Olumiant

Olumiant to lek na receptę, który zawiera substancję czynną baricytynib. Jest stosowany w leczeniu czynnego reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) o nasileniu umiarkowanym do ciężkim u dorosłych pacjentów, u których odpowiedź na terapię lekami modyfikującymi przebieg choroby (DMARDs) jest niewystarczająca lub którzy nie tolerują takiego leczenia. Może być stosowany samodzielnie lub w skojarzeniu z innymi lekami, takimi jak metotreksat. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Olumiant. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Olumiant zawiera substancję czynną baricytynib. Należy on do grupy leków zwanych inhibitorami kinaz JAK, pomagających zmniejszyć stan zapalny.

Lek Olumiant jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą zapalną stawów, o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, u których wcześniejsze leczenie nie było wystarczająco skuteczne lub było źle tolerowane. Lek można stosować samodzielnie lub razem z innymi lekami, takimi jak metotreksat.

Lek działa poprzez zmniejszenie aktywności enzymu zwanego „kinazą JAK”, który bierze udział w powstawaniu stanu zapalnego. Dzięki zmniejszeniu aktywności tego enzymu lek łagodzi ból, sztywność i obrzęk stawów, zmęczenie, a także spowalnia proces uszkadzania kości i chrząstki w stawach. Działania te pomagają w wykonywaniu codziennych czynności, a przez to poprawiają jakość życia związaną z chorobą u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Jaki jest skład Olumiant, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest baricytynib. Każda tabletka zawiera 2 lub 4 miligramy baricytynibu.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, mannitol, żelaza tlenek czerwony (E 172), lecytyna (sojowa) (E 322), makrogol, alkohol poliwinylowy, talk i tytanu dwutlenek (E 171)

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Olumiant – jak stosować?

Zalecana dawka leku wynosi 4 mg raz na dobę. Lekarz może przepisać mniejszą dawkę 2 mg podawaną raz na dobę, szczególnie jeśli pacjent ma ponad 75 lat lub jeśli występuje u niego zwiększone ryzyko zakażeń. Jeśli lek będzie działał odpowiednio, lekarz może zadecydować o zmniejszeniu dawki.

Jeśli u pacjenta występuje zaburzenie czynności nerek, zalecana dawka leku wynosi 2 mg raz na dobę.

Olumiant należy przyjmować doustnie. Tabletkę należy połknąć i popić wodą.

Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłku. Aby łatwiej było pamiętać o stosowaniu leku

Olumiant, zalecane jest przyjmowanie go o tej samej porze każdego dnia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem. Mogą wystąpić niektóre z działań niepożądanych opisanych w punkcie 4.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Olumiant – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłku.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Olumiant w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji aby uniknąć zajścia w ciążę w czasie przyjmowania leku i przez co najmniej tydzień po zakończeniu leczenia. Należy poinformować lekarza o zajściu w ciążę, ponieważ leku nie należy stosować w czasie ciąży.

Pacjentka nie powinna przyjmować leku podczas karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, czy lek przenika do mleka. Wspólnie z lekarzem pacjentka powinna podjąć decyzję, czy będzie kontynuowała karmienie piersią, czy przyjmowanie leku. Należy wybrać tylko jedną z możliwości.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Olumiant

Ulotka Olumiant – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Olumiant przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Olumiant m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Olumiant w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Olumiant

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Olumiant? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

15 komentarzy do “Olumiant”

  1. Choruję od 1993 roku ,olumianat brałam rok , bez innych leków na stawy, rewelacja , bolały mnie tylko stopy , ale po tylu latach choroby , mam je bardzo zniekształcone.Niestety po roku zaczął mi rosnąć cukier , dostałam bardzo silnego grzybiczego zapalenia pochwy i jestem na etapie zmiany leku.Jeśli ktoś może brać olumianat to polecam , dla mnie bardzo skuteczny .Rok życia bez bólu , sterydów i leków przeciwbólowych.Pozdrawiam .

    Odpowiedz
  2. Biorę okolo5 miesięcy poprawy niema zbytnio,a do tego przytyłam i mam po nogach czerwone pręgi , lekarz twierdzi że to nie od tego leku .

    Odpowiedz
  3. Od 27.08.2021 przyjmuje lek Olumiant i czekam na poprawę…Choruje od 20 lat na RZS i jestem tak wyniszczona tą okropną choroba mam nadzieję że w końcu zacznę żyć normalnie i przesypiać noce.

    Odpowiedz
  4. Przeczytałam dzisiaj, że te lek obniża o dwie trzecie śmiertelność wśród osób ze zdiagnozowanym koronawirusem COVID-19. Tak twierdzą naukowcy, kierowani z Instytutu Karolinska w Szwecji.

    Odpowiedz
    • Moja mama jest w szpitalu i podobno go dostaje. Niestety ma zajęte 80% płuc. Modlimy się i mamy wielką nadzieję, że ten lek pomoże.

      Odpowiedz
    • Witam
      U mnie Olimiant zaczął działać po 3 tygodniach, a probowalam już różnych leków takich jak metotrexat, salazopyryn, humira nic nie pomagało obrzęk i ból utrzymywal się przez cały czas. Od 4 miesięcy nie mam żadnych obrzęków, niestety nadal występuje ból w całym ciele ale jest do zniesienia być może jeszcze za krótko stosuje ten lek a zaczęłam 25. 05. 2020, uważam ze potrzebuje więcej czasu by ból ustąpił. Mam nadzieje ze u pani tez zacznie działać.

      Odpowiedz
  5. Od siedmiu lat przyjmuję baricitinib w ramach programu badawczego.Jestem wdzięczna Pani dr Katarzynie Kolosie oraz koordynatorom programu za leczenie i opiekę ponieważ dopiero ten lek pomaga mi żyć w miarę aktywnie,pracować cieszyć się pracą na działce,przesypiać spokojnie noce.RZS wykańczał mnie fizycznie i psychicznie a sterydy i inne leki niewiele pomagały nie mówiąc o skutkach ubocznych ich stosowania.Serdecznie dziękuję i bardzo liczę na dostępność leku w ramach refundacji.

    Odpowiedz
  6. Od trzech lat biorę udział w badaniu klinicznym. Baricitinib.- zarejestrowany jako Olumiant pozwala mi normalnie pracować.,cieszyć się życiem rodzinnym. W tym roku byłam w górach….stawy mi odpuchly nie mam pachnieć…widzę swoje kostki w nadgarstkach stopach i kolanach.Mam tylko nadzieję ze doczekamy się takiego leku w naszych aptekach refundowanego na NFZ…bo wiem jedno ze metypred i metotreksat i lefluamid mi nie pomagał było tylko gorzej.

    Odpowiedz
  7. Od ponad czterech lat biorę udział w badaniach klinicznych firmy Eli Lilly na tym lekiem – i moja ocena może być tylko jedna – to dzięki temu lekowi moi lekarze postawili mnie na nogi – mogę wreszcie funkcjonować w miarę normalnie – cieszyć się życiem, rodziną i pracą. Czasem zdarzają się tzw. rzuty choroby, ale wszystko jest do opanowania i krótkotrwałe. Co prawda przez cały czas – oprócz Baricitinibu (Olumiant) – biorę Metotreksat (25mg), ale wreszcie po 8 lat mogłam odstawić sterydy (8 mg Metypred). Jestem ogromnie wdzięczna Pani dr Katarzynie Kolossie oraz innym lekarzom koordynatorom za leczenie i opiekę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Olumiant. Podziel się doświadczeniami na forum.