Lescol XL

Działanie i wskazania

Lescol XL zawiera substancję czynną- fluwastatynę sodową, która należy do grupy leków nazywanych statynami, które są lekami obniżającymi poziom lipidów; obniżają one poziom lipidów (tłuszczów) we krwi. Stosuje się je u pacjentów, u których dieta i ćwiczenia fizyczne nie są wystarczająco skuteczne.

– Lescol XL jest lekiem stosowanym w leczeniu zwiększonego stężenia tłuszczów we krwi u dorosłych pacjentów, szczególnie całkowitego cholesterolu i tzw. „złego” cholesterolu lub LDL cholesterolu, który związany jest ze zwiększonym ryzykiem choroby serca lub udaru
– u dorosłych pacjentów z dużym stężeniem cholesterolu we krwi.
– u dorosłych pacjentów z dużym stężeniem we krwi zarówno cholesterolu, jak i trójglicerydów (inny rodzaj obecnych we krwi tłuszczów).
– Lekarz może również przepisać Lescol XL, aby zapobiec kolejnym ciężkim zdarzeniom sercowym (np. zawałowi serca) u pacjentów wcześniej poddanych cewnikowaniu serca, interwencji w obrębie naczyń serca.

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

Substancją czynną leku jest fluwastatyna sodowa.
Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu produktu Lescol XL zawiera 84,24 mg soli sodowej fluwastatyny, co odpowiada 80 mg fluwastatyny w postaci wolnego kwasu.

Inne składniki leku Lescol XL, 80 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu to: celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, potasu wodorowęglan, powidon, magnezu stearynian, makrogol 8000, żelaza tlenek żółty (E172), tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie

Lek Lescol XL należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Lekarz powinien zalecić stosowanie standardowej diety zmniejszającej stężenie cholesterolu. Dietę tę należy kontynuować w trakcie stosowania leku Lescol XL.

– Zwykle stosowana dawka leku wynosi 20 mg do 80 mg na dobę i zależy od stopnia oczekiwanego obniżenia poziomu cholesterolu. Lekarz może dostosowywać wielkość dawki w odstępach 4-tygodniowych lub większych.
– U dzieci (w wieku 9 lat i starszych) dawka początkowa wynosi zwykle 20 mg na dobę.
Maksymalna dawka dobowa wynosi 80 mg. Lekarz może dostosowywać wielkość dawki w odstępach 6-tygodniowych.

Lekarz ustali dokładną liczbę tabletek leku Lescol XL, jaką należy zażyć.
W zależności od reakcji na leczenie, lekarz może zalecić mniejszą lub większą dawkę leku.

REKLAMA

Przedawkowanie

W razie przypadkowego zażycia większej niż zalecana dawki leku Lescol XL, należy natychmiast zwrócić się do lekarza. Pacjent może potrzebować pomocy medycznej.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Lek Lescol XL może być przyjmowany z posiłkiem lub niezależnie od niego.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Leku Lescol XL nie należy stosować w czasie ciąży lub karmienia piersią z uwagi na zawartość substancji czynnej, która może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku i o której nie wiadomo czy nie jest wydalana z mlekiem kobiecym. Jeśli pacjentka jest w ciąży, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zażyciem leku Lescol XL.
Należy stosować odpowiednie środki zapobiegania ciąży w czasie stosowania leku Lescol XL.
Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania tego leku, powinna natychmiast przerwać przyjmowanie leku Lescol XL i skontaktować się z lekarzem. Lekarz omówi z pacjentką potencjalne ryzyko związane ze stosowaniem leku Lescol XL w czasie ciąży.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Cena

Sprawdź ile kosztuje Lescol XL.

Opinie pacjentów - forum o lekach

Aktualna ocena:

12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.