Simponi

Ostatnia aktualizacja: 17-10-2024

Podmiot odpowiedzialnyJanssen Biologics B.V.
Kod ATCL04AB06
ProceduraCEN
SubstancjaGolimumab

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Simponi?

Simponi zawiera substancję czynną o nazwie golimumab.

Simponi należy do grupy leków zwanych „lekami blokującymi TNF”. Lek Simponi jest stosowany u osób dorosłych w następujących chorobach zapalnych:
– Reumatoidalnym zapaleniu stawów
– Łuszczycowym zapaleniu stawów
– Spondyloartropatii osiowej, w tym zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa oraz osiowej spondyloartropatii bez zmian radiologicznych
– Wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego

U dzieci o masie ciała co najmniej 40 kg lek Simponi jest stosowany w leczeniu wielostawowego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów.

Lek działa przez hamowanie czynności białka zwanego „czynnikiem martwicy nowotworu alfa” (TNF-α). Białko to bierze udział w procesach zapalnych organizmu, hamując je można zmniejszyć zapalenie występujące w organizmie.

Reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą zapalną stawów. W przypadku czynnego reumatoidalnego zapalenia stawów najpierw podaje się inne leki. Jeśli pacjent nie reaguje wystarczająco na te leki zostanie podany lek Simponi, który pacjent otrzyma w skojarzeniu z innym lekiem zwanym metotreksat, w celu:
– Złagodzenia objawów choroby.
– Spowolnienia zniszczeń kości i stawów.
– Poprawy sprawności fizycznej.

Łuszczycowe zapalenie stawów
Łuszczycowe zapalenie stawów jest zapalną chorobą stawów, zwykle związaną z łuszczycą, która jest stanem zapalnym skóry. W przypadku aktywnego łuszczycowego zapalenia stawów najpierw podaje się inne leki. Jeśli pacjent nie reaguje wystarczająco na te leki zostanie podany lek Simponi, w celu:
– Złagodzenia objawów choroby.
– Spowolnienia postępującego uszkodzenia kości i stawów.
– Poprawy sprawności fizycznej.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i osiowa spondyloartropatia bez zmian radiologicznych
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i osiowa spondyloartropatia bez zmian radiologicznych są zapalnymi chorobami kręgosłupa. W przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa lub osiowej spondyloartropatii bez zmian radiologicznych najpierw podaje się inne leki. Jeśli pacjent nie reaguje wystarczająco na te leki zostanie podany lek Simponi, w celu:
– Złagodzenia objawów choroby.
– Poprawy sprawności fizycznej.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest zapalną chorobą jelit. W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego najpierw podaje się inne leki. Jeśli pacjent nie reaguje wystarczająco na te leki zostanie podane Simponi w celu leczenia choroby.

Wielostawowe młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów
Wielostawowe młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów jest chorobą zapalną wywołującą bóle stawów i obrzęki u dzieci. U dziecka chorego na wielostawowe młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów najpierw stosuje się inne leki. Jeśli dziecko nie reaguje wystarczająco na te leki, w celu leczenia choroby zostanie podany lek Simponi w skojarzeniu z metotreksatem.

Jaki jest skład Simponi, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest golimumab. Jeden wstrzykiwacz 0,5 ml zawiera 50 mg golimumabu.

Pozostałe składniki to sorbitol (E420), L-histydyna, L-histydyny chlorowodorek jednowodny, polisorbat 80 i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Simponi – jak stosować ten lek?

Ile leku Simponi jest podawane
Reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, spondyloartropatia osiowa, w tym zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i osiowa spondyloartropatia bez zmian radiologicznych:
– Zalecana dawka to 50 mg (zawartość 1 wstrzykiwacza) podawana raz w miesiącu, tego samego dnia każdego miesiąca.
– Pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem czwartej dawki. Lekarz prowadzący zadecyduje o konieczności kontynuacji leczenia.
o Jeśli pacjent waży więcej niż 100 kg dawka może zostać zwiększona do 100 mg (zawartość 2 wstrzykiwaczy) i podawana będzie raz w miesiącu, tego samego dnia każdego miesiąca.

Wielostawowe młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów:
– Zalecana dawka to 50 mg podawana raz w miesiącu, tego samego dnia każdego miesiąca.
– Należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem przez dziecko czwartej dawki leku.

Lekarz prowadzący dziecka zadecyduje o konieczności kontynuacji leczenia lekiem Simponi.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
– W tabeli poniżej przedstawiono zwykły schemat stosowania tego leku.

Leczenie początkowe Dawka początkowa wynosi 200 mg (zawartość 4 wstrzykiwaczy), a po 2 tygodniach podaje się dawkę 100 mg (zawartość 2 wstrzykiwaczy).

Leczenie podtrzymujące
– U pacjentów o masie ciała mniejszej niż 80 kg podaje się 50 mg (zawartość 1 wstrzykiwacza) 4 tygodnie po ostatniej dawce, a później raz na 4 tygodnie.
– U pacjentów o masie ciała 80 kg i większej podaje się 100 mg (zawartość 2 wstrzykiwaczy) 4 tygodnie po ostatniej dawce, a później raz na 4 tygodnie.

Jak Simponi jest podawany
– Lek wstrzykuje się podskórnie.
– Na początku leczenia lekarz lub pielęgniarka może wstrzyknąć lek. Jednakże pacjent oraz lekarz prowadzący mogą zdecydować, że pacjent sam będzie podawał sobie lek. W takim przypadku pacjent zostanie przeszkolony jak ma prawidłowo wstrzykiwać lek.

Pacjent powinien poradzić się lekarza w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stosowania leku przez samego pacjenta. Szczegółowa „Instrukcja użycia leku” znajduje się na końcu tej ulotki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku gdy pacjent sam zastosował lub otrzymał zbyt dużą dawkę leku (przez wstrzyknięcie zbyt dużej dawki jednorazowo lub przez zbyt częste podanie), powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Należy wziąć opakowanie zewnętrzne leku, nawet jeśli jest puste oraz tę ulotkę ze sobą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Simponi – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Simponi w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym przed zastosowaniem leku Simponi, jeśli:
– Pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę podczas stosowania leku Simponi. Nie jest znany wpływ leku na ciążę. Stosowanie produktu u kobiet ciężarnych jest niezalecane. Należy unikać zajścia w ciążę stosując odpowiednią antykoncepcję podczas leczenia lekiem i przez co najmniej 6 miesięcy po ostatnim wstrzyknięciu leku.
– Nie należy karmić piersią przez co najmniej 6 miesięcy po ostatnim leczeniu lekiem Simponi. Należy przerwać karmienie piersią, jeśli pacjentka ma być leczona lekiem .
– Dzieci urodzone przez kobiety przyjmujące lek podczas ciąży mogą być w grupie zwiększonego ryzyka zakażenia. Pacjentka powinna poinformować lekarza pediatrę oraz pozostałych pracowników służby zdrowia o przyjmowaniu leku przed podaniem dziecku jakiejkolwiek szczepionki (dodatkowe informacje, patrz punkt o szczepieniach).

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Simponi – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Simponi dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Simponi dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Źródła / bibliografia:

  • EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Dostępność leku w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

9 komentarzy do “Simponi”

  1. Przez sześć miesięcy stosowałem lek Simponi, jednak ze względu na jego niską skuteczność terapeutyczną w moim przypadku, lekarz prowadzący podjął decyzję o zakończeniu leczenia. Pomimo regularnego przyjmowania leku zgodnie z zaleceniami, efekty terapeutyczne były niesatysfakcjonujące i nie przynosiły oczekiwanej poprawy stanu zdrowia. W związku z tym konieczna była modyfikacja schematu leczenia i poszukiwanie alternatywnych metod terapii.

    Odpowiedz
  2. Po pierwszej dawce leku Simponi moje odczucia są pozytywne. Na tym wczesnym etapie terapii nie zaobserwowałam żadnych niepokojących skutków ubocznych, a tolerancja leku wydaje się dobra. Będę kontynuować leczenie i obserwować dalsze efekty działania preparatu w moim organizmie. Na razie jestem optymistycznie nastawiona do tej formy terapii.

    Odpowiedz
  3. Przez sześć miesięcy byłem poddany terapii lekiem Simponi, jednak efekty leczenia nie były w pełni satysfakcjonujące. Skuteczność leku w moim przypadku można określić jako umiarkowaną – przynosił pewną ulgę, ale nie na tyle znaczącą, jak oczekiwaliśmy. W związku z tym, po konsultacji z lekarzem prowadzącym, zdecydowaliśmy o zakończeniu tej terapii i poszukiwaniu alternatywnych metod leczenia.

    Odpowiedz
  4. Od września 2019 roku jestem w trakcie terapii lekiem Simponi, który przyniósł znaczącą poprawę mojej sprawności ruchowej. Niestety, w ostatnim czasie zaczęłam doświadczać intensywnego świądu całego ciała, który jest na tyle silny, że nie mogę powstrzymać się od drapania. W rezultacie na moim ciele pojawiły się liczne siniaki. Zastanawiam się, czy te niepokojące objawy skórne mogą być związane z długotrwałym stosowaniem leku Simponi. Jest to dla mnie istotna kwestia, gdyż mimo poprawy sprawności fizycznej, obecne dolegliwości znacząco wpływają na jakość mojego życia.

    Odpowiedz
  5. Od trzech lat stosuję terapię skojarzoną lekiem Simponi w połączeniu z Metotreksatem w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Rezultaty są naprawdę imponujące – wszystkie dolegliwości bólowe, które wcześniej znacząco utrudniały mi codzienne funkcjonowanie, całkowicie ustąpiły. Terapia okazała się skutecznym rozwiązaniem w walce z objawami RZS, pozwalając mi na powrót do normalnej aktywności życiowej. Stan remisji choroby utrzymuje się stabilnie, co świadczy o wysokiej skuteczności zastosowanego leczenia.

    Odpowiedz
  6. Od stycznia 2021 roku jestem w trakcie terapii z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów. Obecnie jestem w połowie zaplanowanego leczenia, które ma potrwać do września – przyjąłem już szóstą dawkę leku. Efekty są bardzo obiecujące – przede wszystkim ustąpiły silne bóle kręgosłupa, które wcześniej znacząco utrudniały mi codzienne funkcjonowanie. Dzięki temu leczeniu mogę prowadzić normalne, aktywne życie. Skuteczność terapii zdecydowanie przekroczyła moje oczekiwania.

    Odpowiedz
    • Chciałabym dowiedzieć się więcej szczegółów dotyczących czasu, w jakim lek Simponi zaczął wykazywać działanie terapeutyczne w Pana przypadku. Ta informacja byłaby bardzo pomocna dla osób rozpoczynających leczenie tym preparatem.

      Odpowiedz
      • Z zainteresowaniem czekam na informacje dotyczące czasu, w jakim lek Simponi zaczął wykazywać skuteczność terapeutyczną u innych pacjentów. Jest to istotna kwestia w kontekście planowania i oceny efektywności leczenia. Wiedza o typowym czasie początku działania leku może pomóc w lepszym zrozumieniu procesu terapeutycznego i oczekiwań związanych z leczeniem.

        Odpowiedz
        • Chciałabym podzielić się moim aktualnym doświadczeniem z lekiem Simponi. Do tej pory przyjęłam dwie dawki preparatu, jednak na tym etapie terapii nie zauważam jeszcze oczekiwanej poprawy stanu zdrowia. Dodatkowo, niepokoją mnie powracające problemy ze strony układu pokarmowego – szczególnie dokuczliwe są nudności oraz wyraźnie spowolnione trawienie. Te dolegliwości znacząco wpływają na mój codzienny komfort życia. Mam nadzieję, że wraz z kontynuacją terapii te niepożądane objawy ustąpią, a lek zacznie przynosić oczekiwane efekty terapeutyczne.

          Odpowiedz

Dodaj komentarz