Prestilol

Prestilol to lek na receptę, który zawiera dwie substancje czynne: bisoprololu fumaran i peryndopryl z argininą. Jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia tętniczego) oraz stabilnej przewlekłej niewydolności serca. Może być również stosowany w celu zmniejszenia ryzyka zdarzeń sercowych, takich jak zawał serca, u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Lek Prestilol zawiera dwie substancje czynne w jednej tabletce: bisoprololu fumaran i peryndopryl z argininą.
• Bisoprololu fumaran należy do grupy leków zwanych beta-adrenolitykami. Beta-adrenolityki zwalniają częstość akcji serca i powodują, że serce staje się bardziej efektywne w pompowaniu krwi do całego organizmu.
• Peryndopryl z argininą jest inhibitorem enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitor ACE). Działa poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu przepompowywanie krwi.

Lek Prestilol jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia tętniczego) i (lub) stabilnej przewlekłej niewydolności serca (stanu, kiedy serce nie jest w stanie pompować ilości krwi wystarczającej do zaspokojenia potrzeb organizmu, co powoduje duszność i obrzęki), i (lub) w celu zmniejszenia ryzyka zdarzeń sercowych, takich jak zawał serca, u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową (stanem, w którym zaopatrzenie serca w krew jest zmniejszone lub zablokowane) i którzy mieli już zawał serca oraz (lub) zabieg operacyjny mający poprawić zaopatrzenie serca w krew przez rozszerzenie naczyń krwionośnych, które ją dostarczają.

Zamiast przyjmować bisoprololu fumaran i peryndopryl z argininą w oddzielnych tabletkach, pacjent zażyje tylko jedną tabletkę leku Prestilol, która zawiera obie substancje czynne w tych samych ilościach.

Skład

Substancjami czynnymi są bisoprololu fumaran i peryndopryl z argininą. Każda tabletka leku Prestilol zawiera 5 mg bisoprololu fumaranu, co odpowiada 4,24 mg bisoprololu, i 5 mg peryndoprylu z argininą, co odpowiada 3,395 mg peryndoprylu.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, wapnia węglan, skrobia żelowana, kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, kroskarmeloza sodowa, glicerol, hypromeloza, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172).

Dawkowanie

Zalecana dawka to jedna tabletka raz na dobę. Tabletkę należy połknąć popijając szklanką wody, rano przed posiłkiem.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić połowę tabletki leku Prestilol raz na dobę, rano przed posiłkiem.

Pacjenci z chorobą nerek
Jeśli u pacjenta występuje umiarkowana choroba nerek, lekarz może zalecić połowę tabletki leku. Leku Prestilol nie zaleca się pacjentom z ciężką chorobą nerek.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży

Przedawkowanie

W przypadku zażycia za dużej liczby tabletek niż zalecono, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Najbardziej prawdopodobnym objawem przedawkowania jest obniżenie ciśnienia tętniczego, co może spowodować zawroty głowy lub omdlenie (jeśli się to stanie, pomocne jest ułożenie pacjenta z uniesionymi nogami), duże trudności z oddychaniem, drżenie (z powodu zmniejszonego stężenia cukru we krwi) i zwolniona częstość akcji serca.

Jedzenie i picie (alkohol)

Zaleca się zażywanie leku Prestilol przed posiłkiem.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Pacjentka musi powiedzieć lekarzowi, jeśli myśli, że jest (lub może być) w ciąży. Zazwyczaj lekarz zaleci przerwanie przyjmowania leku przed zajściem w ciążę lub gdy tylko pacjentka dowie się, że jest w ciąży oraz zaleci zażywanie innego preparatu zamiast leku Prestilol. Lek nie jest zalecany we wczesnym etapie ciąży i nie wolno go przyjmować, jeśli pacjentka jest w ciąży powyżej 3 miesiąca, ponieważ lek może powodować poważne uszkodzenia u dziecka, jeżeli jest stosowany po trzecim miesiącu ciąży.

Karmienie piersią
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka karmi lub zaczyna karmić piersią. Lek nie jest zalecany u matek, które karmią piersią, a lekarz może wybrać inną metodę leczenia, jeśli pacjentka chce karmić piersią, zwłaszcza, gdy dziecko jest noworodkiem albo było urodzone przedwcześnie.

Ulotka Prestilol
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)
Opinie o Prestilol (forum)

Stosujesz Prestilol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

16 komentarzy do “Prestilol”

 1. Ja biore od 2 tyg. Cisnienie sie unormowalo. Biore 1 tabl rano zamiast 7,5 bisocardu i zofenilu 30 mg plus 250 mg dopegyt. Bardzo mi pomogl. Do tej pory od poltora roku cisnienie napadowe,wyniki dobre,a cisnienie bylo. 5 lat po zawale. Echo,ekg,ok. Prestilo bardzo mi pomogl. Jestem mega zadowolona.

  Odpowiedz
 2. Od tygodnia biorę Prestilol 5+5. Rzeczywiście ciśnienie modelowe. Niepokoi mnie tętno które znacznie spadło z ok. 70-72 do 50 – 52. Przede wszystkim boli głowa.

  Odpowiedz
 3. Ja biorę prestilol 10+10mg od dwóch lat i czuje się dobrze. Nie zauważyłem niepożądanych objawów jak część z państwa tu pisze. Mam normalne samopoczucie, chyba że zapomnę wsiąść tabletki. Jedyny mankament to cena, która nie jest za niska, ja nie biorę tylu proszków więc może tego nie odczuwam, ale jeśli są osoby co biorą więcej leków to prestilol nie jest taki tani.

  Odpowiedz
 4. Moja mama dostała ten lek po wyjściu ze szpitala .nie polecam ciśnienie wzrasta na dzień dobry ma 194 mało tego wogole nie ma siły .ledwo wstaje z toalety a z łóżka to jak ja się podniesie bo Sama nie da rady .ja odradzam .z dnia na dzień jest z nią gorzej

  Odpowiedz
 5. Moja mama dostała ten lek po wyjściu ze szpitala .nie polecam ciśnienie wzrasta na dzień dobry ma 194 mało tego wogole nie ma siły .ledwo wstaje z toalety a z łóżka to jak ja się podniesie bo Sama nie da rady .ja odradzam

  Odpowiedz
 6. Witam! Lekarz zamienił mi bisocard na właśnie prestilol jednak po jednym dniu stosowania czuję się źle. Organizm osłabiony i puls strasznie spadł…czy ktoś bierze ten lek i miał takie podatkowe objawy?

  Odpowiedz
 7. Biorę Prestilol 5+10 mg drugi dzień. Wcześnie Polpril. Tętno spadło mi o 15-20 Bpm praktycznie od razu, ciśnienie po jakichś 8h ze 150/110 do 130/88. Po drugim dniu spoczynkowe 109/79, a po spacerze mierzone od razu 130/100. Wcześniej spoczynkowe miewałem 130/95 lub wyższe. Tak więc lek b. skuteczny co do celowości, natomiast chwilami faktycznie odczuwam jakieś ukłucia w klatce piersiowej, osłabienie, szum w uszach, zmianę nastroju na gorszy, lekki niepokój, tzw. robaczki przed oczami, ale nie jakieś ewidentne. Mam nadzieję, że to kwestia przyzwyczajenia i minie po kilku dniach. Jak nie to zapytam lekarza, czy nie brać po pół tabletki. Natomiast nie można powiedzieć: lek działa petardycznie szybko i skutecznie. Będąc w ruchu nie czuję pulsu uderzającego do głowy, nie pocę się. Nawet łapię się czy serce bije :)

  Odpowiedz
 8. Biorę od dwóch tygodni.Ciśnienie obniża,ale tętno też,do 47-52.Osłabienie,nie mam siły chodzić,nic się nie chce-ja”nałogowy”rowerzysta po 15 km mam dość/przed zastosowaniem tego leku bez problemu codziennie przejeżdżałem 60-70km.Skończę to opakowanie i chyba wrócę do „starych”leków.

  Odpowiedz
 9. Zgadzam się z większością opinii lek dobrze obniża ciśnienie… lecz faktycznie wywołuje smutek nic się nie chce człowiek czuje się otumaniony .

  Odpowiedz
 10. ja wzięłam tylko pół tabletki i na drugi dzień ciśnienie spadło z 140/100 na 116/76 ale straszne źle się czułam niepokój i dziwne uczucie w klatce piersiowej czy tak ma być?

  Odpowiedz
 11. ja wzięłam tylko pół tabletki i na drugi dzień ciśnienie spadło z 140/100 na 116/76 ale straszne źle się czułam niepokój i dziwne uczucie w klatce piersiowej czy tak ma być?

  Odpowiedz
 12. Tez biorę prestilol lekarz mnie namówił ze to nowy lek dobry dla ludzi młodych ale od paroma dni mam straszne zawroty głowy oraz pieczenia w okolicach brzucha i przełyku ciśniegiem ok jeszcze parę dni będę brał jak nie przejdą zawroty to wracam do starych leków czekam na wasze opinie pozdrawiam

  Odpowiedz
 13. Prestilol jest specyfikiem, który faktycznie zbija nadciśnienie,, zwalnia rytm serca, czyli puls. Jednak powoduje spowolnienie ruchów. Nic się nie chce. Smutno mi. Lekarze ustosunkowują się do objawów, nie leczą przyczyn…szkoda…straciłam zaufanie do nich…pozdrawiam Ala.

  Odpowiedz
  • Tez biorę prestilol lekarz mnie namówił ze to nowy lek dobry dla ludzi młodych ale od paroma dni mam straszne zawroty głowy oraz pieczenia w okolicach brzucha i przełyku ciśniegiem ok jeszcze parę dni będę brał jak nie przejdą zawroty to wracam do starych leków czekam na wasze opinie pozdrawiam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Prestilol. Podziel się doświadczeniami na forum.