Clogrel

Lek Clogrel należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpłytkowymi. Płytki krwi są bardzo małymi ciałkami krwi, mniejszymi niż krwinki czerwone lub białe, które zlepiają się ze sobą wzajemnie w procesie krzepnięcia krwi. Zapobiegając zlepianiu się płytek, leki przeciwpłytkowe zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów krwi (w procesie nazywanym zakrzepicą).

Lek Clogrel przepisywany jest w celu zapobiegania tworzeniu się zakrzepów (skrzeplin),
formujących się w stwardniałych naczyniach krwionośnych (tętnicach), co określa się jako zakrzepica
na podłożu miażdżycowym, mogąca prowadzić do incydentów zakrzepowo-zatorowych (takich jak udar, zawał serca lub śmierć).

Lek Clogrel został przepisany w celu zapobiegania powstawaniu zakrzepów krwi zwiększających ryzyko powstania ciężkich powikłań, w związku z:
– występującym u pacjenta stwardnieniem tętnic (zwanym również miażdżycą) lub
– wcześniejszym przebyciem zawału serca, udaru, choroby naczyń obwodowych lub
– wystąpieniem epizodu ciężkiego bólu w klatce piersiowej określanym jako “niestabilna dusznica bolesna” lub “zawał mięśnia sercowego” (atak serca). W celu leczenia tego schorzenia lekarz może umieścić stent w zablokowanej lub zwężonej tętnicy, co umożliwi przywrócenie efektywnego przepływu krwi. Lekarz prowadzący powinien także przepisać kwas acetylosalicylowy (substancja obecna w wielu lekach, stosowana zarówno w celu łagodzenia bólu i obniżenia gorączki, jak i w zapobieganiu krzepnięciu krwi).

Jaki jest skład Clogrel, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest klopidogrel.
Każda tabletka powlekana zawiera 75 mg klopidogrelu (w postaci zasady klopidogrelu).

Inne składniki leku to

Rdzeń tabletki:
mannitol (E421), laktoza bezwodna, butylohydroksyanizol (E 320), celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, sodu stearylofumaran

Otoczka Opadry II Pink 85G 54039:
talk, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, lecytyna (sojowa), tlenek żelaza czerwony (E172)

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Clogrel – jak stosować ten lek?

Jeśli u pacjenta wystąpiły silne bóle w klatce piersiowej (niestabilna dusznica bolesna lub zawał serca) lekarz rozpocznie terapię lekiem Clogrel od jednorazowo podanej dawki 300 mg (4 tabletki po 75 mg). Następnie, zwykle stosowaną dawką leku jest jedna tabletka 75 mg leku Clogrel na dobę, o jednakowej porze dnia, przyjmowana doustnie z jedzeniem lub bez jedzenia.

Lek Clogrel należy stosować tak długo, jak zalecił to lekarz.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym z powodu zwiększonego ryzyka krwawienia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Clogrel – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Clogrel może być stosowany z jedzeniem lub bez jedzenia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Clogrel w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania tego leku podczas ciąży i karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że jest w ciąży, zanim zastosuje lek Clogrel
powinna poinformować o tym lekarza prowadzącego lub farmaceutę. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę
podczas stosowania leku Clogrel, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ stosowanie klopidogrelu podczas ciąży nie jest zalecane.

Podczas przyjmowania leku Clogrel, pacjentka powinna skonsultować się z lekarzem odnośnie karmienia piersią.

Ulotka Clogrel – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Clogrel? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz