RAPILYSIN

Działanie i wskazania

Rapilysin zawiera reteplazę jako substancję czynną (rekombinowany aktywator plazminogenu). Jest lekiem trombolitycznym stosowanym w celu rozpuszczenia zakrzepu, który utworzył się w określonych naczyniach krwionośnych i w celu przywrócenia przepływu w tych zamkniętych naczyniach (= tromboliza).

Rapilysin jest stosowany w ostrym zawale mięśnia sercowego (ataku serca) w celu rozpuszczenia zakrzepu, powodującego zawał. Lek podaje się w ciągu 12 godzin od początku wystąpienia objawów.

Skład

– Substancją czynną leku Rapilysin jest reteplaza 10 jednostek/10 ml po sporządzeniu roztworu.

– Inne składniki leku to:
Proszek:
Kwas traneksamowy
Potasu wodorofosforan
kwas fosforowy
sacharoza
polisorbat 80
Rozpuszczalnik:
Woda do wstrzykiwań (ampułkostrzykawka) 10 ml.

Dawkowanie

Rapilysin stosowany jest niemal wyłącznie w szpitalu. Lek dostarczany jest w ampułkach w postaci proszku do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań. Przed zastosowaniem proszek ten musi być rozpuszczony w wodzie do wstrzykiwań, dostarczanej w ampułkostrzykawce znajdującej się w opakowaniu. Do roztworu nie wolno dodawać żadnych innych leków. Sporządzony roztwór należy podać natychmiast. Konieczne jest sprawdzenie, czy przeznaczony do podania roztwór jest przejrzysty i bezbarwny. Roztwór, który nie jest przejrzysty i bezbarwny należy wyrzucić.

Leczenie lekiem Rapilysin 10 jednostek należy rozpocząć jak najszybciej od momentu wystąpienia objawów zawału mięśnia sercowego.

Heparyna i lek Rapilysin nie mogą być mieszane w jednym roztworze. Również innych leków nie należy mieszać z lekiem Rapilysin. Do roztworu przeznaczonego do wstrzykiań nie wolno dodawać żadnych innych leków (patrz poniżej). Zalecanym sposobem jest podawanie leku Rapilysin przez wkłucie dożylne, przeznaczone wyłącznie do podawania tego leku. Przez wkłucie to nie powinno się podawać innych leków, zarówno jednocześnie, jak również przed czy po wstrzyknięciu leku Rapilysin. Dotyczy to wszystkich leków, w tym również heparyny i kwasu acetylosalicylowego, które stosuje się przed i po podaniu leku Rapilysin, w celu zmniejszenia ryzyka powstawania nowych zakrzepów.

Jeśli konieczne jest wykorzystanie tego samego wkłucia dożylnego (również jeśli wyposażone jest w tzw. kranik trójdrożny), niezbędne jest przepłukanie go 0,9 % roztworem chlorku sodu lub 5 % dekstrozy zarówno przed, jak i po wstrzyknięciu leku Rapilysin.

Dawkowanie leku Rapilysin
Rapilysin podaje się we wstrzyknięciu w dawce 10 jednostek; kolejne wstrzyknięcie 10 jednostek wykonuje się po 30 minutach (tzw. podwójny bolus).

Każde wstrzyknięcie powinno być powolne i trwać około 2 minut. Nie wolno pomyłkowo podać leku poza żyłę. Z tego powodu należy poinformować personel medyczny w przypadku wystąpienia bólu podczas wstrzykiwania leku.
Heparynę i kwas acetylosalicylowy stosuje się przed i po podaniu leku Rapilysin w celu zmniejszenia ryzyka powstawania nowych zakrzepów.

Dawkowanie heparyny
Zalecane dawkowanie heparyny to 5000 j.m. podawanych jako pojedyncze wstrzyknięcie przed podaniem leku Rapilysin, a następnie wlew dożylny 1000 j.m., rozpoczynany po godzinie po drugim wstrzyknięciu leku Rapilysin. Heparynę należy stosować przez co najmniej 24 godziny, najlepiej zaś przez 48 – 72 godziny, w celu utrzymania wartości APTT w granicach 1,5 – 2 razy powyżej normy.

Dawkowanie kwasu acetylosalicylowego
Dawka kwasu acetylosalicylowego podawanego przed zastosowaniem leku Rapilysin powinna wynosić co najmniej 250 mg – 300 mg, a następnie 75 – 150 mg na dobę, co najmniej do dnia wypisu ze szpitala.

Przedawkowanie

Przedawkowanie może zwiększać ryzyko krwawienia.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Brak danych.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Brak doświadczenia w stosowaniu leku Rapilysin u kobiet w ciąży. Dlatego nie należy podawać leku Rapilysin u kobiet w ciąży, z wyjątkiem stanów zagrożenia życia. Pacjentka musi poinformować lekarza, jeśli jest w ciąży lub podejrzewa, że może być w ciąży. Lekarz prowadzący poinformuje pacjentkę o ryzyku i korzyściach, jakie wynikają z zastosowania leku Rapilysin w czasie ciąży.

Karmienie piersią
Nie należy karmić piersią w czasie leczenia lekiem Rapilysin, ponieważ nie wiadomo, czy lek ten przenika do mleka ludzkiego. W okresie pierwszych 24 godzin po leczeniu trombolitycznym mleko matki po odciągnięciu powinno być wyrzucone. Należy spytać lekarza kiedy można ponownie rozpocząć karmienie piersią.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Weryfikacja ceny w aptece, dostępność

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here