Konsultacja merytoryczna:

Trexan Neo

Substancja czynna leku Trexan Neo tabletki, metotreksat, wykazuje następujące właściwości:
– zakłóca wzrost pewnych komórek w organizmie, które szybko się namnażają i w ten sposób spowalnia wzrost komórek nowotworowych;
– zmniejsza aktywność układu immunologicznego (mechanizmu obronnego organizmu);
– ma działanie przeciwzapalne.

Metotreksat stosuje się:
– w leczeniu czynnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów u dorosłych;
– w leczeniu ciężkiej, opornej na leczenie łuszczycy, która nie reaguje odpowiednio na inne sposoby leczenia, takie jak fototerapia, PUVA i retinoidy;
– w leczeniu ciężkiego łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych;
– podtrzymująco w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej.

Lekarz wyjaśni, w jaki sposób lek Trexan Neo tabletki może pomóc pacjentowi w przypadku jego choroby.

Jaki jest skład Trexan Neo, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest metotreksat. Każda tabletka zawiera 2,5 mg lub 10 mg metotreksatu (w postaci metotreksatu disodowego).

– Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna i magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Trexan Neo – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
– Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów, łuszczycą lub łuszczycowym zapaleniem stawów muszą przyjmować tabletki doustnie tylko raz w tygodniu, zawsze w tym samym dniu tygodnia.
– Nie należy przyjmować większej liczby tabletek niż zalecił lekarz.
– Codzienne przyjmowanie może doprowadzić do ciężkich reakcji toksycznych, w tym zgonu.
– Tabletki należy przyjmować w pozycji siedzącej lub stojącej, popijając szklanką wody.

Dawkowanie w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycy i ciężkiej postaci łuszczycowego zapalenia stawów
Tabletki należy przyjmować raz w tygodniu, zawsze tego samego dnia tygodnia. Dawka wynosi zwykle od 7,5 do 15 mg raz w tygodniu.
Dawkowanie w przypadku leczenia podtrzymującego w ostrej białaczce limfoblastycznej
Lekarz obliczy wymaganą dawkę na podstawie powierzchni ciała. Lekarz podejmie decyzję dotyczącą właściwej dawki. Dalsze informacje można uzyskać od lekarza.

Szczególne grupy pacjentów
U pacjentów w podeszłym wieku oraz osób z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek stosowana jest zwykle dawka zmniejszona, w zależności od decyzji lekarza.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
U dzieci i młodzieży w terapii podtrzymującej w ostrej białaczce limfoblastycznej lekarz obliczy dawkę indywidualnie, w zależności od powierzchni ciała.

Bezpieczne postępowanie z lekiem Trexan Neo tabletki
Należy przestrzegać odpowiednich procedur dotyczących bezpiecznego obchodzenia się ze środkami cytotoksycznymi. Każda osoba mająca styczność z metotreksatem powinna umyć ręce przed i po podaniu dawki. Podczas kontaktu z tabletkami metotreksatu należy używać jednorazowych rękawiczek. O ile to możliwe, kobiety w ciąży, planujące ciążę lub karmiące piersią powinny unikać kontaktu z tabletkami metotreksatu.

Należy bezwzględnie unikać kontaktu ze skórą i błonami śluzowymi. W przypadku kontaktu metotreksatu ze skórą lub błoną śluzową należy niezwłocznie umyć dokładnie skażone miejsce wodą z mydłem.

Należy zalecić rodzicom, opiekunom i pacjentom, aby przechowywali metotreksat w miejscu niedostępnym dla dzieci, najlepiej w zamkniętej szafce.
Przypadkowe spożycie przez dziecko może prowadzić do zgonu.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent (lub inna osoba) przyjął większą niż zalecana dawkę leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym.

Przedawkowanie metotreksatu może doprowadzić do ciężkich reakcji toksycznych, w tym zgonu. Do objawów przedawkowania mogą należeć: skłonność do zasinień lub krwawień, nietypowe osłabienie, owrzodzenie jamy ustnej, nudności, wymioty, czarne lub krwiste stolce, odkasływanie krwi lub wymioty przypominające fusy po kawie, oraz zmniejszenie ilości moczu.

Udając się do lekarza lub na szpitalny oddział ratunkowy, należy zabrać opakowanie leku. Jeśli pacjent przyjął zbyt dużą dawkę metotreksatu, otrzyma folinian wapnia, aby złagodzić działania niepożądane metotreksatu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Trexan Neo – czy mogę spożywać alkohol?

W trakcie terapii lekiem Trexan Neo należy unikać alkoholu, a także dużych ilości kawy, napojów zawierających kofeinę oraz czarnej herbaty.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Trexan Neo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Leku Trexan Neo nie wolno stosować w okresie ciąży, chyba że lekarz zalecił ten lek w celu leczenia przeciwnowotworowego.

Metotreksat może powodować wady wrodzone, mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko lub doprowadzić do poronienia. Jest to związane z wadami rozwojowymi czaszki, twarzy, serca i naczyń krwionośnych, mózgu i kończyn. W związku z tym jest bardzo ważne, aby nie podawać metotreksatu kobietom w ciąży lub planującym zajście w ciążę, o ile lek nie jest stosowany w leczeniu przeciwnowotworowym.

W przypadku wskazań nieonkologicznych, u kobiet w okresie rozrodczym przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć prawdopodobieństwo ciąży, np. wykonując test ciążowy.

Nie wolno stosować leku Trexan Neo, jeśli pacjentka jest w ciąży lub próbuje zajść w ciążę. Pacjentka powinna bezwzględnie unikać zajścia w ciążę w czasie leczenia metotreksatem i przez co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu. Przez cały ten czas konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji.
Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lub podejrzewa, że może być w ciąży, powinna jak najszybciej poradzić się lekarza. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w czasie leczenia, powinna otrzymać poradę dotyczącą ryzyka szkodliwego działania metotreksatu na dziecko.

Jeżeli pacjentka planuje zajść w ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który może skierować pacjentkę do specjalisty, w celu uzyskania porady przed planowanym rozpoczęciem leczenia.

Karmienie piersią
Ponieważ metotreksat przenika do mleka kobiecego, podczas stosowania tego leku nie wolno karmić piersią. Jeśli lekarz prowadzący uzna, że leczenie metotreksatem w okresie laktacji jest bezwzględnie konieczne, należy przerwać karmienie piersią.

Płodność u mężczyzn
Dostępne dowody nie wskazują na zwiększone ryzyko wad rozwojowych lub poronień po przyjęciu przez ojca metotreksatu w dawce poniżej 30 mg/tydzień. Nie można jednak całkowicie wykluczyć ryzyka; nie ma również informacji dotyczących większych dawek metotreksatu. Metotreksat może działać genotoksycznie. Oznacza to, że lek może powodować mutacje genetyczne. Metotreksat może wpływać na wytwarzanie plemników, co wiąże się z możliwością wystąpienia wad wrodzonych.

Pacjent powinien unikać zapłodnienia partnerki i oddawania nasienia w czasie leczenia metotreksatem i przez co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu. Z uwagi na to, że leczenie większymi dawkami metotreksatu, stosowanymi typowo w leczeniu nowotworów, może spowodować niepłodność i mutacje genetyczne, w przypadku mężczyzn leczonych metotreksatem w dawkach powyżej 30 mg/tydzień zalecane może być przechowanie nasienia pobranego przed rozpoczęciem leczenia.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Trexan Neo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Trexan Neo, 2,5 mg; 10 mg, tabletki (Methotrexatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 297.83 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Trexan Neo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Trexan Neo, 2,5 mg; 10 mg, tabletki (Methotrexatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 474.98 KB

Cena - ile kosztuje Trexan Neo?

Cena Trexan Neo i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Trexan Neo.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Trexan Neo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

ENTUS Max ma postać tabletek działających na bazie chlorowodorku ambroksolu, który działa wykrztuśnie i mukolitycznie. Dzięki temu, że rozrzedza wydzielinę oskrzelową, ułatwia proces odkrztuszania.

Znasz dziką różę w postaci przepysznej konfitury lub aromatycznej herbatki, a wiesz, że jej dobroczynne właściwości są szczególnie korzystne dla funkcjonowania organizmu? Wypróbuj zatem suplement diety Swanson Dzika róża 500mg.

Jeśli należysz do grupy ryzyka lub, co gorsza, widzisz już pierwsze objawy żylaków, musisz rozpocząć działania profilaktyczne. Jednym z nich jest noszenie specjalistycznych Rajstop przeciwżylakowych 40 DEN Veera. Rozmiar 3, kolor naturalny.

Krople Dierol to suplement diety zawierający szczep Saccharomyces boulardii oraz cynk. Preparat polecany jest dla niemowląt, dzieci i dorosłych do stosowania podczas antybiotykoterapii jako wsparcie dla odbudowy naturalnej mikroflory jelitowej.

Składnik, który znacznie podnosi wartość suplementu diety Singularis Witamina K2 120mcg + D3 2000 Superior, to olej sojowy, czyli naturalny nośnik i źródło cennych kwasów tłuszczowych. Preparat wspiera zdrowie kości i zębów.

Wysokiej jakości lecytyna sojowa w postaci żelowych kapsułek w dużym, ekonomicznym opakowaniu (400 kapsułek żelowych). Suplement diety Lecithin 1200mg marki Now Foods pomaga uzupełnić codzienną dietę w ten ważny składnik.

Wyrób medyczny Ranigast S-O-S mleczko to zawiesina doustna zawierająca alginian sodu, węglan wapnia oraz wodorowęglan potasu. Preparat zmniejsza objawy refluksu żołądkowo-przełykowego, łagodzi nadkwaśność oraz działa ochronnie na śluzówkę żołądka.

ALUGASTRIN to preparat, który działa zobojętniająco w przypadku nadmiernej kwasoty w żołądku. Nie powoduje zwiększenia produkcji HCl. Neutralizuje symptomy bólowe związane z nadkwasotą.

Wysokiej jakości naturalny miód z polskich pasiek! Miód nektarowy wielokwiatowy ma subtelny zapach i jest po protu pyszny. Doskonale sprawdza się jako dodatek do wielu potraw i napojów. Warto pamiętać, że miód stanowi źró…

MORWA BIAŁA Plus to naturalny suplement diety w postaci tabletek, który ogranicza wchłanianie cukru po jedzeniu, regulując w ten sposób poziom glukozy we krwi. Oddziałuje na działanie insuliny.

Preparat NASODRILL jest izotonicznym roztworem NaCl sporządzonym z wody termalnej z Luchon (Francja) bogatej
w siarkę.

Suplement diety Doppelherz Aktiv Witamina C1000 Max + Witamina D jest polecany do stosowania u osób dorosłych jako uzupełnienie codziennej diety w witaminy – C oraz D. Składniki te wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.

Tena Wet Wash Gloves Nawilżane Myjki znacznie ułatwiają pielęgnację skóry u osób starszych. Po przetarciu skóry preparat nie wymaga spłukiwania. Myjki skutecznie oczyszczają, odświeżają oraz wspierają utrzymanie naturalnego pH skóry…

ZDROWISIE GARDŁOMISIE Lizaki na gardło to naturalny, słodki przysmak, który działa nawilżająco i kojąco na dziecięce gardło. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Przeznaczony dla dzieci powyżej 3…

BEBIKO HA 2 jest mlekiem następnym stworzonym z myślą o karmieniu niemowląt powyżej 6 miesiąca życia. Skutecznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji uczuleniowych.

Prenatal Classic to preparat rekomendowany do stosowania u kobiet od 13. tygodnia ciąży aż do zakończenia okresu karmienia piersią. Każda tabletka zawiera cholinę, żelazo, kwas foliowy, jod, selen oraz witaminę D, witaminę B6 i B12.

Kapsel Lovi pozwala wysterylizować butelkę oraz wszystkie jej części w kuchence mikrofalowej w zaledwie 90 sekund. Do kapsla należy wlać odpowiednią ilość wody, umieścić w nim wszystkie części, przykryć butelką i umieścić w kuchence mikrofalowej.

Naturalne źródło jodu, czyli kelp to rodzaj algi. Suplement diety Kelp pozwala uzupełnić codzienną dietę w jod. Jest to składnik potrzebny dla utrzymania prawidłowej produkcji hormonów tarczycy, jak również do właściwego…

Wskazaniami do stosowania są: zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa w ostrym, w naczynioruchowym oraz w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa. Zawiera kwas hialuronowy w postaci soli sodowej, który chroni i nawilża błonę śluzową nosa.

Piołun ziele to produkt przeznaczony do przygotowywania naparu, który dodaje się do kąpieli. Ziele bylicy piołunu zapewnia działanie odprężające oraz relaksacyjne. Dodatkowo napar wpływa korzystnie na kondycję skóry, oczyszczając ją.