulotce dla danego leku.

Jeżeli lekarz przepisał Ezetimibe Glenmark i inny lek powodujący obniżenie stężenia cholesterolu, który zawiera substancję czynną cholestyraminę lub jakikolwiek inny lek zawierający żywicę wiążącą kwasy żółciowe, Ezetimibe Glenmark należy przyjąć co najmniej 2 godziny przed lub 4 godziny po przyjęciu tych leków.

Przedawkowanie

Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jedzenie i picie (alkohol)

Można przyjmować go z jedzeniem lub bez.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy przyjmować leku w skojarzeniu ze statyną, jeśli pacjentka jest w ciąży, zamierza zajść w ciążę lub przypuszcza, że może być w ciąży. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w okresie stosowania leku w skojarzeniu ze statyną, powinna natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Jeżeli pacjentka przyjmuje ten lek bez stosowania statyny, powinna poradzić się lekarza jeśli jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko,

Nie przyjmować leku w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, czy lek przenika do mleka.

Pacjentka powinna zapytać lekarza lub farmaceutę o poradę przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku.

Ulotka Ezetimibe Glenmark

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Ezetimibe Glenmark (forum)

Stosujesz Ezetimibe Glenmark? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Ezetimibe Glenmark. Podziel się doświadczeniami na forum.