Konsultacja merytoryczna:

Propranolol WZF

Propranolol WZF

Propranolol WZF jest zaliczany do leków nazywanych beta-adrenolitykami.

Propranolol WZF stosuje się:
– w nadciśnieniu tętniczym;
– w leczeniu dławicy piersiowej (zwanej również chorobą wieńcową) – poza tzw. postacią naczynioskurczową (Prinzmetala);
– w zapobieganiu zawałowi serca u pacjentów z chorobą wieńcową i w zapobieganiu powtórnemu zawałowi serca;
– w zaburzeniach rytmu serca (zwanych nadkomorowymi i komorowymi);
– w profilaktyce migreny;
– w leczeniu drżenia samoistnego;
– w celu zmniejszenia lęku (sytuacyjnego i uogólnionego, któremu towarzyszy, np.: przyspieszona akcja serca, podwyższone ciśnienie krwi, pocenie się, zaczerwienienie twarzy);
– w zapobieganiu krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego u pacjentów z tzw. nadciśnieniem wrotnym i żylakami przełyku;
– w leczeniu wspomagającym w przypadku nadczynności tarczycy i przełomu tarczycowego (ciężkie zaburzenia wielonarządowe występujące jako powikłanie nadczynności tarczycy);
– w leczeniu choroby mięśnia sercowego zwanej kardiomiopatią przerostową;
– w postępowaniu okołooperacyjnym w przypadku guza chromochłonnego nadnerczy (guz znajdujący się w gruczołach położonych na nerkach) łącznie z lekiem z grupy α-adrenolityków.

Jaki jest skład Propranolol WZF, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest propranololu chlorowodorek. Jedna tabletka zawiera odpowiednio 10 mg lub 40 mg propranololu chlorowodorku.

– Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, sacharoza, skrobia ziemniaczana, talk, magnezu stearynian, powidon K-25.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Propranolol WZF – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.
– Lek należy stosować doustnie.
– Dawki leku ustala lekarz, indywidualnie, zależnie od stanu i reakcji pacjenta na lek. Pacjentom w podeszłym wieku lekarz zaleci rozpoczęcie leczenia od najmniejszej dawki.

DOROŚLI
Nadciśnienie tętnicze
Dawka początkowa wynosi 80 mg dwa razy na dobę. Może być zwiększana w odstępach tygodniowych, w zależności od reakcji pacjenta na lek.
Dawka docelowa wynosi od 160 mg do 320 mg na dobę. Jeżeli konieczne jest dalsze zmniejszenie ciśnienia tętniczego, lekarz może zalecić zastosowanie dodatkowo leku moczopędnego lub innego leku na nadciśnienie.

Leczenie dławicy piersiowej, profilaktyka migreny, leczenie drżenia samoistnego
Dawka początkowa wynosi 40 mg dwa lub trzy razy na dobę, może być zwiększana o taką samą dawkę w odstępach tygodniowych, w zależności od reakcji pacjenta na lek. Docelowo zwykle stosuje się:
– w migrenie i drżeniu samoistnym: od 80 mg do 160 mg na dobę;
– w dławicy piersiowej: od 120 mg do 240 mg na dobę.

Zmniejszenie lęku sytuacyjnego i uogólnionego
– ostry lęk sytuacyjny: 40 mg na dobę.
– lęk uogólniony, wymagający przewlekłego leczenia: zazwyczaj 40 mg dwa razy na dobę.
Dawkę można zwiększyć do 40 mg trzy razy na dobę. Leczenie powinno być kontynuowane w zależności od reakcji pacjenta na lek. Po 6-12 miesiącach stosowania leku, pacjent powinien zgłosić się do lekarza na wizytę kontrolną.

Zaburzenia rytmu serca (zwane nadkomorowymi i komorowymi), leczenie choroby mięśnia sercowego zwanej kardiomiopatią przerostową, leczenie wspomagające w przypadku nadczynności tarczycy i przełomu tarczycowego
Od 10 mg do 40 mg trzy razy na dobę.

Zapobieganie zawałowi serca u pacjentów z chorobą wieńcową oraz zapobieganie powtórnemu zawałowi serca
Leczenie należy rozpocząć między 5. a 21. dniem od wystąpienia zawału serca.
Dawka początkowa wynosi 40 mg cztery razy na dobę przez 2 do 3 dni. W celu zwiększenia prawdopodobieństwa, że pacjent będzie przyjmował lek, całkowitą dawkę dobową można podawać dwa razy na dobę po 80 mg.

Profilaktyka krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego u pacjentów z nadciśnieniem wrotnym i żylakami przełyku
Początkowo 40 mg dwa razy na dobę, następnie zwiększyć dawkę do 80 mg dwa razy na dobę, w zależności od uzyskanego zwolnienia częstości rytmu serca. Dawka maksymalna wynosi 160 mg dwa razy na dobę.

Postępowanie okołooperacyjne w przypadku guza chromochłonnego nadnerczy (łącznie z α-adrenolitykiem)

Propranolol WZF należy stosować tylko łącznie z α-adrenolitykiem.
– Przed zabiegiem chirurgicznym: 60 mg na dobę przez 3 dni.
– Nieoperacyjne, złośliwe guzy: 30 mg na dobę.

DZIECI
W niektórych przypadkach, Propranolol WZF może być stosowany u dzieci w leczeniu arytmii (zaburzeń rytmu serca). Lekarz dostosuje dawkowanie w zależności od wieku dziecka oraz masy ciała.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Po zastosowaniu większej niż zalecana dawki leku mogą wystąpić objawy takie jak: zwolnienie czynności serca, znaczne obniżenie ciśnienia krwi (niedociśnienie), ostra niewydolność serca, skurcz oskrzeli (kłopoty z oddychaniem, duszność). W przypadku wystąpienia tych objawów należy udać się do lekarza lub najbliższego szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Propranolol WZF – czy mogę spożywać alkohol?

Alkohol może zmniejszać skuteczność leku Propranolol WZF.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Propranolol WZF w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Propranolol WZF można stosować w okresie ciąży tylko w sytuacjach, gdy lekarz uzna, że jest to konieczne. Podobnie jak inne leki zwane beta-adrenolitykami, lek może spowodować powikłania u płodu, poronienie lub przedwczesny poród. Mogą również wystąpić działania niepożądane, szczególnie zmniejszenie stężenia glukozy we krwi i zwolnienie czynności serca płodu lub u noworodka. Zwiększa się ryzyko powikłań sercowo-płucnych u noworodków po urodzeniu.

Propranolol WZF przenika do mleka kobiecego. Nie zaleca się karmienia piersią w czasie stosowania leku.

Ulotka Propranolol WZF – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

PROPRANOLOL WZF, 10 mg; 40 mg, tabletki (Propranololi hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 80 razy

Rozmiar plku 196.48 KB


PROPRANOLOL WZF, 1 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań (Propranololi hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 14 razy

Rozmiar plku 141.83 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Propranolol WZF m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

PROPRANOLOL WZF, 10 mg; 40 mg, tabletki (Propranololi hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 34 razy

Rozmiar plku 251.55 KB


PROPRANOLOL WZF, 1 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań (Propranololi hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 9 razy

Rozmiar plku 188.30 KB

Cena - ile kosztuje Propranolol WZF?

Cena Propranolol WZF i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Propranolol WZF.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Propranolol WZF? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Borasol roztwór (Opakowanie: 100 g)Borasol roztwór (Opakowanie: 100 g) jest lekiem z kwasem borowym, służący do higienicznego oczyszczania skóry w przypadku powierzchownych ran i skaleczeń. Można stosować również w przypadku wyprysków, obrzę…

Zastosowanie Cardiol C krople (Opakowanie: 40 g)Cardiol C krople (Opakowanie: 40 g) to lek bez recepty tradycyjnie stosowany w stanach łatwego przemęczania się, a także w początkowej fazie zaburzeń wydolności serca, kiedy stosowanie innych specjalistycznych leków…

Zastosowanie Eucerin pH5 Lip Repair Regenerujący krem do pielęgnacji ust (Opakowanie: 10 g)Usta są jednym z najważniejszych atrybutów naszego wyglądu. Znajdują się one w centralnym miejscu twarzy i to na nie zwracamy, mimo woli, szczegó…

Zastosowanie Acidolac baby krople (Opakowanie: 10 ml)Acidolac baby krople (Opakowanie: 10 ml) to suplement diety zawierający jeden z najlepiej przebadanych szczepów bakterii Lactobacillus rhamnosus GG ATCC 53103.

Probiotyk w kroplach dla dzieci można stosować w celu uzupełniania flory…

Zastosowanie Dicoflor 6 kapsułki (Opakowanie: 20 )Dicoflor 6 kapsułki (Opakowanie: 20 ) to suplement diety zawierający żywe kultury bakterii Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103), przeznaczony do stosowania u dzieci od 3. roku życia i dorosłych w celu uzupełnienia diety w bakterie kwasu…