Leflunomide medac

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Lek Leflunomide medac zawiera substancję czynną leflunomid, który należy do grupy leków przeciwreumatycznych.

Lek Leflunomide medac stosuje się u dorosłych pacjentów w leczeniu czynnego reumatoidalnego zapalenia stawów lub czynnej postaci artropatii łuszczycowej.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów obejmują zapalenie stawów, obrzęki, trudności w ruszaniu oraz ból. Inne objawy, które atakują całe ciało to utrata apetytu, gorączka, utrata energii oraz niedokrwistość (utrata czerwonych krwinek).

Objawy artropatii łuszczycowej obejmują zapalenie stawów, obrzęki, trudności w ruszaniu, ból oraz zaczerwienienie i złuszczanie skóry (zmiany skóry).

Skład

Substancją czynną jest Leflunomid.
1 tabletka Leflunomide medac 10 mg tabletki powlekane zawiera 10 mg, 15 mg lub 20 mg leflunomidu.

Inne składniki leku to: w skład rdzenia tabletki wchodzą: laktoza jednowodna, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, kwas winowy, sodu laurylosiarczan i magnezu stearynian, w skład otoczki wchodzą: lecytyna (sojowa), alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E 171) i guma ksantan.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Dawkowanie

Zazwyczaj stosowana początkowa dawka leku Leflunomide medac to 100 mg raz na dobę podawana przez pierwsze trzy doby. Następnie u większości pacjentów stosuje się dawki:
• w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów: 10 do 20 mg leku Leflunomide medac na dobę, w zależności od ciężkości choroby.
• w leczeniu czynnej postaci artropatii łuszczycowej: 20 mg leku Leflunomide medac na dobę.

Tabletkę należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody.

Odczuwalna poprawa stanu zdrowia może nastąpić po 4 tygodniach od rozpoczęcia leczenia.

Niektórzy pacjenci odczuwają dalszą poprawę po 4 do 6 miesiącach leczenia.

Lek Leflunomide medac przeznaczony jest do podawania przez długi czas.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Przedawkowanie

W przypadku omyłkowego zażycia większej niż zalecana dawki leku Leflunomide medac należy skontaktować się z lekarzem lub postarać się uzyskać inną medyczną poradę. Jeżeli jest to możliwe, wskazane byłoby zabranie ze sobą opakowania z lekiem, by pokazać je lekarzowi.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Leflunomide medac może być stosowana z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Podczas leczenia lekiem Leflunomide medac zalecane jest powstrzymanie się od spożywania napojów alkoholowych, gdyż mogą spowodować uszkodzenie wątroby.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Nie stosować leku Leflunomide medac w ciąży lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży. Jeśli podczas stosowania leku Leflunomide medac kobieta jest w ciąży lub planuje zajście w ciążę wzrasta ryzyko wystąpienia ciężkich wad wrodzonych u dziecka. U kobiet w wieku rozrodczym nie wolno stosować leku Leflunomide medac, jeśli nie stosują skutecznej antykoncepcji.

Jeżeli kobieta planuje zajście w ciążę po zakończeniu leczenia lekiem Leflunomide medac, powinna wcześniej poinformować o tym lekarza prowadzącego. Po zakończeniu terapii lekiem Leflunomide medac należy odczekać 2 lata, czas ten można jednak skrócić do kilku tygodni, przyjmując leki przyspieszające wydalanie leku Leflunomide medac z organizmu. W każdym przypadku należy przeprowadzić odpowiednie badania krwi, by upewnić się, czy
eliminacja leku była wystarczająco skuteczna. Po uzyskaniu prawidłowego wyniku badania krwi i po miesięcznym okresie karencji można planować ciążę.

By uzyskać więcej informacji na temat testu laboratoryjnego należy zwrócić się do lekarza prowadzącego.

Zaleca się natychmiastowe poinformowanie lekarza i wykonanie badań ciążowych w przypadku podejrzewania ciąży u kobiety leczonej lekiem Leflunomide medac lub, gdy nie minęły 2 lata od zakończenia terapii. Jeżeli wyniki badań potwierdzą ciążę, pacjentka musi przedyskutować z lekarzem problem zagrożenia jakie leczenie lekiem Leflunomide medac stanowi dla płodu. Lekarz może zalecić zastosowanie leków, które szybko i skutecznie wydalą lek Leflunomide medac z organizmu.

Nie stosować w okresie karmienia piersią leku Leflunomide medac gdyż leflunomid przenika do mleka matki.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

5 OPINIE O LEKU

 1. Brałam aravę 20 przez kilka lat na RZS. Czułam się bardzo dobrze. Objawy RZSu były minimalne. Włosy mi nie wychodziły i nie czułam specjalnie skutków ubocznych. Dopiero niedawno wykryto u mnie śródmiąższowe zapalenie płuc i włóknienie. Musiałam odstawić aravę /leflunamid/. Po kilku miesiącach choroba reumatyczna tak się zaostrzyła, że trudno mi funkcjonować i okropnie cierpię.
  Lekarze twierdzą, że to włóknienie może być od metypredu ale jakoś mi się nie wydaje.
  Wróciłam do leflunamidu. Teraz dano mi 10. Trudno, lepiej żyć krócej ale bez bólu.
  Czy ktoś ma takie doświadczenia?

 2. Brałam lek przez ostatnie kilka miesięcy , po kilku tygodniach brania poczułam się znacznie lepiej. Niestety włosy wychodzą garściami i dostałam silny świąd całego ciała. Nie pomagają żele ani smarowanie. Do tego mam dziwne mrowienia. Lek odstawiłam już 3 tygodnie temu ale świąd skóry nadal się utrzymuje. Czy ktoś ma takie sensacje?

 3. Lek jest dobry nie mam nudności tak jak przy metatrexacie czy ebetreksat w zastrzykach ale ja jestem załamana wypadają mi włosy moja doktor mówi że t nie od tego ale od kiedy zaczęłam przyjmować leflunomide medac to mam o połowe włosów mniej ratunku c mam robić

  • Tez tak mam.Bardzo wypadają mi włosy .mam zawroty głowy i ciśnienie mi skoczyło w górę.Serce lata jak szalone.Niewiem co robić widze poprawę w chodzeniu ustąpiły bóle ale boje się .mam mrowienie w głowie ,rękach i jakieś lęki mnie dopadłyczy ktoś tak ma?

Poniżej możesz dodać swój komentarz.

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here