Konsultacja merytoryczna:

Leflunomide medac

Lek Leflunomide medac zawiera substancję czynną leflunomid, który należy do grupy leków przeciwreumatycznych.

Lek Leflunomide medac stosuje się u dorosłych pacjentów w leczeniu czynnego reumatoidalnego zapalenia stawów lub czynnej postaci artropatii łuszczycowej.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów obejmują zapalenie stawów, obrzęki, trudności w ruszaniu oraz ból. Inne objawy, które atakują całe ciało to utrata apetytu, gorączka, utrata energii oraz niedokrwistość (utrata czerwonych krwinek).

Objawy artropatii łuszczycowej obejmują zapalenie stawów, obrzęki, trudności w ruszaniu, ból oraz zaczerwienienie i złuszczanie skóry (zmiany skóry).

Jaki jest skład Leflunomide medac, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest Leflunomid.
1 tabletka Leflunomide medac 10 mg tabletki powlekane zawiera 10 mg, 15 mg lub 20 mg leflunomidu.

Inne składniki leku to: w skład rdzenia tabletki wchodzą: laktoza jednowodna, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, kwas winowy, sodu laurylosiarczan i magnezu stearynian, w skład otoczki wchodzą: lecytyna (sojowa), alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E 171) i guma ksantan.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Leflunomide medac – jak stosować ten lek?

Zazwyczaj stosowana początkowa dawka leku Leflunomide medac to 100 mg raz na dobę podawana przez pierwsze trzy doby. Następnie u większości pacjentów stosuje się dawki:
• w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów: 10 do 20 mg leku Leflunomide medac na dobę, w zależności od ciężkości choroby.
• w leczeniu czynnej postaci artropatii łuszczycowej: 20 mg leku Leflunomide medac na dobę.

Tabletkę należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody.

Odczuwalna poprawa stanu zdrowia może nastąpić po 4 tygodniach od rozpoczęcia leczenia.

Niektórzy pacjenci odczuwają dalszą poprawę po 4 do 6 miesiącach leczenia.

Lek Leflunomide medac przeznaczony jest do podawania przez długi czas.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku omyłkowego zażycia większej niż zalecana dawki leku Leflunomide medac należy skontaktować się z lekarzem lub postarać się uzyskać inną medyczną poradę. Jeżeli jest to możliwe, wskazane byłoby zabranie ze sobą opakowania z lekiem, by pokazać je lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Leflunomide medac – czy mogę spożywać alkohol?

Leflunomide medac może być stosowana z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Podczas leczenia lekiem Leflunomide medac zalecane jest powstrzymanie się od spożywania napojów alkoholowych, gdyż mogą spowodować uszkodzenie wątroby.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Leflunomide medac w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie stosować leku Leflunomide medac w ciąży lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży. Jeśli podczas stosowania leku Leflunomide medac kobieta jest w ciąży lub planuje zajście w ciążę wzrasta ryzyko wystąpienia ciężkich wad wrodzonych u dziecka. U kobiet w wieku rozrodczym nie wolno stosować leku Leflunomide medac, jeśli nie stosują skutecznej antykoncepcji.

Jeżeli kobieta planuje zajście w ciążę po zakończeniu leczenia lekiem Leflunomide medac, powinna wcześniej poinformować o tym lekarza prowadzącego. Po zakończeniu terapii lekiem Leflunomide medac należy odczekać 2 lata, czas ten można jednak skrócić do kilku tygodni, przyjmując leki przyspieszające wydalanie leku Leflunomide medac z organizmu. W każdym przypadku należy przeprowadzić odpowiednie badania krwi, by upewnić się, czy
eliminacja leku była wystarczająco skuteczna. Po uzyskaniu prawidłowego wyniku badania krwi i po miesięcznym okresie karencji można planować ciążę.

By uzyskać więcej informacji na temat testu laboratoryjnego należy zwrócić się do lekarza prowadzącego.

Zaleca się natychmiastowe poinformowanie lekarza i wykonanie badań ciążowych w przypadku podejrzewania ciąży u kobiety leczonej lekiem Leflunomide medac lub, gdy nie minęły 2 lata od zakończenia terapii. Jeżeli wyniki badań potwierdzą ciążę, pacjentka musi przedyskutować z lekarzem problem zagrożenia jakie leczenie lekiem Leflunomide medac stanowi dla płodu. Lekarz może zalecić zastosowanie leków, które szybko i skutecznie wydalą lek Leflunomide medac z organizmu.

Nie stosować w okresie karmienia piersią leku Leflunomide medac gdyż leflunomid przenika do mleka matki.

Ulotka Leflunomide medac – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Leflunomide medac 10 mg, 15 mg, 20 mg tabletki powlekane (leflunomid)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 47 razy

Rozmiar plku 270.56 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Leflunomide medac m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Leflunomide medac 10 mg, 15 mg, 20 mg tabletki powlekane (leflunomid)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 26 razy

Rozmiar plku 558.29 KB

Cena - ile kosztuje Leflunomide medac?

Cena Leflunomide medac i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Leflunomide medac.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Leflunomide medac? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

13 komentarzy do “Leflunomide medac”

 1. Mama po miesiącu przyjmowania:
  – przetoczenie krwi(anemia brak płytek we krwi)
  – krwiste biegunki
  – rany wewnątrz jamy ustnej
  – zaburzenia świadomości
  – podejrzenie zapalenia niesfoistego jelit
  – wymioty krwią
  – ponad tydzień w szpitalu
  Nie wiem jeszcze jaki czynnik zareagował w ten sposób z lekiem.

  Odpowiedz
 2. Przez okres 7 lat brałam metotrexat w tabl. Pózniej w zastrzykach i oczywiście byłam na sterydach encorton 10 mg . Czułam się dobrze ale musiałam z biegiem czasu zrezygnować z metotrexatu że względu na dolegliwości układu trawiennego na moją prośbę.Nowa Pani reumatolog odstawiła sterydy , i jak wcześniej wspomniałam poprosiłam o zmianę leku . Otrzymałam leflunomide medac najpierw 20 mg , później 15 mg. Od ponad dwóch lat czuje się dobrze , wiadomo , że zdarza się że coś zaboli ale nie na tyle , żeby brać przeciwbólowe garściami , voltaren max jak już używam. Po. 10 latach choroby czuje się dobrze , funkcjonuje normalnie póki co , jestem wyłącznie na leflunomide medac 15 mg bez sterydów ( czego się obawiałam , że jak je odstawie będzie niedoborze) . Zobaczę jak będzie dalej . Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Ja przez 18 lat brałam Trexan 15mg raz w tygodniu, ale że względu, że bardzo źle się czułam, wymioty ,poty lekarz mi zalecił LEFLUNOMIDE MEDAC 10 . Dopiero od poniedziałku będę Gosia zażywać 1 tabletka codziennie. Ciekawa jestem czy moje samopoczucie powróci po tym leku .pozdrawiam

   Odpowiedz
 3. Rok temu zastosowano u mnie leflunomid po braku efektu leczenia arechinem,nietolerancji MTX .Po leflunomidzie nie mogłem się poruszać i ciągłe bóle.Zastosowano u mnie quensyl,zaliczyłem klinikę reumatologii z tymże lekiem i wszystko ok zacząłem żyć z bólami od czasu do czasu.Po wyjściu z kliniki zalacana kontrola i co….lekarz,który kiedyś wprowadził leflunomide bez efektu postanowił go dołożyć do quensylu gdyż jak stwierdził sam quensyl jest za słaby.Efekt,biorę leflunomid 17 dni i odstawiam na własną rękę gdyż znowu nie mogę sie poruszać+bóle.

  Odpowiedz
 4. Brałam aravę 20 przez kilka lat na RZS. Czułam się bardzo dobrze. Objawy RZSu były minimalne. Włosy mi nie wychodziły i nie czułam specjalnie skutków ubocznych. Dopiero niedawno wykryto u mnie śródmiąższowe zapalenie płuc i włóknienie. Musiałam odstawić aravę /leflunamid/. Po kilku miesiącach choroba reumatyczna tak się zaostrzyła, że trudno mi funkcjonować i okropnie cierpię.
  Lekarze twierdzą, że to włóknienie może być od metypredu ale jakoś mi się nie wydaje.
  Wróciłam do leflunamidu. Teraz dano mi 10. Trudno, lepiej żyć krócej ale bez bólu.
  Czy ktoś ma takie doświadczenia?

  Odpowiedz
  • U mnie również stwierdzono śródmiąższowe zapalenie płóc ( choruję na chorobe mieszaną tkanki łącznej ) było to w roku 2015 , wtedy lekarze zdecydowali się zmienić terapie na Cellcept 200mg dziennie i lek bardzo szybko mi pomógł , kaszle rzadko. Z tego co mnie lekarze mówili MTX może powodować taki skutek uboczny, ale często jest to po prostu postęp naszej choroby.

   Odpowiedz
  • U mnie było identycznie chociaż lekarze twierdzili, że to od sterydów a nie aravy. Teraz jestem na terapii biologicznej. Czuję się doskonale, prawie nic nie boli. Jest to terapia okresowa 1,5 roku. Z przerażeniem myślę co będzie potem. Życzę zdrowia

   Odpowiedz
 5. Brałam lek przez ostatnie kilka miesięcy , po kilku tygodniach brania poczułam się znacznie lepiej. Niestety włosy wychodzą garściami i dostałam silny świąd całego ciała. Nie pomagają żele ani smarowanie. Do tego mam dziwne mrowienia. Lek odstawiłam już 3 tygodnie temu ale świąd skóry nadal się utrzymuje. Czy ktoś ma takie sensacje?

  Odpowiedz
 6. Lek jest dobry nie mam nudności tak jak przy metatrexacie czy ebetreksat w zastrzykach ale ja jestem załamana wypadają mi włosy moja doktor mówi że t nie od tego ale od kiedy zaczęłam przyjmować leflunomide medac to mam o połowe włosów mniej ratunku c mam robić

  Odpowiedz
  • Tez tak mam.Bardzo wypadają mi włosy .mam zawroty głowy i ciśnienie mi skoczyło w górę.Serce lata jak szalone.Niewiem co robić widze poprawę w chodzeniu ustąpiły bóle ale boje się .mam mrowienie w głowie ,rękach i jakieś lęki mnie dopadłyczy ktoś tak ma?

   Odpowiedz
   • Mnie też wypadają włosy i mam lęki, boję się połykać tabletki i inne. Terapia leflunomidem nie pomaga a nawet jest gorzej

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Prenalen gardło pastylki do ssania (Opakowanie: 16 )Prenalen gardło pastylki do ssania (Opakowanie: 16 ) to suplement diety w formie pastylek do ssania wspierający właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego i niwelując podrażnienia w okolicy jamy ustnej.
Suplement skierowany jest dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią, odczuwających nieprzyjemne uczucie drapania czy nadmiernej suchości w gardle.
Produkt może być…

13.99 

Zastosowanie Octedin spray antybakteryjny (Opakowanie: 50 ml)Octedin spray antybakteryjny (Opakowanie: 50 ml) to specjalistyczny spray o działaniu antybakteryjnym. Preparat przyspiesza procesy regeneracyjne naskórka, a także wykazuje działanie ochronne na skórę.

Produkt może być stosowany w przypadku konieczności zdezynfekowania dłoni po kontakcie z brudnymi przedmiotami lub przed jedzeniem.

Spray polecany jest także dla osób profilaktycznie dbających o odpowiednie nawilżenie i…

13.99 

Zastosowanie HelloBaby test ciążowy płytkowy (Opakowanie: 1 )HelloBaby test ciążowy płytkowy (Opakowanie: 1 ) to płytkowy test ciążowy przeznaczony do stosowania w celu wczesnego wykrywania ciąży. Test charakteryzuje się wysoką skutecznością i wiarygodnością w granicach 99%.

Dzięki wysokiej dokładności i szybkości, test może być stosowany jako pierwszy wskaźnik weryfikujący braku menstruacji w określonym terminie.
Efekt działania…

3.69 

Roche-posay Hyalu B5 Serum-konzentrat (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

198.99 

Zastosowanie Active Immune (Opakowanie: 30 )Active Immune (Opakowanie: 30 ) to suplement diety zawierający w składzie ekstrakty roślinne i witaminę D3, który może wpłynąć korzystnie na sprawność układu immunologicznego. Preparat ogranicza ryzyko rozwoju infekcji chorobowych.
Zażywanie preparatu może być polecane dla osób profilaktycznie dbających o utrzymanie w odpowiedniej kondycji układu odpornościowego organizmu, szczególnie w okresie nadmiernego narażenia na…

47.40 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief