Methocarbamol Espefa

Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024

Podmiot odpowiedzialnyChemiczno-Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy ESPEFA
Kod ATCM03BA03
ProceduraNAR
SubstancjaMetokarbamol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Methocarbamol Espefa?

Methocarbamol Espefa zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Nie wpływa bezpośrednio na mięśnie, nerwy ruchowe ani na połączenia między nerwami i mięśniami. Lek podany doustnie wchłania się szybko. Działanie występuje po około 30 minutach i trwa 4 do 6 godzin. Metokarbamol metabolizowany jest w wątrobie i wydalany głównie z moczem.

Wskazania do stosowania:
Leczenie objawowe zaburzeń mięśniowo-szkieletowych z bólem w wyniku zwiększonego napięcia mięśni (zapalenia mięśni, stawów, ścięgien, zespół dyskowo-korzonkowy, po urazach i zabiegach chirurgicznych). Ułatwianie wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych lub umożliwianie wcześniejszego ich rozpoczęcia.

Jaki jest skład Methocarbamol Espefa, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest metokarbamol. Jedna tabletka zawiera 500 mg metokarbamolu.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: skrobia kukurydziana, powidon, celuloza mikrokrystaliczna, talk, magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Methocarbamol Espefa – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka:
W stanach ostrych dorośli doustnie początkowo 3 tabletki co 6 godzin (6 g / dobę), po 2–3 dniach dawkę zmniejsza się do 2 tabletek co 6 godzin (4 g / dobę). Skuteczność leku obserwowano również po zastosowaniu 5 tabletek na dobę (2,5 g).

U pacjentów w podeszłym wieku należy stosować najmniejsze skuteczne dawki.

Nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Methocarbamol Espefa jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Znane są pojedyncze przypadki przedawkowania leku objawiające się głównie nudnościami, sennością, zaburzeniami widzenia, niedociśnieniem tętniczym, drgawkami i śpiączką. W takim wypadku zaleca się wykonanie płukania żołądka i leczenie podtrzymujące czynności życiowe przez 24 godziny od przedawkowania.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Methocarbamol Espefa – czy mogę spożywać alkohol?

W czasie leczenia nie należy pić alkoholu, ponieważ nasila on niepożądane działania leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Methocarbamol Espefa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. W związku z brakiem badań dokumentujących bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania leku Methocarbamol Espefa u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.

Ulotka Methocarbamol Espefa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Methocarbamol Espefa przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Methocarbamol Espefa - 500 mg, Tabletki (Methocarbamolum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Methocarbamol Espefa m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Methocarbamol Espefa - 500 mg, Tabletki (Methocarbamolum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Methocarbamol Espefa w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Methocarbamol Espefa - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3 komentarze do “Methocarbamol Espefa”

  1. Chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami ze stosowaniem methocarbamolu w leczeniu poważnej dyskopatii na przestrzeni ostatnich trzech lat. W okresach zaostrzenia choroby przyjmowałem dawki w przedziale 2,5-4 mg dziennie przez kilka dni. Lek rzeczywiście przynosił pewną ulgę w bólu, jednak powodował wyraźne skutki uboczne w postaci senności i zmęczenia. Zauważyłem też przyrost masy ciała, mimo że nie wprowadzałem zmian w diecie.

    Co szczególnie niepokojące, preparaty z datą ważności do 2024 i 2025 roku działały prawidłowo, natomiast te z terminem ważności 1.01.2026 wywołały u mnie poważne skutki uboczne. Pojawiło się kilkudniowe, lekkie krwawienie z jelit (widoczne podczas wizyt w toalecie) oraz intensywne koszmary senne. Chciałbym dowiedzieć się, czy inne osoby stosujące lek z tej samej serii produkcyjnej doświadczyły podobnych reakcji. Będę wdzięczny za podzielenie się swoimi obserwacjami.

    Odpowiedz
  2. Z ogromną radością chcę podzielić się moimi doświadczeniami z lekiem Methocarbamol Espefa. Po długim okresie bezskutecznego poszukiwania skutecznego środka na uporczywe bóle pleców, trafiłem na ten nieco mniej znany preparat. Okazał się on prawdziwym przełomem w mojej terapii przeciwbólowej. Jest to pierwszy lek, który przyniósł mi rzeczywistą ulgę i pozwolił wrócić do normalnego funkcjonowania. Jestem bardzo zadowolony z jego działania i skuteczności w zwalczaniu dolegliwości bólowych kręgosłupa.

    Odpowiedz
  3. Obecnie jestem w trakcie leczenia silnego ataku rwy kulszowej przy pomocy preparatu Methocarbamol Espefa. Niestety, pomimo regularnego przyjmowania leku, nie dostrzegam żadnej poprawy w moim stanie zdrowia. Dolegliwości bólowe utrzymują się na tym samym poziomie, a oczekiwana ulga w objawach rwy kulszowej nie nastąpiła. Skuteczność terapii tym lekiem w moim przypadku jest niezadowalająca, co skłania mnie do przemyślenia obecnego schematu leczenia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz