Olumiant

Podmiot odpowiedzialnyEli Lilly Nederland B.V.
Kod ATCL04AA37
ProceduraCEN
SubstancjaBaricytynib

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Olumiant?

Lek Olumiant zawiera substancję czynną baricytynib. Należy on do grupy leków zwanych inhibitorami kinaz JAK, pomagających zmniejszyć stan zapalny.

Lek Olumiant jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą zapalną stawów, o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, u których wcześniejsze leczenie nie było wystarczająco skuteczne lub było źle tolerowane. Lek można stosować samodzielnie lub razem z innymi lekami, takimi jak metotreksat.

Lek działa poprzez zmniejszenie aktywności enzymu zwanego „kinazą JAK”, który bierze udział w powstawaniu stanu zapalnego. Dzięki zmniejszeniu aktywności tego enzymu lek łagodzi ból, sztywność i obrzęk stawów, zmęczenie, a także spowalnia proces uszkadzania kości i chrząstki w stawach. Działania te pomagają w wykonywaniu codziennych czynności, a przez to poprawiają jakość życia związaną z chorobą u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Jaki jest skład Olumiant, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest baricytynib. Każda tabletka zawiera 2 lub 4 miligramy baricytynibu.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, mannitol, żelaza tlenek czerwony (E 172), lecytyna (sojowa) (E 322), makrogol, alkohol poliwinylowy, talk i tytanu dwutlenek (E 171)

Dawkowanie preparatu Olumiant – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka leku wynosi 4 mg raz na dobę. Lekarz może przepisać mniejszą dawkę 2 mg podawaną raz na dobę, szczególnie jeśli pacjent ma ponad 75 lat lub jeśli występuje u niego zwiększone ryzyko zakażeń. Jeśli lek będzie działał odpowiednio, lekarz może zadecydować o zmniejszeniu dawki.

Jeśli u pacjenta występuje zaburzenie czynności nerek, zalecana dawka leku wynosi 2 mg raz na dobę.

Olumiant należy przyjmować doustnie. Tabletkę należy połknąć i popić wodą.

Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłku. Aby łatwiej było pamiętać o stosowaniu leku

Olumiant, zalecane jest przyjmowanie go o tej samej porze każdego dnia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem. Mogą wystąpić niektóre z działań niepożądanych opisanych w punkcie 4.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Olumiant – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Olumiant w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji aby uniknąć zajścia w ciążę w czasie przyjmowania leku i przez co najmniej tydzień po zakończeniu leczenia. Należy poinformować lekarza o zajściu w ciążę, ponieważ leku nie należy stosować w czasie ciąży.

Pacjentka nie powinna przyjmować leku podczas karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, czy lek przenika do mleka. Wspólnie z lekarzem pacjentka powinna podjąć decyzję, czy będzie kontynuowała karmienie piersią, czy przyjmowanie leku. Należy wybrać tylko jedną z możliwości.

Ulotka Olumiant – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Olumiant przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lek Olumiant dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Olumiant m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lek Olumiant dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Źródła / bibliografia:

  • EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Dostępność Olumiant w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Olumiant - forum pacjentów

Stosujesz Olumiant? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

15 komentarzy do “Olumiant”

  1. Choruję od 1993 roku ,olumianat brałam rok , bez innych leków na stawy, rewelacja , bolały mnie tylko stopy , ale po tylu latach choroby , mam je bardzo zniekształcone.Niestety po roku zaczął mi rosnąć cukier , dostałam bardzo silnego grzybiczego zapalenia pochwy i jestem na etapie zmiany leku.Jeśli ktoś może brać olumianat to polecam , dla mnie bardzo skuteczny .Rok życia bez bólu , sterydów i leków przeciwbólowych.Pozdrawiam .

    Odpowiedz
  2. Biorę okolo5 miesięcy poprawy niema zbytnio,a do tego przytyłam i mam po nogach czerwone pręgi , lekarz twierdzi że to nie od tego leku .

    Odpowiedz
  3. Od 27.08.2021 przyjmuje lek Olumiant i czekam na poprawę…Choruje od 20 lat na RZS i jestem tak wyniszczona tą okropną choroba mam nadzieję że w końcu zacznę żyć normalnie i przesypiać noce.

    Odpowiedz
  4. Przeczytałam dzisiaj, że te lek obniża o dwie trzecie śmiertelność wśród osób ze zdiagnozowanym koronawirusem COVID-19. Tak twierdzą naukowcy, kierowani z Instytutu Karolinska w Szwecji.

    Odpowiedz
    • Moja mama jest w szpitalu i podobno go dostaje. Niestety ma zajęte 80% płuc. Modlimy się i mamy wielką nadzieję, że ten lek pomoże.

      Odpowiedz
  5. od 05.10,2020 przyjmuje OLUMIANT 4 mg.Dzisiaj jest 14.10.2020 nie czuje się jeszcze dobrze,wszystko mnie boli.Mam pytanie od kiedy nastąpi poprawa?

    Odpowiedz
    • Witam
      U mnie Olimiant zaczął działać po 3 tygodniach, a probowalam już różnych leków takich jak metotrexat, salazopyryn, humira nic nie pomagało obrzęk i ból utrzymywal się przez cały czas. Od 4 miesięcy nie mam żadnych obrzęków, niestety nadal występuje ból w całym ciele ale jest do zniesienia być może jeszcze za krótko stosuje ten lek a zaczęłam 25. 05. 2020, uważam ze potrzebuje więcej czasu by ból ustąpił. Mam nadzieje ze u pani tez zacznie działać.

      Odpowiedz
  6. Od siedmiu lat przyjmuję baricitinib w ramach programu badawczego.Jestem wdzięczna Pani dr Katarzynie Kolosie oraz koordynatorom programu za leczenie i opiekę ponieważ dopiero ten lek pomaga mi żyć w miarę aktywnie,pracować cieszyć się pracą na działce,przesypiać spokojnie noce.RZS wykańczał mnie fizycznie i psychicznie a sterydy i inne leki niewiele pomagały nie mówiąc o skutkach ubocznych ich stosowania.Serdecznie dziękuję i bardzo liczę na dostępność leku w ramach refundacji.

    Odpowiedz
  7. Od trzech lat biorę udział w badaniu klinicznym. Baricitinib.- zarejestrowany jako Olumiant pozwala mi normalnie pracować.,cieszyć się życiem rodzinnym. W tym roku byłam w górach….stawy mi odpuchly nie mam pachnieć…widzę swoje kostki w nadgarstkach stopach i kolanach.Mam tylko nadzieję ze doczekamy się takiego leku w naszych aptekach refundowanego na NFZ…bo wiem jedno ze metypred i metotreksat i lefluamid mi nie pomagał było tylko gorzej.

    Odpowiedz
  8. Od ponad czterech lat biorę udział w badaniach klinicznych firmy Eli Lilly na tym lekiem – i moja ocena może być tylko jedna – to dzięki temu lekowi moi lekarze postawili mnie na nogi – mogę wreszcie funkcjonować w miarę normalnie – cieszyć się życiem, rodziną i pracą. Czasem zdarzają się tzw. rzuty choroby, ale wszystko jest do opanowania i krótkotrwałe. Co prawda przez cały czas – oprócz Baricitinibu (Olumiant) – biorę Metotreksat (25mg), ale wreszcie po 8 lat mogłam odstawić sterydy (8 mg Metypred). Jestem ogromnie wdzięczna Pani dr Katarzynie Kolossie oraz innym lekarzom koordynatorom za leczenie i opiekę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz