Metotab

Lek Metotab jest wskazany w leczeniu:
– Ciężkiej, czynnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów u dorosłych pacjentów.
– Ciężkiej i uogólnionej łuszczycy, szczególnie typu plackowatego, u dorosłych pacjentów.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą tkanki łącznej, która charakteryzuje się zapaleniem błony maziowej (błona znajdująca się w stawach). Błona maziowa wytwarza płyn, którego funkcją jest zmniejszanie tarcia w stawach. Stan zapalny powoduje pogrubienie błony maziowej i obrzęk stawu.

Łuszczyca pospolita jest często spotykaną, przewlekłą chorobą skóry, którą cechuje występowanie czerwonych plam pokrytych grubymi, suchymi, srebrzystymi, przylegającymi łuskami.

Lek Metotab modyfikuje i spowalnia postęp choroby.

Metotreksat, który jest składnikiem leku Metotab, może być również dopuszczony do leczenia innych chorób niewymienionych w tej ulotce. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub innego pracownika opieki zdrowotnej i zawsze postępować zgodnie z ich zaleceniami.

Jaki jest skład Metotab, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest metotreksat. Lek zawiera odpowiednio 2,5, 7,5 i 10 mg metotreksatu w postaci metotreksatu disodowego.

– Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia żelowana, magnezu stearynian.

Dowiedz się więcej o:

Dawkowanie preparatu Metotab – jak stosować?

Lek Metotab jest podawany doustnie, tylko raz w tygodniu. Pacjent powinien ustalić w porozumieniu z lekarzem, w którym dniu tygodnia (ten sam dzień w każdym tygodniu) będzie zażywał lek.

Lek Metotab należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy zawsze przestrzegać zaleceń podanych na recepcie i na etykiecie leku. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkę leku ustala lekarz w sposób indywidualnie dostosowany do potrzeb każdego pacjenta.

Zazwyczaj lek zaczyna działać po 4-8 tygodniach w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, a w przypadku łuszczycy pospolitej po 2-6 tygodniach. Czas trwania leczenia ustala lekarz.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Metotab jest za silne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dawkowania leku Metotab. Nie należy zmieniać dawkowania leku samodzielnie.

W przypadku podejrzenia, że mogło dojść do przyjęcia zbyt dużej ilości leku Metotab, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie, który zdecyduje, jakie kroki powinny być podjęte w zależności od ciężkości zatrucia.

Co mogę jeść i pić – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania leku Metotab należy nie spożywać alkoholu, nadmiernej ilości kawy, napojów zawierających kofeinę i herbaty.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować ten lek w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Leku Metotab nie wolno stosować w ciąży. W trakcie stosowania leku Metotab i przez kolejnych 6 miesięcy po jego zakończeniu zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni stosować skuteczne metody antykoncepcji.

Przed rozpoczęciem leczenia i podczas stosowania leku Metotab należy zaprzestać karmienia piersią

Ulotka Metotab – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Opinie pacjentów - forum

Stosujesz Metotab? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Metotab. Podziel się doświadczeniami na forum.